canine-freestyleŠokiai su šunimi – tai linksmas užsiėmimas šuniui ir šuns šeimininkui. Pamela Johnson, sukaupusi didžiulę patirtį šokiuose su šunimi, pirmadieniais svetainėje www.reksas.lt patars Jums, kaip pradėti, mokytis ir tobulėti šiame sporte ir bendravimo būde.
Kad pasiektumėte ryšį su savo augintiniu, kokį, greičiausiai, matėte Youtube videoklipuose, turite laikytis nuoseklios metodikos ir mokytis kasdien. Labai svarbu prieš pradedant šokti su šunimi (angl. Canine freestyle – toliau Freestyle) keturkojį išmokyti būtinų triukų ir pamažu didinti trikdžių skaičių atliekant šiuos triukus. Mokintis pradedate namie, o vėliau galite dirbti dresūros aikštelėje, pasivaikščiojimo metu, prie prekybos centrų ir kitose viešose vietose. Jūs išmoksite sujungti keletą triukų į linksmą, nuotaikingą šokių junginį, kurį šuo atliktų saugiai ir entuziastingai.


Tačiau pradėkime nuo esminių ir bazinių įgūdžių. Ką išmokti žengiant pirmuosius žingsnius į šį sportą? Pradėkime nuo pamatų. Šokant su šunimi būtinos šios savybės ir įgūdžiai:
1. Susitelkimas/dėmesio koncentravimas į šeimininką
2. Ėjimas ir komandos šalia
3. Ėjimas ir komandų vykdymas iš dešinės pusės
4. Pagrindinės komandos (pas mane, sėdėti, gulėti, stovėti)
5. Koncentracija iš priekio
6. Išlaikymas
7. Targetingas (objektų lietimas)


Dėmesys

Kai šuo uosto krūmą ar daro ką nors kitką, labai svarbu sutelkti jo dėmesį. Šuniui iš principo nėra įdomu koncentruoti dėmesį į šeimininką, tai vieni šunys išmoksta greičiau, kiti lėčiau – tam reikia darbo. Vietoje žodžių “Ne”, “Negalima”, “Baik” ar tampymo, kirtimų su pavadžiu, man patinka naudoti pozityvines nutraukimo komandas.
– Jei naudojate žodį “ne” ar grubiai tampote šunį, su nepasitenkinimu šaukiate jo vardą, taip šuniui nepasakote, ką daryti. Naudodami šiuos veiksmus susiejate savo buvimą su bausmėmis, ir šuo žymiai mažiau nori su Jumis dirbti ir bendrauti. Galiausiai, taip išmokyti galite tikrai ne kiekvieną šunį, o Freestyle, kur varžybose svarbiausias vertinimas yra šuns ir šeimininko judėjimo laisvė, „kaustančios“ komandos visiškai neveiksmingos, netgi – kenksmingos, blokuoja šunį.
– Vietoje šių veiksmų, naudokite pozityvią nutraukimo komandą. O kam ji reikalinga? Ji šunį moko, o ne baudžia! Šuo nustoja veikti ką veikęs tuo momentu ir sutelkia dėmesį į Jus.

Štai kaip tai veikia:

– Sugalvokite trumpą, bet skambų garsą “tš”, “kšt” ir pan., skirtą šuns elgesiui nutraukti. Tinka ir švilpimas, trumpa komanda ar raidžių junginys, kurį vartojate retai (kad vartojant kasdien nesilpnintų šuns reakcijos). Supažindinkite šunį su šiuo garsu: kiekvieną kartą, kai jį ištarsite šuniui, duokite skanėstą. Šuo supras, jog šis garsas reiškia jam duodamą skanėstą! Tikslas – šuns pozityvi patirtis.
– Leiskite šuniui daryti tai, ką jis nori. Kai šuo lengvai susidomi kažkokia veikla, panaudokite pozityvią nutraukimo komandą ir duokite skanėstą. Jei šuo nereaguoja ir nežiūri į Jus, pabandykite vėl, pasistenkite dar labiau. Jei nepavyksta sutelkti augintinio dėmesio, nekartokite komandos be reikalo ir kelis kartus. Pavykus apie 90% sėkmingų atvejų, pamažu didinkite trikdžius. Jūsų mokymas daro įtaką reakcijai, kuri taps šuns antrąja prigimtimi. Greitai Jums ištarus stebuklingąjį garsą šuo nustos daryti ką daręs, pažiūrės į Jus arba greitai atbėgs – jam nė nereikės apie tai galvoti. Tai taps refleksu.

