23798083_8578bdd427_zŠiandien plačiau papasakosime apie tai, kodėl šunys  pradeda šlapintis namuose, nors puikiai sugeba gamtinius reikalus atlikti ir lauke.  Pirmojoje straipsnio dalyje bus rašoma tokio elgesio priežastys, o antroje dalyje bus paaiškinta, kaip spręsti šią problemą, tad laukite tęsinio.

Maždaug tuo metu, kai pripratinote savo jauną šunelį nesišlapinti namuose, pastebėjote, kad jis vėl pradėjo tai daryti. Kas jam nutiko? Ar jis taip daro, nes supyko, jog paliekate jį vieną namuose?

Jūs nėščia, jūs turite naujagimį, kažkas su kūdikiu jus aplankė, jūs įsigijote naują katiną ar šunį, šeimos narys atsikraustė arba išsikraustė iš jūsų namų, jūs persikraustėte, arba kas reikšmingo nutiko jūsų gyvenime – šuo pradeda šlapintis namuose! Ar jis taip su jumis elgiasi, nes nori dėmesio?

Žymėjimas šlapimu yra normali, instinktyvi šuns elgsena, dažniausiai pasireiškianti patinams, tačiau kartais ir patelėms. Kaip ir daugelį natūralių šuns elgsenų, mes turime ją pakoreguoti, kad galėtume taikiai ir maloniai gyventi su šunimi kartu.

Mes manome, kad šuo pats geba prisitaikyti prie mūsų gyvenimo būdo tol, kol tokia problema, kaip šlapinimasis namuose, nepatraukia mūsų dėmesio. Kai kurie šunys yra labai talentingi ir motyvuoti suprasti mus, žmones, o mes net nepastebime ar nepagiriame jų už nuostabius pasiekimus. Jei jūs turite patiną, kuris nežymi namuose, skirkite minutėlę padėkoti jam! Jeigu jūsų patinui reikia pagalbos, o daugeliui šunų reikia kartelį ar du per gyvenimą – skaitykite toliau kaip tai padaryti.

Kodėl taip atsitinka ?

Šunys nemano, kad šlapinimasis yra įžeidimas. Priešingai, šuo, kuris žymi, gali būti, jog siūlo padėti apsaugoti savo gaują. Pavyzdžiui, vietoje to, kad sakytų „Dink iš čia, naujasis kūdiki“, jis galbūt sako „Šį mažąjį aš taip pat saugau“.

Jeigu auginate patiną ir vieną ar keletą patelių, atkreipkite dėmesį, kaip jis šlapinasi palei tvorą, šalia patelių pažymėtų vietų. Tikėtina, kad kartais pamatysite, kaip šuo nusišlapins toje pačioje vietoje, kur ką tik nusišlapino patelė arba netgi kol ji nespėjo pabaigti! Stebėkite jos reakciją. Ji dėl tokio patino poelgio tikriausiai pasijus saugesnė. Kaip turėtų būti nesuprantama šuniui, kad dėl tokio gero jo poelgio šeimininkas pradeda niršti!

Šunys iš tiesų „nesupranta“, ką reiškia pratinimas nedaryti namuose. Tai, ką mes laikome normaliais šuns instinktais (tinkamas auginimas, kad susiformuotų nesišlapinimo namuose įpročiai) yra šuns sekimas savo instinktais nuo lopšelio, kai pradeda iššliaužti iš savo miegojimo, valgymo ir žaidimų zonos nusilengvinti.

Mažam šuniui ši zona nebūtinai turi apimti miegamąjį ar svetainės kambarį, jam gali atrodyti, jog šie kambariai yra už gyvenimui skirtos vietos ar gaujos guolio ribų. Didesnis šuo bus labiau linkęs šlapintis lauke, jei jūs jam padėsite ir teisingai parinksite šlapinimosi grafiką.

Ironiška, jog žmonės dažnai renkasi mažus šunis tam, kad namuose būtų švariau. Jeigu norite šunį lengvai pripratinti daryti lauke ir kiek galima sumažinti šlapinimąsį namuose, tai mažytis patinukas nėra tinkamas pasirinkimas.

