Dirbant teigiamos motyvacijos principu svarbu ne tik teisingai motyvuoti šunį, tačiau ir nesuklysti duodant komandą. Komanda tampa paskatinimo, o ne baudimo, priemone, todėl nuo jos vartojimo teisingumo priklauso tolimesnio darbo su šunimi sėkmė bei šuns progresas. JAV dresuotoja Rebecca Lynch straipsnyje pasakoja, kaip atsiranda neveiksnios komandos, dar vadinamos “užterštomis”.

Kas yra komanda ?

Komanda – tai bet koks stimulas, duotas žmogaus prieš atsirandant šuns elgesiui ir nurodantis, kaip šuniui elgtis. Stimulas gali būti bet kas, ką suvokia gyvūnas. Stimulai būna įvairių rūšių: žodinis, vaizdinis, kvapo, garso, prisilietimo ar aplinkos. Jūs galite išmokyti reakcijos į stimulą: pvz., komanda „sėdėti“ yra įprasta žodinė komanda, reiškianti „padėti galines letenas ant žemės“. Asociacijų šunys tai pat gali išmokti patys: kai nuplėšiu ledų popieriuką, mano šunys supranta tai, kaip ženklą, reiškiantį, kad reikia atsistoti ir nutaisyti „liūdnas“, badaujančias akis, kad duočiau jiems truputį paskanauti.

Kai mokome šunis, naudodami teigiamą motyvaciją, šuo išmoksta seką. Komanda -> Elgesys -> Paskatinimas. Dėl tokios įvykių sekos grandinės, komanda pati pradeda skatinti šunį. Šuo išmoksta, kad komanda yra galimybė atlikti elgesį ir gauti atlygį – paskatinimą. Todėl komandos gali būti panaudojamos kaip klijai, sujungiantys kelias sudėtingas elgsenas. Elgesio grandinėje kiekviena duota komanda skatina prieš tai atsiradusią, atliktą elgseną. Komanda veikia kaip klikerio paspaudimas – „klikas“. Dėl šios priežasties šunų Freestyle šokių komanda gali įvykdyti ilgą programą be pirminio paskatinimo iki šokio pabaigos. Kiekvieno elgesio paskatinimu tampa komanda, nurodanti vykdyti kitą komandą.

Kas yra „užteršta“ komanda ?

Užteršta komanda yra komanda, kuri nebeskatina šuns. Komanda gali „užsiteršti“ dėl keleto priežasčių. Paanalizuokime komandą „sėdėti“:

– Komanda gali būti duodama naudojant kombinuojant bausmę ir pagyrimą. Jei „sėdėti“ buvo išmokyta su skanėstais ar klikeriu, ir tada šuo buvo nubaustas už nesėdėjimą, komanda tapo „užteršta“. Komanda negali būti skatinanti, jei šuo jaučia nerimą „atsitiks kažkas gero“ ar „atsitiks kažkas blogo“.

Yra kitas šalutinis poveikis klikeriu žymint teisingą elgesį ir bausme „pakoreguojant“ elgesį. Mokant teigiama motyvacija „klikas“ tampa paskatinimu, kadangi jis daug kartų kartojamas kartu su paskatinimu. „Klikas“ techniškai įvardijamas kaip antrinis paskatinimas. Šuo jaučia tik teigiamas asociacijas su „kliku“. Jei mokydami supažindinsime su bausme, „klikas“ taps bausmės asociacija ar praras savo galią kaip paskatinimas. Tad neseniai šuns elgesį skatinęs „klikas“ gali pradėti asocijuotis su sąlygota bausme.

– Komanda gali būti išmokyta naudojant teigiamą motyvaciją, bet treniruotėse mokant komandą nutiko baudimo įvykis. Pvz., šunį mokote „sėdėti“, elgesys „sugautas“ klikeriu ir paskatintas kąsniu. Tada pridedama komanda ir rezultate turime komandą: (žodinis „sėdėti“ -> atsisėdimas ->skatinimas). Komanda gali tapti „užteršta“, jei šeimininkas nusprendė pagirti šunį glostydamas jo galvą. Jei šuniui nepatinka galvos glostymas, komanda neskatina šuns. Tad galvos glostymas gali atnešti net neigiamų rezultatų. Greitai šuo pradės vengti sėdėjimo, kad išvengtų galvos glostymo.

– Komanda gali tapti „užteršta“ net jei bausmės įvykis susiejamas su komanda bent vieną kartą. Galbūt Jūs verdate virtuvėje ir liepiate šuniui atsisėsti. Keptuvė iškrenta iš Jūsų rankų ir nuskrenda ant žemės, išgąsdindama šunį. Nuo šio komanda „sėdėti“ šuniui tampa „užteršta“.

Kodėl reikia vengti „užterštų“ komandų ?

Kaip pastebėjote, komanda „užteršiama“ labai lengvai. Bet kokia nemaloni asociacija gali „užteršti“ komandą ir taip gali nutikti net po vieno situacijos atsiradimo. Žinoma, tikrai šuniui nemaloniai suvokiama asociacija ir tai, ką mes manome, jog yra nemalonu, gali būti skirtingi dalykai. Todėl kartais „užteršiame“ komandas net nepagalvodami.

Kaip šunų šeimininkai turime išmokti stebėti savo šunį. Ar mes glostome galvą, kai šuniui tai nepatinka ? Ar tariame komandą su nežymiu pavadžio timptelėjimu ? Net lengviausias patraukimas pavadžiu kai kuriems šunims gali tapti nemaloniu. Stebėkite šuns kūno kalbą bendraudami. Ar jis atitraukia galvą ar padeda galvą Jums ant rankų, kelių ?

