Nepamirškite, jog kiekvieną pirmadienį kartu su Pamela Johnson mokomės šokių su šunimis subtilybių.
Pradedant mokytis Freestyle šokius labai svarbu, kad Jūsų šuo mokėtų keletą triukų. Mano nuomone, taip pat svarbu, kad triukas šokių kompozicijoje taptų apdovanojimu, paskatinimu. Ypatingai šuns mėgstamas triukas tampa motyvatoriumi! Po statiškesnių triukų, liepus vykdyti mėgiamą triuką, šuo supranta, jog gavo apdovanojimą.
Freestyle mokymo eiga taip pat svarbi. Mes su šunimi nesimokome visos kompozicijos iš karto. Aš padalinu kompoziciją į daugybę mažų atkarpų ir kiekvienos atkarpos pabaigoje linksmai paskatinu šunį, pažaidžiu. Vėliau tiesiog žaidžiu ar dirbu su individualiais triukais likusią treniruotės dalį. Jei praktikuojatės savo kompoziciją per dažnai, šuniui ji gali pabosti. Su šunimi treniruokitės trumpai ir energingai. Skatinkite šunį, kai jis atiduoda didžiausias pastangas, neskatinkite vidutiniškų pastangų.
Pradinė Freestyle kompozicija turėtų trukti apie 1:30 min. Daugybėje Freestyle varžybų organizacijų kiekviena organizacija vertina varžybas pagal savo kriterijus. Pasaulio šokių su šunimis organizacija (angl. WCFO – World Canine Freestyle Organization) kelia daug detalių reikalavimų šokiui, o jei jie sudomintų, galite rasti internete: http://www.worldcaninefreestyle.org.
Praeitame straipsnyje aš pristačiau pagrindinius triukus, nuo kurių galite pradėti mokydami šunis Freestyle. Šiame straipsnyje aš sutelksiu dėmesį į tai, kas svarbiausia kuriant Freestyle kompoziciją.
Aptariamos temos:
Šuns/šeimininko saugumas
Turinys
Tikslus atlikimas
Eiga/Perėjimai
Muzikinis ritmas
Šuns/šeimininko santykiai
Choreografijos kūrybiškumas ir kokybė
Ringo erdvės išnaudojimas
Šuns/šeimininko saugumas
Įsitikinkite, kad nesužalosite šuns. Patikrinkite, ar grindinio paviršius neslidus – pasirodymas nėra vertas šuns traumos. Nedarykite nesaugių judesių ar judesių, kurių nepraktikavote daugelį kartų. Taip pat skaičiuokite savo jėgas ir elkitės paskaičiuotai, kad sužalotumėte save.
Turinys
Tai yra šokio pagrindas – judesių kiekis, įvairenybė, tarp kurių: šuns darbas skirtingose pozicijose, kūno judesiai (rankų, kojų, galvos, pėdų), pagrindiniai triukai, perėjimai nuo vieno triuko prie kito ir idėjiniai dalykai, kurie šokį paverčia išskirtiniu.
Šuo šokdamas Freestyle turi mokėti šias pagrindines pozicijas
Šalia šeimininko– statiškai ir judėdamas | Dešinėje šeimininko pusėje – statiškai ir judėdamas | Priekio – sėdėdamas, stovėdamas ir judėdamas | Tarp kojų – | Tarp kojų – | Tarp kojų – |
Tikslus atlikimas
Kaip tiksliai, sinchronizuotai vedlys ir šuo elgiasi pasirodymo metu? Ar vedlio gestų/žodinės komandos efektyvios? Ar šuo gerai/greitai reaguoja į komandas? Ar vedlio gestas atrodo tik kaip komanda, ar kaip judesys? Tikslas yra, kad vedlio gestas atrodytų kaip šokio dalis, o ne kaip kasdienė paklusnumo komanda.
