basenjiKaip rašėme ankstesniuose straipsniuose, šuns agresiją reikia suprasti kaip įgimtą, išlikimui būtiną šuns savybę. Agresyvaus šuns šeimininko pagrindinė užduotis yra ne pašalinti, o pasiekti kiek įmanoma didesnį agresijos valdymą įvairiose situacijose.

Pirmasis žingsnis mokant valdyti agresijos yra pagarbaus elgesio mokymas. Kas yra tas pagarbus elgesys ir kaip jo mokoma? Terminas „pagarbus elgesys“ ir su juo susiję protokolai (pvz., Dog Zen) byloja apie šuns ir šeimininko ryšio užmezgimą, šuniui duodant užsidirbti viską: dėmesį, maistą, žaidimą, pasivaikščiojimą ir bet kurį kitą šuns mėgiamą gyvenimo detalę. Nors pats procesas atrodo kaip keleto primityvių dresūros komandų atlikimas, tačiau per laiką jis duoda rezultatą: ramesnį, labiau pasitikintį savimi, šeimininku šuns charakterį ir stipresnę koncentraciją. Kas svarbiausia, pagarbaus elgesio protokolai nekuria konfrontacijos tarp šuns ir šeimininko, kuri esant stipriam šuns charakteriui gali baigtis tragiškai.

Jei Jūsų šuo turi dominantinę agresiją, elgesio sutrikimas gali būti pakoreguotas įdedant darbo ir kantrybės. Šuo turi „atsiklausti“ Jūsų prieš ėsdamas, prieš eidamas į kambarį ar į lauką, prieš atsisėdant ant sofos, prieš žaidžiant su žaislais ar net prieš paglostant. Tokio elgesio išmoksta ir jaunas, ir pagyvenęs šuo. Pagarbaus elgesio protokolai nepažeis Jūsų šuns individualumo ir asmenybės. Jis padės atrasti stipresnius ryšius su šuniu ir valdyti savo augintinį kritinėse situacijose.

Tad nuo šiol Jūsų šuo privalės užsidirbti viską savo gyvenime. Šuo tai darys pagarbiai elgdamasis su Jumis, t.y. tyliai išsėdėdamas keletą akimirkų.

Kai mokote savo šunį pagarbaus elgesio, dirbkite vieną ar du kartus po 15 – 20 min. per dieną. Nerėkite ir nemuškite šuns, tai – bausmės, kurių neprireiks šiame elgesio protokole.

Pagarbaus elgesio protokolas susideda iš keleto etapų:
– Šuns išmokymas sėdėti;
– Šuns išmokymas pasilikti sėdint;
– Pagarbaus elgesio mokymas.

1. Mokymas sėdėti

Mokydami sėdėti naudokite skanėstus, kaip virtos vištienos gabaliukus, supjaustytą sūrį ir t.t.. Išmokyti sėdėti galite kaip mokoma šio video klipo 1:15 minutę. Mokykite kantriai, Jūsų ranka ir kąsnis yra pagrindinis šuns valdymo mechanizmas mokymo pradžioje. Išmokyti šunį sėdėti kambaryje galite ir per 30 min. Tačiau dirbant ilgesnį laiką gali tekti susidurti su šuns nedarbu, nesant maisto. Kaip išvengti tokio šuns šantažo rasite straipsnyje apie motyvaciją maistu.

Venkite mechaninių veiksmų, kadangi jie gali tik apsunkinti šuns kontrolę dirbant šia metodika. Taip pat mechaninis sodinimas kenkia didelių veislių šunims, linkusiems į dubens problemas. Net jei Jūsų šuo ne didelis ir neturi sveikatos sutrikimų, griežtas mechaninis sodinimas gali išgąsdinti šunį. Mokindami sėdėti su jautriu šunimi (jautriai reaguojančiu į kitus šunis ar žmogų), naudokite Gentle Leader ar Halti antkaklį su juostele snukiui arba iš priekio prisegamas petnešas.

2. Šuns mokinimas pasilikti sėdint

Mokindami šunį pasilikti sėdint (arba sėdėjimo išlaikymo) turime dirbti nuosekliai, kadangi išlaikyti dėmesį šeimininkui atsitraukus yra sunkiau nei būnant šalia jo. Pirmiausia, išmokinate šunį, kaip reikia sėdėti ar gulėti ir tik, kai jis gerai moka šias komandas, pradedate palikti šunį. Geriausiai sėdėjimo išlaikymo mokinti atsitraukiant nuo šuns po vieną žingsnelį.

