petnesosŠį pirmadienį vėl su mumis kinologė iš JAV – Pamela Johnson. Šios specialistės pastebėjimai atspindi bendras tendencijas pasaulinėje kinologijos praktikoje ir rinkoje. Galima daug diskutuoti apie įvairias priemones ir jų žalą, privalumus, trūkumus, ką ir siūlome padaryti forume arba komentaruose. O šiandien kviečiame susipažinti su šiuo metu JAV propaguojamu požiūriu ir šuns inventoriumi. Tikimės, jog bent maža dalelytė šios informacijos taps naudinga.

Mano nuomone, antkaklis nėra tinkama priemonė vaikščiojant su šeimininką tempiančiu šunimi. Jis netinka net mokyti šunį nesitampyti, kadangi, jei šuo puola tempti, visas antkaklio spaudimas nusikreipia į vieną šuns trachėjos, kaklo ar stuburo slankstelio tašką. Kai šuo įtempia pavadį, išsiskiria streso hormonai, vadinami gliukokortikoidai, padidinantys šuns susijaudinimą ir reaktyvumą. Tad treniruotis tampa sudėtinga. Streso hormonai (kortizolis, gliukokortikoidai ir kostikosteroidai) taip pat pagaminami, kai šuns šeimininkas ar treneris trūkteli, tampo ar užrėkia ant savo šuns.

Jei turite mažą šuniuką, kuris netempia Jūsų su pavadžiu, įprastos petnešos su sagtimi nugarinėje galyje ar viršuje yra geras pasirinkimas. Šios petnešos netinka dideliems šunims mokyti netempti: vietoje to, kad mažintų tempimą, jį padidins ir mokys temti vis stipriau. Kai šuo gali tempti, jis skatinamas tempti, ypač, jei jis gali eiti, kur tik nori ir daryti, ką panorėjęs. Tokios petnešos plačiau naudojamos šunų kinkinių sporte.

Jei Jūsų petnešos turi sagtį priekyje, paprastai prisekite pavadį čia. Kai kurios tempimui skirtos petnešos neturi sagties priekyje, tad galite arba prisisiūti sagtį, arba įsigyti priekyje prisegamas petnešas. Judėdamas su šiomis petnešomis šuo nebegali tempti ir jį treniruoti tampa žymiai lengviau. Sudėtingais atvejais, kai šuo reaktyvus, gali tekti panaudoti pavadėlį su dviem karabinais, prie petnešų prijungiamas priekyje ir šone.

Aš nerekomenduoju naudoti snukį koreguojančių antkaklių (Halti, Gentle Leader ir pan.), jei nesate garantuoti, kad šuo nuo staiga nešoks tempti Jūsų ir kol neturėsite jokio valdymo. Kartais ganančioms veislėms, kurios užfiksuoja dėmesį tik į judančius objektus, toks antkaklis sugražina šuns dėmesingumą šeimininkui. Kaip bebūtų, snukį koreguojantys antkakliai turi keletą potencialių pavojų. Pirmiausia, jie uždedami jautrioje šuns vietoje po akimis, kurioje gali sukelti problemų. Tad mokant šunį su šiuo antkakliu galite palikti tik nedaug laisvo pavadžio, nes jei šuo staiga puls, lėks į priekį ar staigiai atsisuks, jis gali staigiai pasukti kaklą ir sunkiai susižeisti. Šunims taip pat reikia laiko priprasti prie antkaklio, su juostele ant snukio ir nesu tikra, jog jiems kada nors tai tikrai patiks. Tad, jei verčiate šunį daryti kažką, kas nepatinka, šuniui vaikščiojimas tampa susietas su bausme. Galiausiai, kai kurie šunys labai sunkiai susitaiko su tokiais antkakliais ir jų spaudimu.

Mano mėgiamiausios petnešos yra Sense-ible Harness. Jos suteikia stipresnę kontrolę šeimininkui, šuo jaučiasi patogiau ir neatsiranda nereikalingo streso. Daugiau apie šias petnešas rasite čia: www.softouchconcepts.com  

Autorius: Pamela Johnson, CPDT-KA