pudelis-ant-dviracioNepamirškite, jog kiekvieną pirmadienį kartu su Pamela Johnson mokomės šokių su šunimis subtilybių.

Freestyle (pilnas Canine Freestyle – šokiai su šunimis) šunį mokyti pradedame nuo keleto triukų, kuriuos Jūs – šeimininkas, vedlys vėliau sujungsite į saugią, efektingą kombinaciją, sukeliančią geras emocijas. Taigi, kokie yra pagrindiniai Freestyle šunų triukai?

Viskas, ką mokau savo šunį, tampa triuku. Aš taip pat viską paverčiu žaidimu, todėl mano šuo visada noriai žaidžia ir treniruojasi su manimi. Net patį nuobodžiausią triuką, kaip komanda “sėdėti”, aš stengiuosi paversti tokiu linksmu, kad mano šuo galvotų, jog tai yra geresnis dalykas nei didžiulis kepsnys.

Šiame straipsnyje noriu susitelkti ties pradiniais Freestyle triukais ir jų mokymo seka.

Freestyle būtini triukai:
Ėjimas greta (išraiškingu žingsniu ir abiejose pusėse)
Lindimas pro kojas
Apsisukimai
(į kairę ir dešinę puses)
Atsitraukimas atgal
Nusilenkimas

Jūsų pasirodymas atrodys išskirtinis ir labiau nuglūdintas, jei šuo eis gražiai šalia kojų. Freestyle pasirodymas – tai Jūsų šuns fizinių savybių, mokėjimo judėti ir kontakto su šeimininku pristatymas, o elegantiškas, grakštus šuns judėjimas šalia yra labai svarbi jo dalis. Prisiminkite, kaip mokėtės eiti greta praeitame Pamelos patarimų straipsnelyje.

Lindimas pro kojas
Šis triukas paprastai atliekamas pradžioje šuniui lendant šeimininkui pro kojas. Taip pat galite būti kūrybiški ir išmokyti šunį pralįsti pro rankas, judėti aplink vieną koją, lazdelę, peršokti per koją ir tada pralįsti, apie tai parašysiu kitame straipsnyje. Tačiau mokyti pradedame nuo lindimo tarp kojų, ir kai Jūsų šuo supras tai ir atliks gerai, tada kelsime sudėtingumą:

Apsisukimai
Triuko tikslas – pilnai apsisukti 360 laipsnių į kairę ar dešinę pusę. Galima naudoti žodines komandas “kairė” ar “dešinė” (jei Jūsų šuo sportuoja agility, komandų pavadinimus reiktų keisti, kad šuo nesusipainiotų). Apsisukimai į kairę ir dešinę gali būti atlikti priešais Jus, šone, už nugaros ar judant su vedliu. Kad pratimas įgautų gražią išvaizdą, pasirodyme jį galima atlikti daug kartų. Taip pat įdomu stebėti, kai vedlys su šunimi sukasi į skirtingas puses.

Apsisukimų variacijos

Apsisukimai į kairę/dešinę
priešais Jus
Apsisukti einant
šalia Jūsų
Apsisukimai būnant
Jūsų pusėje
Apsisukimai
per atstumą
Apsisukimai
iš nugaros

Atsitraukimas atgal
Mokydama atsitraukti naudoju kilimėlį ar kitokį daiktą, kurį šuo taikytųsi paliesti galinėmis letenomis. Naudoju kilimėlį mokydama šunį atsisėsti, todėl mokindama atsitraukti naudoju kitokį kilimėlį. Kilimėlį pastatau šuniui už nugaros, stovėdama priešais šunį žengiu tiesų žingsnį tiesiai į šuns erdvę. Įprasta, jog kai žmogus taip žengia, šuo iš karto atsitraukia pakankamai, kad paliestų kilimėlį, už ką apdovanojamas klikerio paspaudimu ir skanėstu. Aš tai pakartoju keletą kartų ir tada atsistoju priešais šunį laukdama, kad šuo pats pasiūlytų atsitraukimą. Jei šuo išmoksta atsitraukti nuo Jūsų Jums nejudant, netrukus galėsite išmokyti dar įdomesnių ir labai efektingų triukų. Palengva pasitraukite su šuniuku atokiau nuo kilimėlio, kilimėlį palikite toje pačioje vietoje ir didinkite atstumą, kurį šuo turi atsitraukti, kad paliestų kilimėlį.

Jei dirbate ant kilimo namie, geriau turėti daiktą su kitokia tekstūra nei Jūsų kilimas, kad šuo letenomis jaustų skirtumą. Kad šuo neįprastų nukrypti nuo judėjimo krypties ir judėtų tiesiai, aš mėgstu pratimą atlikti šalia tvoros.

Nusilenkimas
Nusilenkimą reikia iš karto skatinti, “fiksuoti”, jei šuo jį dažnai siūlo. Sulaukite, kol šuo nusilenkia ir spauskite klikerį bei duokite kąsnį. Taip pat galite išmokyti šio elgesio su maistu. Padėkite skanėstą ant žemės ir bandykite išgauti padėtį, kad šuns alkūnės būtų ant žemės. Už šią poziciją spauskite klikerį ir duokite kąsnį. Tada kartokite, kol šuns alkūnės palies žemę ir šuo paliks iškeltą dubenį viršuje. Daugumoje Freestyle varžybų reikalaujama, kad šuo ir vedlys nusilenktų prieš ir po pasirodymo, tad šį triuką svarbu išmokyti, net jei šuo jo nemėgsta.

Komandos
Kai mokote naujo triuko, įveskite žodinę komandą tik tada, kai šuo elgiasi taip, kaip Jūs siekėte. Dirbdami su šunimi galite naudoti bet kokią komandą, tačiau ją naudokite tik vienam veiksmui. Kiekvienam pasirodymui taikykite tas pačias žodines komandas, o naujai kompozicijai pritaikysite komandas gestais. Su komandomis taip pat reikia elgtis atsargiai. Stenkitės nevartoti panašiai skambančių komandų, kaip pvz., “sėdėt” ir “kėdė”, kad nesupainiotumėte šuns.

Štai ir turite pagrindinių triukų sąrašą. Jį perskaitykite ir išsiaiškinkite prieš mano kitą straipsnį, kuriame aprašysiu, kaip triukus sujungti į vientisą, gražią šokių kompoziciją.

English version of the article: download (46kb).

Pamela Johnson, CPDT
Redakcija: Jonas Valančius
Pam’s Dog Academy
Nuotrauka: http://www.flickr.com/photos/12392252@N03/