Šuns atsargumas ir pasireiškiantis savisaugos instinktas tam tikrais atvejais yra naudingi. Kita vertus, perteklinis šių savybių dominavimas rodo, kad gyvūnas turi baimių, kurios gali trikdyti normalų jo funkcionavimą (pvz., gebėjimą bendrauti su kitais gyvūnais, žmonėmis; ramiai reaguoti į dirgiklius) bei sukelti problemų šeimininkams.

Kas dažniausiai nulemia šuns bailumą?

  1. Genetinis paveldimumas
  2. Netinkamas pirmasis kontaktas naujoje aplinkoje (pvz., kai šeimininkai, neatsilygindami skanėstu, jauną šuniuką pradeda kilnoti, tampyti už ausų/letenų, šiam dar nepripratus)
  3. Patirtos traumos (pvz., fejerverkų garsų, kitų šunų sukeltas išgąstis)
  4. Dėmesio (priežiūros, mokymo, socializacijos) stoka

Svarbu atkreipti dėmesį, jog brendimo amžiuje šuo yra jautriausias garsams (taigi ir susiduria su didesne rizika įgyti baimių). Manoma, kad šuniui maždaug 3, 6, 9, 12 gyvenimo mėnesiais gali pasireikšti vadinamieji „baimės etapai“, kada šuo pradeda bijoti to, ko anksčiau nėra bijojęs, todėl šiuo metu ypač svarbu intensyviai mokyti augintinį. Tačiau ir vyresnis šuo gali tapti bailiu dėl dėmesio stokos ar atsitiktinio išgąsčio.

Kokia šuns kūno kalba rodo baimę?

  1. Vengimas, atsitraukimas ir galvos nusukimas nuo objekto/įvykio (rodo, kad nemalonu ir reikia erdvės)
  2. Liežuvio iškišimas ir apsilaižymas; ausų nuleidimas; uodegos pabrukimas (rodo, kad nejauku)
  3. Atsigulimas ant nugaros (dažniausiai taip elgiasi šunys, patyrę smurtą iš savo šeimininkų)
  4. Urzgimas, lojimas, keteros pašiaušimas
  5. Įkandimas (tai stipriausia baimės išraiška; įvyksta, šeimininkams nesuprantant augintinio siunčiamių pirminių kūno kalbos ženklų)

Pastebėjus pirmuosius augintinio baimės ženklus tam tikroje situacijoje, svarbu jam skirti pratimų (pvz., atlikti komandą „sėdėt“) ir duoti skanėstą kaip paskatinimą, taip parodant, kad nėra ko bijoti. Kai kuriuos šunis nuramina glostymas, tačiau tuo nereikėtų piktnaudžiauti – vien saugojimas (kaip ir hipergloba) apriboja šunis nuo mokymosi.

KELETAS „REKSO“ PATARIMŲ, KAIP ELGTIS SU JAUTRIU/BAILIU ŠUNIMI:

  • Pirmosiomis šuns dienomis namuose svarbu prie kiekvieno neįprasto objekto (pvz., veidrodžio, ventiliatoriaus, siurblio) padėti skanėstų, taip pat naudinga maitinti jį skirtingose namų vietose.
  • Jei šuo pirmą kartą išėjęs į lauką jaučiasi bailiai ar nenoriai vaikšto, nereikėtų jo tempti per prievartą. Naudinga pasiimti augintinį ant rankų, nusivesti į nežinomą vietą, leisti jam apsiuostyti. Galima išprovokuoti drąsesni pasivaikščiojimą, žingsnis po žingsnio augintiniui duodant skanėstų.
  • Jei šuo bijo kitų šunų, svarbu jam leisti stebėti, kaip elgiasi kiti šunys (pvz., treniruotėse, parkuose): jų tarpusavio komunikaciją, kūno kalbą. Tokiu būdu mažieji augintiniai ir patys mokosi bendrauti. Taip pat naudinga vedžioti augintinį kartu su kitais šunimis, iš kurių jis galėtų mokytis.
  • Jei šuo bijo tam tikrų objektų/įvykių (pvz., pravažiuojančių mašinų, durų), naudinga juos susieti su skanėstų gavimu (t.y., šuniui esant prie „baimės objekto“, skanėstas duodamas kaip paskatinimas). Svarbu pradėti mokyti šunį išlaikant didesnį atstumą nuo objekto, ir kaskart treniruojantis jį mažinti.
  • Jei šuo bijo kitų žmonių, patariama jį vedžioti vietose, kur visada yra žmonių, bet mažai. Po to verta keisti vietas, ieškant aktyvesnių.

„REKSO“ MOKYKLA REKOMENDUOJA: 

  • Asmeninė pamoka Vilniuje arba Kaune: pamokos metu atliekamas šuns elgsenos vertinimas, išskiriamos esminės problemos ir rūpesčiai; aptariamos individualizuotos šuns auklėjimo ir mokymo kryptys bei nuorodos. Skirta bet kokio amžiaus šunims.
  • Prieglaudinuko ABC: 5 asmeninių treniruočių specializuotas kursas šeimininkams, globojantiems šunis iš prieglaudų. Treniruočių planas sudaromas atsižvelgiant į individualaus šuns charakteristiką, elgsenos problemas, poreikius. Skirta bet kokio amžiaus šunims.
  • „Aš-Superšeimininkas!”: 6 savaičių treniruočių kursas jauniems šunims ir jų šeimininkams. Grupinės treniruotės skirtos įgyti svarbiausius bazinius dresūros ir socializacijos įgūdžius bei žinias.

 

Nepaisant to, kokia šuns prigimtis ar praeitis, – bailumas gali būti koreguojamas: skiriant pakankamai laiko augintinio socializavimui ir treniravimui galima akivaizdžiai pagerinti ar netgi kardinaliai pakeisti jo elgseną.