Dresūros treneriai turi ne tik mokyti šeimininkus šunų kūno kalbos, bet ir stebėti šuns kūno kalbą, kai mokymo metu duodamos komandos. Deja, mes treneriai to negalime stebėti namie, dėl to į treniruotę žmonės atveda šunis su daugybe jau „užterštų“ komandų. Tad mūsų darbas – stebėti kūno kalbą supažindinant su komandomis, kad pamatytume, ar jos „užterštos“. Ar šuo greitai parodo atsipalaidavimo ženklus ar sutrikimą ? Ar šuo greitai bėgo iš treniruotės ? Gera praktika turėti komandų, kurias šuo mokėjo iki treniruočių pradžios, sąrašą. Tai labai svarbu, jei šuo atiduodamas kitam šeimininkui ar paimamas iš prieglaudos.

Taip pat į komandas reiktų atkreipti dėmesį ir šunų šeimininkams – sportininkams. Viena „užteršta“ komanda gali sugadinti visą Freestyle pasirodymą ar sulėtinti agility greitį visoje trasoje. Jei šuo pabėga iš paklusnumo varžybų aikštelės, gal dėl to kalta jam duota komanda ?

„Užterštos“ komandos pasirodo skirtingose formose

Deja, bet kuri komanda gali būti „užteršta“. Pvz., tokia komanda, apie kurią nepagalvojate, gali tapti šuns vardas. Turėjau klientą, jo šuns vardas buvo Semis. Vieno vizito namie metu dirbau su šeimininku, mokydama akių kontakto, ištarus šuns vardą. Iš pradžių spausdavome klikerį šuniui savarankiškai pažiūrėjus šeimininkui į akis. Semiui patiko šis mokymas. Tada liepiau šeimininkui ištarti šuns vardą. Tik ištarus vardą šuo pabruko uodegą, nuleido galvą, pabėgo ir pasislėpė po sofa. Vėliau sužinojau, jog šeimininkai bausdavo šunį ir rėkdami: „Semai, NE“. Šeimininkai nesuprato, jog šuo susiejo žaidimą su bausme.

Neįprasta „užteršta“ komanda nutiko mano šuniui Karmai. Karma buvo mokoma paieškos ir gelbėjimo. Ji sparčiai progresavo kaip paieškų šuo. Staiga jos progresas sulėtėjo. Suradusi nukentėjusįjį ji pradėjo rodyti sutrikimą. Jos paskatinimas už žmogaus aptikimą buvo tampymo žaidimas su virve, kuriuo ji labai džiaugėsi, tačiau dabar ji žaisdama pradėjo žvalgytis aplinkui, susigūžti, cypti žaidžiant. Mes iš karto nutraukėme žaidimą su virve ir nuvežiau pas veterinarą pilnai kūno apžiūrai, nes bijojau, kad neturėtų skaudančio danties ar kitokios traumos susietos su šiuo žaidimu. Problemų neradome.

Tačiau po kelių treniruočių suradau problemos priežastį, kai pamačiau mūsų komandos nario žaidimą su šunimi. Prieš pažaisdamas su šunimi virvės tampymo žaidimą, jis plekštelėdavo savo šuniui per snukį taip erzindamas ir skatindamas energingesnį žaidimą. Kitas šuo taip pat pradėjo vengti šio žaidimo, tad supratau, kas su mano šunimi žaidė ir kaip problema buvo sukurta. Deja, pakako tik vieno karto, nes Karma yra labai jautri, švelnaus charakterio ir nepakelia grubesnio elgesio ar net žaidimo. Bet, pasirodo, jog ne tik virvės ji bijojo, o ir frazės „geras šuo“, kadangi mūsų narys erzindamas gyrė ją ir plekšnojo per snukį už virvės ėmimą. Net ir po dviejų metų mano šuo bijo komandos „geras šuo“, kai rankas ar kokį objektą laikau šalia šuns snukio.

Šis pavyzdys gerai parodo, kaip elgesio komanda tapo „užteršta“. Komandų seka yra tokia: „ieškok“ (komanda ) -> ieškojimas (elgesys) -> kvapo užuodimas (komanda) -> kvapo sekimas (elgesys) -> aukos suradimas (komanda) -> lojimas (elgesys) -> žaidimas su virve (paskatinimas). Karma vykdydavo seką beveik iki pabaigos, kol surasdavo auką ir pradėdavo rodyti sutrikimą, atsiradusį dėl neteisingo skatinimo.

Ką daryti, jei komanda jau „užteršta“ ?

Jei dabar paniškai pradėjote ieškoti „užterštų“ komandų aplinkui save, nusiraminkite. Šią problemą nėra sudėtinga išspręsti. Viskas, ko Jums reikia – tai iš naujo suformuoti elgesį ir panaudoti naują komandą. Neįmanoma šuns permokinti naudojant senąją komandą, ypač jei ji „užteršta“, todėl turėsite vėl pereiti visą elgesio šeipingo kelią. Jei mokydami vėl panaudosite „užterštąją“ komandą, Jūsų naujoji komanda taip pat „užsiterš“ ir rezultato nepasieksite. Jūsų šuo nesunkiai prisimins elgesį, o naują komandą užtvirtinsite pakankamai greitai.

Šaltinis: http://www.k9clicking.com