Erdelio terjerasPasaulis nėra tobulas, jį išvysta ne tik sveiki, stiprūs šuniukai. Jei tyrimai parodo, kad Jūsų šuniukas kurčias, ką daryti tuomet? Tą patį, ką ir su sveiku augintiniu: nors jis negirdi, tačiau tai jam netrukdo būti laimingam, patenkintam šuniui bei gyventi pilnavertį gyvenimą. O kaip susikalbėti, liepti šuniui vykdyti komandą be žodžių? Jūs galite šunį išmokyti komandų lygiai taip pat kaip ir sveiką šuniuką, naudodami signalus.
Keletas patarimų kurčių šunų šeimininkams

Mokant kurčią šunį paklusnumo, reikia būti labai kantriam. Kadangi negalėsite ištarti žodžių, Jūs bendrausite su augintiniu rankų ženklais ir gestais. Galite naudoti amerikiečių ar Tarptautinę ženklų kalbą. Rankų signalai turi būti:

– aiškūs;

–  išsiskiriantys iš tų gestų, kuriuos paprastai naudojate buityje;

–  matomi iš toli;

–  nuoseklūs.

Gestų pavyzdžiai:

Komanda "Gulėti"

Komanda “gulėti”

Komand "sėdėti"

Komanda “sėdėti”

 

Dėmesio sutelkimas

Vienas pirmųjų dalykų, ką turite padaryti – sutelkti šuns dėmesį į Jus. Dėmesio sutelkimo laiką reikia ilginti: taip bus lengviau atkreipti kurčio augintinio dėmesį, nes jis stebės Jus. Dėmesį galima sutelkti maistu arba šuns mėgiamu žaislu.

Pagyrimas – “geras šuo”

Pirmas gestas, kurį turite išmokyti savo šunį – tai, kad jis „geras šuo”. Tai gali būti nykštys pakeltas į viršų, kuris reikštų, kad jis yra „geras šuo”. Šis signalas reikš apdovanojimą. Kai Jūsų šuo daro kažką gero, jį apdovanodami – duodami skanėstą, glostydami, parodykite gestą – taip šuo susies šiuos du dalykus kaip gerus dalykus. Kiti pagrindiniai ženklai, kurių turite išmokyti savo šunį, tai „sėdėt”, „gulėt”, „pasilik”, „pas mane”, „ne” ir „sustok”.

Šiuos ženklus reikia nuolatos kartoti – tai padeda augintiniui išmokti ir suprasti ženklus. Jei norite, kad šuo reaguotų į Jūsų signalus, visų pirma turite daug laiko praleisti vaikščiodami su juo disciplinuotai bei nustatydami taisykles namuose. Nėra klaidingų rankų signalų, galite susikurti ir savus gestus – svarbiausia Jūsų ir šuns tarpusavio ryšys. Nepamirškite kartu su signalais naudoti ir kūno kalbą bei mimikas.

Mokant rankų gestus nepamirškite šunį skatinti gardžiu kąsneliu. Tinka betkokie nekasdieniai kąsniai, kuriuos Jūsų augintinis mėgsta. Jei šuo kaulyja maisto, tačiau neatlieka komandos teisingai – jis NEGALI būti giriamas ir skatinamas kąsniu.

Kiti patarimai

Geras būdas atkreipti šuns dėmesį, kai jis žiūri tolyn arba miega – tai kojos stuksenimas į grindis. Šuo negirdės Jūsų atėjimo, tačiau jaus vibraciją. Šuo įpratęs reaguoti į besiartinančius žmonės, todėl jis pajus Jus. Taip pat geras būdas pažadinti šunį – padėti ranką šalia jo nosies, taip jis užuos Jus.

Kurčių šunų uoslė ir rega išvystyta geriau. Jie vadovaudamiesi uosle gali Jus rasti net pasislėpusį už keliolikos metrų. Jei išėjote su augintiniu į lauką naktį ir norite jį pasikviesti – puikiai tinka žibintuvėlio mojavimas arba įjunginėjimas/išjunginėjimas.

Jei norite kurčią šuniuką išmokyti sudėtingesnių  komandų, kreipkitės į šunų dresūros instruktorių.

Parengta pagal http://www.dogtrainingclassroom.com/ , http://www.deaf-dogs-help.co.uk/  .