suo-grauziaPašalinti įprastą elgesį yra sunkiau nei išmokyti naujo elgesio. Būtinas nuoseklumas ir paruoštos korekcijos programos vykdymas įvertinant, kad agresija gali būti VALDOMA, o ne „išgydoma“.

Praeitą savaitę rašėme apie tai, ko reikėtų vengti šalinant šuns agresiją. Štai keletas patarimų, kurių reiktų laikytis iki apsilankant elgsenos konsultantui.

Lyderystė

Šuns pagarba šeimininkui nereiškia, kad šuo turi Jūsų bijoti. Jei norite pakeisti šuns agresiją kitu elgesiu, pirmiausia Jūs privalote užsitarnauti šuns pagarbą, koks tik agresijos tipas bebūtų – baimės, dominantinė, teritorinė ar kita.

Visiems šunims gelbsti programa „Niekas gyvenime negaunama veltui“ (angl. NILIF). Jei šuo nori kažko, jis tai privalo užsidirbti. Greičiausiai, nereikia kartoti, jog taip šuo turi elgtis kasdien, ir to kasdien iš šuns turi reikalauti šeimininkas. Tai paprastas ir efektyvus būdas priminti šuniui, kas namie šeimininkas.

Emocijos

Žmonėms neretai tampa sunku ramiai elgtis su sunkiai vedžiojamais ir emocionaliais šunimis. Jei tampate piktas ar emocionalus dėl netinkamo šuns elgesio, Jūs žalojate savo kaip šeimininko – lyderio reputaciją šuns akyse. Suraskite strategiją, kuri Jums padės išlikti ramiu šiose situacijose. Gera praktika yra ne galutinio rezultato laukimas, o realių dalinių tikslų siekimas.

Nuoseklumas

Kaip ir žmonių tarpe, žmonės, kurie nesielgia nuosekliai, gamtoje pripažįstami kaip silpni, nestabilūs. Tėvai, retkarčiais leidžiantys vaikams pavogti sausainį iš sausaininės, o kitą dieną baudžiantys už tokią pat vagystę, sukelia vaikams sąmyšį. Po šio poveikio vaikas būtinai maištaus !

Nenuoseklus Jūsų elgesys moko Jūsų šunį elgtis nenuosekliai. Jei kartais leidžiate šunį tempti Jus, šuo trauks ir neis greta.

Nuoseklumas – būtina bet kokių treniruočių dalis ir naujo elgesio mokymo pagrindas.

Dėmesingumas

Jis svarbus keičiant šuns elgesį. Jei užsiimsite šuns elgesio keitimu, Jums reikės dėmesingai stebėti ir raštiškai konspektuotis, kaip keičiasi šuns elgesys. Įsitikinkite, jog tikrai žinote, kokį elgesį turite stebėti ir ko siekiate.

Jei taikote lyderystės stiprinimo programą, turite dėmesingai stebėti Jūsų ir šuns santykius. Tai paprastai užtrunka nemažai laiko ir sukuria ryšį su šunimi.

Paklusnumo treniruotės

Paklusnumo treniruotės moko šunį tam tikro elgesio, kaip gulėti, sėdėti, stovėti vietoje, ateiti pakvietus balso, kūno ar rankos gesto komanda.

Atsiradus problemai paklusnumo treniruotės yra tik silpnas pakaitalas elgesio specialisto konsultacijai. Tokie šunys ne tik elgiasi žalingai, jie nėra normalūs ir laukti elgesio pasikeitimo skatinant jų elgesį tokiu būdu (vert. pastaba – paklusnumo treniruotėse), yra pavojinga ir klientui, ir šuniui“ [2].

Tačiau paklusnumo treniruotės užima svarbią dalį šuns elgesio keitimo protokole. Jos padeda atgauti šuns valdymą balsu. Paklusnumo komandos akimirkai gali pakeisti šuns motyvaciją. Nuolat naudojant statines komandas „sėdėti“ ir „gulėti“ su išlaikymu „šuo gali išmokti atsipalaiduoti, nebesijausti budriai“[3].

Mokant šunį šeimininko lyderystės stiprinimo programa reikalingas ir laikas.

Jei šuo nesielgs agresyviai, pratimus atlikite namie. Užbaikite juos linksmai, geromis emocijomis.

Vaikščiojimas su pavadžiu

Jei šuo tempia Jus vaikščiodamas su pavadėliu, kokio postūmio galite tikėtis koreguodami agresiją ? Atsakymas paprastas – jokio. Šuo, mokantis tempti, gali Jus tempti, kur tik nori, sustoti ir vaikščioti pasirinkdamas maršrutą pats. Jūs nevaldote šuns veiksmų, šuo elgiasi savarankiškai. Todėl jis nejaučia Jūsų lyderystės.

Agresyviems šunims skirtas fizinis darbas, sportas gali pagelbėti sumažinti agresiją. Bet tai nereiškia, jog galite šunį paleisti lakstyti laisvai ir jis savaime pasikeis savo elgesį. O ką galėtumėte padaryti, kad išmokytumėte šunį vaikščioti greta su pavadžiu ?

Mokyti šunį vaikščioti greta rekomenduojamas Promise System/Gentle Leader Head Collar [2] antsnukis. Sistema veikia panašiai kaip arklio pakinktai. Jis nekenksmingas gyvūnui.

Normalu, jog pradžioje šuniui antsnukis nepatiks ir pirmiausia jis panorės jį nusiimti. Kaip bebūtų, tampymas ir mokymas su griežtu ar smaugiamu antkakliu žaloja šunį.

Literatūra

[1] Dominance aggression in dogs: part 1, Karen L. Overall, MA, VMD. Phd, Dipl. ACVB, Department of Clinical Studies, School of Veterinary Medicine, University of Pennsylvania, Philadelphia, http://www.hilltopanimalhospital.com

[2] Clinical Behavioral Medicine for Small Animals, Karen L. Overall, M.A., V.M.D., Ph.D. Diplomate, American College of Veterinary Behavior, Department of Clinical Studies, School of Veterinary Medicine, University of Pennsylvania, Philadelphia. Pennsylvania, Mosby, Inc. 1997. A little different version of halter that works in a similiar method: Tsuro Walk-Well halter

[3]Canine Aggression: Neurobiology, Behavior and Management, Ilana R. Reisner, DVM, Phd, DACVB, orginally appeared on: http://www.vetshow.com/friskies/cani.htm

[4] Information provided by Karen L. Overall, MS, VMD PhD, Dipl. ACVB, Department of Clinical Studies, School of Veterinary Medicine, University of Pennsylvania, Philadelphia, PA 19104-6010.

[5]a) “Mother and Pups”, Anders Hallgren, ABCN 7 (3) 1-2, 1990

b)”On Punishment and Aggression”, MGH Schilder and WJ Netto, Anim Behav Consultant Newsletter 8(3):2-3, 1991

[6] “Spinal Anomoloies in Dogs” Anders Hallgren, ABCN 7 9(3):3-4, 1992

[7]“Understanding Learned Helplessness” by Sally Treat, M.S., APDT Certified, Dog Behavior and Learning Theory certificate from ACBT. www.DogPsych.com

[8] Applied Dog Behavior and Training, Volume Two, Etiology and Assessment of Behavior Problems, Steven R. Lindsay, Iowa State University Press, 2001

Paruošta pagal: http://www.k9aggression.com

Nuotrauka: http://www.flickr.com/photos/mjonesphoto/