Dėmesio lavinimas

Tai pagrindinis ir pradinis pratimas: kai tik šuo pažiūri į Jus, spaudžiate klikerį ir metate ant žemės arba duodate skanėstą. Kas kelintą kartą galima mesti žaislą, kurį šuo labai mėgsta! Kai šuo vėl pažvelgia į Jus, spaudžiate klikerį ir duodate skanėstą. Greitai Jūsų šuo nenustojamai žvelgs į Jus vėl ir vėl.  Štai keli vaizdo klipai, mokantys, kaip lavinti šuns dėmesį:


 

Ėjimas ir komandos šalia

Šokių kompozicija atrodys šviesi ir nuglūdinta, jei šuo eis gražiai šalia kojų. Šuo gali tempti šeimininką arba flegmatiškai atsilikti, visumoje Freestyle kompozicija gražiausia, kai šuo eina arba bėga šalia šeimininko išraiškingu žingsniu.
Jei pastebėsite šiame vaizdo klipe, moteris laiko pakeltas rankas ir koncentruoja šuns dėmesį į jas. Kai tik šuo išraiškingai judėdamas pažiūri į viršų, iš delno iškrenta kąsnis. Taip pat galima retkarčiais maistą pakeisti žaislu, bet maistą šuo gauna greičiau ir po to Jūs turite daugiau galimybių pakartoti veiksmą:  

Ėjimas iš dešinės pusės

Ėjimas iš dešinės nesiskiria nuo ėjimo iš kairės pusės, skiriasi tik pusė. Dirbantiems Freestyle patarčiau išmokyti skirtingas žodines komandas, kaip “šalia”, “dešinė”. Galite pasirinkti, kas Jūsų šuniui yra lengviausia ir ką jis supranta lengviau. Mokykitės grakščiai vaikščioti iš abiejų pusių.
Pas mane (sėdėti, gulėti, stovėti) ir jų išlaikymas:

Šios komandos svarbios vėliau, kai Freestyle mokysimės sudėtingesnius triukus per atstumą. Jūs galėsite pasodinti, paguldyti pastatyti šunį, tada jam liepti šokti ar šliaužti šalia kitų šunų, o atsitraukę pačiu dramatiškiausiu kompozicijos momentu – pasikviesti.

Koncentracija iš priekio

Tai darbas, kai šuo sėdi ar stovi priešais Jus. Koncentruoti iš priekio mokoma daugybe būdų, pabandykite šitaip: paimate į rankas daiktą (taikinį, pvz., knygą) ir laikote priešais savo kūną, o už šio dėmesio koncentravimą į šį daiktą ir jo stebėjimą spaudžiate klikerį ir šuo gauna pagyrimą, kasnį ar žaislą. Stenkitės kiek įmanoma greičiau atsikratyti taikinio, kad šuo nepriprastų reaguoti tik į jį ir koncentruotų dėmesį į Jus iš priekio.

Targetingas (objekto lietimas, koncentravimas)

Jei Jūs su klikeriu išmokėte šunį targetingo – kaip tiksliai paliesti kamuolį, lazdelę, konusą – galite išmokyti liesti šį objektą, kai vaikštote, stovite arba galite pasiųsti šunį paliesti šio objekto per atstumą. Vėliau išmokysite paliesti bet kurį iš šių daiktų ant žemės, savo ar kito žmogaus rankose. Bet viskam savas laikas.

Targetingo sąrašas:

Targetingas – savaime labai linksmas užsiėmimas ir bazė, nuo kurios prasideda įvairios šunų sporto rūšys. Yra keletas populiaresnių targetingui naudojamų objektų ir targetingo veiksmų. Štai jie:

Lietimas nosimi (ranka, knyga, kiti objektai)

Lietimas nosimi per atstumą

Lietimas priekine letena (ranką, pelės kilimėlį, kilimą)

Lietimas galine letena (ranką, pelės kilimėlį, kilimą)

Paliesti objektą (mygtuką, kilimėlį, sporto įrankį)

Paliesti kilimėlį

Paliesti lazdelę, pagalį

Paliesti kitas kūno dalis

Kai Jūsų šuo išmoks šiuos pagrindus, būsite pasirengę kitai daliai – triukų mokymui, kurie yra būtini mokant Freestyle.

Kitame straipsnyje aptarsime pagrindinius ir svarbiausius triukus, kuriuos turėtumėte naudoti mokydamiesi Freestyle. Iki kito karto turite pakankamai darbo, o Jūsų šuo turėtų jaustis linksmai, kas ir yra šokių su šunimis – Canine Freestyle – tikslas.

English version of the article: download (33kb).

Pamela Johnson, CPDT
Pam’s Dog Academy 
Redakcija: Jonas Valančius
Nuotrauka: http://www.flickr.com/photos/78687170@N00/