Kiekviena komanda prasideda nuo dėmesio koncentravimo. Prieš palikdami šunį ar prieš duodami bet kokią kitą komandą pakvieskite šunį vardu – šuo į Jus pažiūrės ir tik tada duokite norimą komandą. Galiausiai šuo įpras, jog darbas prasideda tik pažiūrėjus į šeimininką. Jei šuns vardą naudojote bausdami šunį (rėkdami, pykdami ir t.t.), gali būti, jog šuo vardą asocijuoja su nemaloniomis asociacijomis ir vardo komanda tapo „užteršta“. Tada užuot naudoję šuns vardą, naudokite komandą „akys“, „žiūrėk“ ar pan.

Šuo už šios komandos atlikimą paskatinimą gauna grįžus šeimininkui ir atsistojus šalia. Jei šuo pasprunka iš savo vietos grįžkite į pradinę situaciją ir ramiai palūkėję keletą sekundžių tęskite darbą. Geresnę šuns kontrolę pasieksite pririšdami jį prie ilgo pavadžio.

Baigę darbą su išlaikymu naudokite paleidimo komandą, po kurios šuo gali bėgioti laisvas. Tokia komanda galėtų reikšti žodžiai „laisvai“, „žaisti“.

Kai šuo išmoksta išlaukti Jūsų viename atstume, palaipsniui išmokykite laukti didesnėje distancijoje. Neskubėkite bėgti nuo mažo atstumo iki labai didelio, šuo mokosi labai pamažu. Atstumą didinkite kas žingsnį.

3. Pagarbaus elgesio mokymas

Kai jau Jūsų šuo moka sėdėti ir pasilikti vietoje davus komandą, reikia jį išmokyti elgtis pagarbiai Jūsų atžvilgiu. Pvz., jei šuo nori išeiti į lauką, pirmiausia liepkite šuniui atsisėsti, naudojant jo vardą ir komandą “sėdėti”. Nerėkite ant šuns. Kalbėkite švelniai, nekonfrontuokite. Jei šuo nesukaupia dėmesio ir situacijoje negali atsisėsti, atsitraukite keletą žingsnių atgal ir dirbti pradėkite naujoje vietoje.

Jei šuo sutelkia dėmesį, tačiau nepaklūsta komandai, kartu su šunimi ženkite keletą žingsnių atgal. Vykdykite veiksmą, kol šuo sutelks dėmesį į Jus. Anksčiau ar vėliau jis tai padarys.

Kai tik šuo atsisėda, pagirkite jį žodiniu pagyrimu ir kąsniu. Kai šuo atsisėda palikite jį sėdėti. Šuo privalo sėdėti tiek, kol jį paleisite. Paleidžiate taip pat naudodami komandą. Tada šuo gali eiti į lauką.

Stebėkite subtilias, įkyrias šuns rodomas elgsenas (pvz., atsisėdimas ne tiesiai priešais Jus, lėtas atėjimas lanku ir pan.) ir ignoruokite jas – neprovokuokite šuns. Kai įkyrios elgsenos retėja, reiškias Jūs progresuojate. Taip pat laukite kartais atsirandančių klaidų.

Šie pratimai padės šunims keletu būdu:

1. Dažniau žvelgdamas į Jus šuo išvengs nepageidaujamos elgsenos.
2. Pagarbaus elgesio su šeimininku protokolas moko šunį palaukti prieš darant bet kokį veiksmą ir tampa pauze, kurios metu Jūs sprendžiate, ką konkrečioje situacijoje toliau veiks šuo.
3. Šis protokolas ramina šunį. Sėdėjimas yra ramesnė reakcija nei draskymasis ir lojimas bėgiojant aplinkui.
4. Nuosekliai skatintos tokios elgsenos leidžia šuniui suprasti, ko tikėtis ir gauti teigiamus potyrius.

Šaltinis: http://www.hilltopanimalhospital.com

Autorius: Karen Overall

Nuotrauka: http://www.flickr.com/photos/raisinetta/