Praeitame straipsnyje https://www.reksas.lt/suns-zymejimasis-namuose-1-dalis/#more-6997 pasakojome apie tai, kodėl šunys pradeda šlapintis namuose, nors puikiai sugeba gamtinius reikalus atlikti ir lauke. Pirmojoje straipsnio dalyje buvo rašoma tokio elgesio priežastys, o antroje dalyje papasakosime, kaip spręsti šią problemą.Tikriausiai pats efektyviausias būdas padėti savo šuniui atsispirti šlapimu žymėti namuose yra kastruoti šunį iki šio įpročio susiformavimo, kadangi nekastruoto šuns testosteronas turi įtakos žymėjimui.
Kastravimas nepašalina būtinybės treniruoti ir kontroliuoti šuns elgesį, ypač jeigu įprotis šlapintis susiformavo iki operacijos. Niekas negali garantuoti, kad šuns kastravimas magiškai panaikins problemą. Pasikonsultuokite su savo veterinaru, kada geriausiai kastruoti jūsų patiną.
Tos pačios lyties šunys, jei yra laikomi kartu, dažnai kovos ir vienas kitą skatins žymėti namuose. Jei patinai yra mažos veislės ir/ar terjerai, tai rizika, kad namuose bus žymima, padidėja. Patelių tarpusavio kovos, tikėtina, kad bus žiauresnės nei patinų, tačiau mažiau tikėtina, kad jos pradės žymėti šlapimu namuose.
Didesnių veislių patinai yra instinktyviai prislopinti skriausti pateles ir skriausti mažų veislių šunis, o taip pat linkę mažiau žymėti šlapimu nei mažų veislių patinai. Jeigu turite mažos veislės patelę ir norite įsigyti antrą šunį, tai įvertinkite pranašumus, jei antras šuo būtų didesnės veislės patinas.
Atminkite, jeigu patinas turi problemų su sveikata arba kitas kartu su juo gyvenantis šuo jų turi, tuomet tai gali iššaukti žymėjimą šlapimu. Jeigu vienas šuo pradėjo šlapintis namuose, kai kito suaugusio šuns elgsena pakito, tai nedelsiant reikia patikrinti sveikatą abiems šunims.
Neklausykite patarimų, kad pratinant šunį daryti lauke, reikia naudoti bausmes. Vietoje to jie išmoks nepasitikėti jumis ir galbūt visais žmonėmis. Bausdami šunį mokant jį šlapintis lauke, jūs galite sugadinti šuns temperamentą ir užauginti jį agresyvų.
Jei šunys yra baudžiami už tai, kad padarė namuose, kai mokomi daryti lauke, jie gali išmokti šlapintis pasislėpę, tuomet mokyti daryti lauke taps dar sudėtingiau. Jei atidžiai stebėsite šunį, užklupsite jį netyčia šlapinantis namie. Tuo metu sutrukdykite jam švelniai pasakydami „Ne, einam į lauką“ ir greitai nuskubėkite laukan su šuniu.
Kai jau esate ten, kur galima šuniui šlapintis, tikslas yra, kad jis pabaigtų savo reikalus ten. Kai šuo nusišlapina lauke – labai džiaukitės, girkite šunį ir duokite skanėstą. Jeigu jūs tiksliai nuspėsite, kada šuniui reikia šlapintis – spėsite jį išvesti į lauką dar prieš jam pradedant daryti namuose. Taip galima greičiau suformuoti tvirtesnį įprotį daryti lauke. Jeigu stropiai ir pozityviais metodais mokysite šunį daryti lauke, tai greitai pasieksite gerų rezultatų, o tingėjimas tai padaryti yra didelė klaida. Tinkamai išmokius šunį daryti lauke, galima juo labiau pasitikėti.
Kada tai gali būti kas nors kita ?
Patinai namie šlapintis gali dėl šlapimtakių infekcijos, padidėjusios prostatos ar jos infekcijos, dėl sumišimo, sunkaus miego, judėjimo problemų, kas galbūt sukelia skausmus ir dėl to sunku išeiti į lauką laiku ar dėl kitų ligų.
Labai svarbus veiksnys, dėl ko šunys gali pradėti šlapintis namie, yra išsiskyrimo nerimas. Jeigu grįžę namo šunį nubausite už ką nors, tai situaciją tik pabloginsite.
Gali būti sunku nustatyti skirtumą tarp žymėjimo namuose ir prasto mokymo daryti lauke, tačiau tai nėra labai svarbu, nes problemos sprendimas yra vienodas abiem atvejais. Geriausi mokymosi daryti lauke rezultatai pasiekiami įtraukiant į mokymą šiuos veiksnius:
1. Guolis, kuriame gyvena mama kartu su šuniukais, turi būti švarus ir prižiūrimas, o visi šuniukai turi turėti vietos, kad galėtų išeiti iš lopšio nusilengvinti.