Iš šlapimo kvapo šunys gauna labai daug informacijos. Tai padeda palaikyti taiką tarp šunų. Mes net nenumanome, kiek iš viso yra dalykų, kuriuos šuo gali nustatyti iš šlapimo kvapo, tačiau jie tikrai gali atskirti patiną nuo patelės, kastruotas šuo ar ne, ar kalė rujoja, ar jau netrukus pradės rujoti ir ar šuo sergantis, ar sveikas. Žmogus, reaguoja į tam tikrą vaizdinį, remdamasis praeities patirtimi, susijusia su tuo vaizdiniu, taip pat ir šuns reakcija į tam tikrą kvapą yra stipriai priklausoma nuo praeities patirčių su tuo kvapu. Pavyzdžiui, šuo patinas, kuris jau buvo sukergtas, susijaudins kur kas stipriau, jeigu užuos rujojančios patelės kvapą, nei kastruotas šuo, kuris niekada nebuvo kergtas. Taigi šunys reaguoja į daugelį kvapų, apie kuriuos mes net nežinome.

Kvapai gali būti itin svarūs šunų instinktams. Labai tikėtina, kad patinas pradės šlapimu žymėti namuose, jeigu atsiras rujojanti patelė. Taip pat labai tikėtina, kad šuo žymės jūsų namuose ten, kur buvo jau pažymėta kito šuns, nepriklausomai patino ar patelės. Jeigu namuose yra du maži patinukai, tai gali būti, kad jie ims rungtis, kuris daugiau pajėgs prižymėti namuose. Ar jie taip kovoja? Tikriausiai ne. Tai netgi gali būti jų būdas parodyti, kad jie dviese saugo savo gaujos frontą.

Kaip ir į daugumą šuns elgsenų, į žymėjimą reikia žiūrėti plačiai, kad galima būtų suprasti kas lemia tokią elgseną konkrečiu atveju. Mes niekada nežinosime visų priežasčių. Šunys yra sudėtingi, kai kurios jų elgsenos stipriai vedamos instinkto, kitos išmoktos. Jie, kaip ir žmonės, kartais daro kažką automatiškai, kartais su intencija. Nenaudinga yra manyti, kad šuns intencijos yra pagieža ar pyktis. Baimė, savisauga, susijaudinimas, grobio vaikymasis, prisirišimas ir kiti išgyvenimo instinktai yra kur kas labiau tikėtini paaiškinimai.

Gamtoje žymėjimas šlapimu yra ženklai, skirti gaujai suprasti, kur yra ribos. Kai žmonės sako, kad šunys yra socialūs gyvūnai, galima pagalvoti, kad šunys gyvendami laukinėje gamtoje visi kartu draugiškai žaistų. Šunys gyvena gaujose. Jie susiburia į atskiras socialines grupes, kad bendradarbiaudami galėtų išgyventi – kartu medžioti ir auginti jauniklius. Gauja turi savo teritoriją, kurioje jie plačiau pasiskirsto, kad būtų daugiau šansų rasti pakankamai maisto. Šią teritoriją jie saugo nuo kitų šunų.

Šlapimas taip pat padeda patinams ir patelėms surasti vienas kitą poravimosi metu, kadangi patelė yra vaisinga trumpą laikotarpį vieną ar du kartus per metus. Tik tai šiuo metu patelė yra imli poravimuisi. Patinai instinktyviai yra traukiami kvapo, testosteronas stimuliuoja juos reaguoti į kvapą, o taip pat susikuria tam tikrus įsitikinimus apie kvapą iš patirties.

Patino šlapimas informuoja ne tik patelę, bet ir kitus šunis. Šioje situacijoje didžiausią tikimybę atsispirti žymėjimui turi šuo, kuris yra kastruotas ir niekada nebuvo sukergtas. Nekastruotas patinas, nepriklausomai nuo to ar buvo poravęsis ar ne, gali sunkiai susivaldyti nuo žymėjimo šlapimu namuose. Jis gali būti taip stipriai sutrikdytas, kad net negalės ėsti.

Šunys nieko nenori mums pasakyti šlapindamiesi namuose, nebent, kad jiems yra bloga ar kad jie pasiryžę paaukoti savo gyvybę norėdami apsaugoti mus. Kai kurie mūsų sprendimai sukelia mūsų šunims keblumų ir jie pradeda šlapimu žymėti, tačiau jie tikrai to nedaro iš pagiežos ar pykčio savo šeimininkams.