Koks tas – motyvavimas maistu? Kiek jo reikia? Kodėl jis reikalingas ir koks jo principas? Į šiuos klausimus atsakysime šiame straipsnyje.

1. Kaip maistas susijęs su skatinimu elgtis?
Labai naivu tikėti, kad šunys gyvena norėdami pamaloninti šeimininką, realybė yra tokia, jog šunys gyveną, kad būtų gera jiems patiems. Kai Jūs paprašote šuns ką nors padaryti, pirmiausiai šuo pagalvoja – „o kas man už tai?“. Skatinant šuns elgesį, šuo pradeda vis dažniau ir dažniau elgtis norimai, tad, kai reguliariai šunį giriame už atliktą darbą, jis jį pradeda vykdyti noriai. Ne kiekvienas paskatinimas, pagyrimas turi vienodą vertę, todėl svarbu sužinoti, kas Jūsų šunį skatina. Tai svarbu dresuojant šunį.

2. Maisto naudojimas dresuojant
Maistas gali būti labai stipri šuns skatinamoji priemonė dresūros metu. Tai vienas iš keleto dalykų, kuriuos šuo pažįsta jau gimęs. Šunys greitai išmoksta mėgautis gyrimu, žaidimu ir glostymu, tai taip pat yra svarbios skatinimo priemonės. Tačiau maistas šuns gyvenime dėl pirminės prigimties užima labai svarbią vietą. Šuo privalo išgyventi ir be maisto to nepadarytų! Ar esate matę neėdantį šunį?

Kai kurie žmonės išgyvena, jog jų šuo dirbs tik pamatęs maistą. Problemos grėsmė reali ir gali kelti nerimą, kadangi ji nutinka, kai maistas yra neteisingai vartojamas. Esmė, kad šuniui maistas būtų naudojamas kaip paskatinimas, o ne kaip kyšis, papirkimas. Skirtumas didelis!

3. Paskatinimas ar šantažas?
Jei liepiate šuniui ką nors padaryti, šuo padaro ir Jūs duodate jam maisto kąsnį, kąsnis tampa paskatinimu. Jei Jūs paprašote šuns padaryti, ką šuo tikrai moka ir tikrai rodė ilgą laiką, gal paprašykite jo padaryti tai dar kartą. Jei jis VIS DAR nevykdo komandos, tačiau palietus kišenę su kąsniukais, šuo atgyja ar staiga puola vykdyti paskutinę komandą, tai šantažas. Pasimokykite, kaip to išvengti.

4. Šantažo prevencija ir vengimas
Pagrindinė mintis yra atsikratyti tiesioginio kąsnio buvimo ir pakeisti jį vaizdiniu gestu, asocijuojančiu su kąsniu. Pvz., kai mokome sėdėti (t.y. su kąsniu sodiname šunį ant žemės) stenkitės pašalinti skanėstą nuo šuns nosies kai tik šuo supras elgesio mechaniką. Pradėkite naudoti tą patį gestą, bet rankoje nelaikykite kąsniuko, o už teisingai įvykdytą veiksmą duokite skanėstą iš Jūsų kišenės ar skanėstų piniginės. Tai šunį moko, jog jis turi pabaigti atlikti darbą prieš gaudamas išsvajotąjį kąsnį.

Kitas svarbus patarimas, apsaugantis nuo atsitiktinio „šantažo“ – įsitikinti, kad visada, prieš liepdami šuniui vykdyti komandą, jaustumėte jo dėmesį. Didžiausia šeimininkų klaida – šuniui liepti vykdyti komandą, kai šuo nekoncentruoja į juos dėmesio. Taip išeikvojamos žodinės komandos, susilpninama jų galia ir pasiduodama šuns „šantažui“, kadangi šuo neįvykdo komandos iš pirmo karto. Prieš liepdami vykdyti bet kokią komandą atsisėsti, atsigulti ar atsistoti visada įsitikinkite, kad šuo pažiūrėtų į Jus. Išmokykite šunį greitai atsisukti pasakius jo vardą, tiek, kad net kai šuo būna kažkuo susidomėjęs, atkreiptų dėmesį į Jus ir lauktų kitos komandos.

5. Kasdienių paskatinimų naudojimas papildant skatinimą maistu
Kai Jūsų šuo noriai seka rankų gestus, girdami pradėkite keisti paskatinimus. Kartais naudokite skanėstus, tačiau dažniau siūlykite tai, kas šuniui patinka – meskite pavadėlį, tampymo virvę, mėgiamiausią žaislą ar paimkite šunį ant sofos šalia savęs. Tai toks pat paskatinimas! Naudodami šiuos gyvenimiškus paskatinimo veiksmus mokote šunį, jog Jūsų pageidavimų vykdymas, o ne vien maistas, yra pats geriausias dalykas pasaulyje. Norėdami stipriau motyvuoti šunį, itin aukštos vertės maistą duokite netikėtai, kai šuo dirba sunkesnėmis sąlygomis, prie daugiau trukdžių.

Patarimai
• Naudokite minkštus skanėstus ir padalinkite juos žirnelio dydžio gabaliukais. Minkšti skanėstai greitai suvalgomi, todėl tinkami tiksliai paskatinti šuns elgesį. Skatindami mažais kąsniais neperšersite šuns. Nesirūpinkite, jog šuo nepamatys, kokio dydžio yra skanėstas, šuniui svarbu, jog būtų didelis skanėstų kiekis.
• Pabandykite įvairius skanėstus. Tai gali būti specialūs šunų skanėstai iš parduotuvės, sūris, dešra, vaisius, daržovė. Pabandykite ir sužinokite, kas tikrai patinka Jūsų šuniui.
• Parinkite skanėstą, į kurį šuo reagavo stipriausiai. Su šiuo skanėstu mokinkitės aplinkose, turinčiose daugiau trukdžių.
• Įpraskite paglostyti šunį, kai jį pagiriate. Šuo – tai nėra maisto vartojimo mašina. Kai duodami skanėstą šunį glostote, Jūs didinate paglostymo vertę. Štai ir naujas šuns pagyrimo būdas – paglostymas!
• Jei šuo turi mitybos apribojimų ir negali toleruoti daug skirtingo maisto, naudokite maistu kvepiantį ar užpildytą žaislą.
• Nepersistenkite, Jūsų tikslas yra išauklėti šunį, o ne užauginti storulį namisėdą. Iš dienos porcijos išimkite tiek maisto, kiek šuo gauna mokydamasis. Jei šuo žaidžia su maistu užpildomu žaislu, išimkite tiek maisto, kiek įdėjote į žaislą iš šuns dubenėlio.

Paruošta pagal: APDT. Why do Trainers Use Food When Training?