2. Niekada negalima laikyti šuniuko uždaryto kartu su išmatomis ir šlapimu.
3. Šuniukas nuo mažens privalo turėti bent truputį teigiamos patirties šlapinantis lauke. Tai privalu daryti saugioje vietoje, kad neskiepytas šuniukas nesusirgtų.
4. Kai tik šunelis atkeliauja į naujus namus, reikia iškart pradėti pratinti šlapintis lauke. To negalima nukelti vėlesniam laikui ir leisti šuneliui daryti kur papuola. Kiekvienas nelaimingas atsitikimas namie sutrikdo šuniuko įpročius. Pratinimas tinkamai šlapintis turi prasidėti kaip pozityvus potyris ir šeimininkas privalo stropiai padėti šuniukai visada teisingai nusišlapinti. Patirtis ankstyvame amžiuje yra svarbiausia.
Dėl žmonių atidėliojimo mokyti šunį šlapintis lauke ypač nukenčia mažų veislių šunys. Žmonės mano, kad mažos balutės ir išliks mažos, todėl lengviau tiesiog jas išvalyti. Ilgainiui žmonės suvokia, kad atsiradęs nemalonus kvapas ir balutės yra jiems nepriimtina, tačiau jau būna vėlu ir pripratini šunį šlapintis lauke gali tapti labai sunku arba neįmanoma.
Namuose turi būti išvalytos visos pridergtos vietos, kad neliktų jokio kvapo, tam galima naudoti priemonę, kuri skaido šlapimą.
5. Jeigu nėra saugios vietos lauke ar šeimininkas turi palikti šunį ilgesniam laikui nei šuo gali išlaikyti nesišlapinęs ir dėl to reikia pradėti šunį pratinti daryti namuose (laikraščiai, palutės, šunų kraikas), tuomet tai turi tęstis neilgiau kelių savaičių.
6. Mokymosi metu, kol šeimininkas yra namuose ir šunelis nemiega, reikia šuniuką išvesti į lauką kartą per valandą. Po to reikia nutaikyti tinkamą šuniui rutiną ir užtikrinti, kad šuo turėtų pakankamai progų nusišlapinti lauke.
7. Reikia palaipsniui šuniui leisti laisvai vaikščioti po visus namus ir kai tik pastebėsite, kad vietos yra per daug ir jis pradėjo šlapintis kur nors namie, tuoj pat sumažinti vaikščiojimo plotą.
Šunį galima prisirišti prie juosmens pusvalandžiui, tai padės labiau kontroliuoti jį. Tai taip pat padeda stiprinti ryšį su šuniu, šuo išmoksta sėdėti namie ramiai bei vaikščioti kartu su jumis.
8. Visus nelaimingus atsitikimus reikia tučtuojau pašalinti, kad šuo negalėtų užuosti. Tam gali padėti actas. Jis turi įsigerti giliai į kilimą išdžiūti pats arba galima sugerti su laikraščiu ar skuduru. Jeigu netoleruojate acto kvapo, galite naudoti priemones, kurios išskaido šlapimą, tačiau prarasite acto teikiamą naudą – dėl jo kvapo yra mažesnė tikimybė, kad šuo užsimanys ten šlapintis. Jei naudosite actą, kai balutė jau išdžiūvo, tuomet jis neturės jokio poveikio.
Nebarkite šuns, kai valote ir nesvarbu ar jis jus mato valant ar ne. Saugokite šuns akis, kad nepatektų acto į jas.
9. Šunį visada reikia girti, kad mokymas daryti lauke būtų sėkmingas. Mokymas šlapintis lauke yra sudėtingas ir daug pastangų reikalaujantis procesas, kurio metu lengva suklaidinti šunį. Jeigu teisingai išmokysite šunį šlapintis lauke, tuomet jūs nuo mažens sustiprinsite ryšį su šunimi ir tai bus puiki dresūros pradžia.
Šunį įsigykite tik tuomet, kai galėsite patenkinti šuns poreikius išsituštinti antraip būsite nelaimingas ir galbūt sugadinsite šuniui gyvenimą. Tam tikriems šeimininkams dažnai daug geresnis sprendimas yra įsigyti suaugusį, jau išmokytą teisingai šlapintis, šunį, nei mažą šunelį, kurį dar reikės mokyti ir kuris negali ilgai laukti tarp išėjimų į lauką.