Eiga/perėjimai
Perėjimas – tai judesys, atliekamas šuniui ir šeimininkui pereinant nuo vieno triuko prie kito. Vedlys turi sugalvoti, kaip atlikti gražų, sklandų ir natūralų perėjimą. Pavyzdžiui, šuo eina greta vedlio kairėje pusėje, tada tris kartus pralenda pro kojas ir pereina į dešinę šeimininko pusę. Perėjimų sklandumas turi būti įvertintas viso šokio eigoje.
Muzikinis ritmas
Manau, jog pasirodymui ypač svarbu atrinkti tinkamą muziką. Aš mėgstu nusifilmuoti šuns ir vedlio judėjimą, tada klausytis skirtingą muziką ir ieškoti tinkamos. Paprastai viena daina išsiskiria iš visų ir atitinka šokį. Freestyle byloja apie tai, jog šunys turi atrodyti gerai, todėl muzikos teisingas parinkimas užtikrina sėkmę pasirodant scenoje. Taip pat svarbu, kad vedlys galėtų judėti pagal muziką ir pataikytų judėti į taktą – tik taip pasirodymo metu sužibės Jūsų ir šuns komanda!
Šuns/šeimininko santykiai
Man svarbu, jog šokdamas Freestyle šuo jaustųsi džiaugsmingai, kaip ir aš. Man patinka, kad šokis suteiktų malonių emocijų šuniui ir kad šuo noriai dirbtų su manimi. Ne vien tik atliktų triukus, tačiau būtų energingu, patenkintu ir motyvuotu šokiu šunimi. Taigi, aš atrenku triukus, kuriuos šuo mėgsta atlikti, skiriu laiko sukurti pasitikėjimui, pozityviems santykiams su šunimi. Šokis, kuriame šeimininkas ir šuo veikia sinchronizuotai atrodo efektyviau nei pasirodymas, kur šeimininkas dirba sau, o šuo, mokantis daugybę triukų, sau.
Choreografijos kūrybiškumas ir kokybė
Man – tai šokio choreografinės sekos sukūrimas ir išdėstymas. Kokybiškas šokis paprastai būna aranžuotas taip, kad atrodytų tolygiai, skaidriai ir apgalvotai.
Ringo erdvės išnaudojimas
Kad šokis atrodytų įdomesnis ir sukeltų malonų įspūdį, siūlyčiau išnaudoti kiek įmanoma daugiau ringo ar scenos erdvės. Išnaudokite atlikdami didesnius judesius apskritimu, diagonalinius (įstrižai) judesius ar judesius zigzagu.
Štai žaidimas, skirtas Jus išmokyti išnaudoti visą ringą. Pirmiausia, padėkite daugybę dresūros kūgių erdvėje, kur mokysitės Freestyle, tarp kūgių palikdami 10 – 15 pėdų tarpus. Iš kūgių pasistenkite sudėti skirtingas formas. Sudėję, pavaikščiojime su šunimi nuo vieno kūgio iki kito greta, tarp kojų, pasikviesdami (nuo vieno kūgio iki kito), atlikite triukus, kuriuos Jūsų šuo moka ir, kai šuo atliks triuką prie vieno kūgio, pereikite prie kito kūgio. Pasistenkite surasti skirtingas judesio figūras su savo šuniu. Aš treniruodamasi nusifilmuoju savo mokymo užsiėmimą su kūgiais ir išsirenku, kas man atrodo, geriausia. Taip darbas būna spartesnis.
Pabaigoje, jei kažkas netinka Jums ar Jūsų šuniui, pakeiskite tai. Freestyle grožis yra tai, kad galite būti kūrybiški, atsirinkti veiksmus, kuriuos pavyksta atlikti Jums ir šuniui.
Šį kartą tiek, kitame straipsnyje aš diskutuosiu, kaip ir kokias triukų kombinacijas atrinkti, kad sudėtumėte jas į Freestyle šokį. Taip pat išmokysiu dar 10 naujų triukų, Jūsų šokį paverčiančius įdomesniais ir kūrybiškesniais.
English version of the article: download (40kb).
Pamela Johnson, CPDT
Redakcija: Jonas Valančius
Pam’s Dog Academy
Nuotrauka: http://www.flickr.com/photos/mayhewanimalhome