suns-demesingumasAr Jūsų šuo nėra dėmesingas treniruočių grupėje metu? Ar, šunį paleidus nuo pavadžio, jis pamiršta, kad Jūs esate šalia? Ar Jūsų šuo mieliau susipažįsta su kitais žmonėmis, šunimis nei atkreipia dėmesį į Jus? Padirbėkite bent po keletą minučių kasdien vieną savaitę šuns dėmesiui lavinti. 

Toliau aprašomi pratimai stiprina šuns gebėjimą sutelkti dėmesį ir vykdyti Jūsų komandas dresūros aikštelėje bei susitikimuose, kuriuose tuo metu yra ir kitų šunų.

1 diena

Pasirinkite žodį, reiškiantį paskatinimą, kitaip dar vadinamą žymekliu, kaip atitikmenį klikerio paspaudimui. Žymeklis žymės momentą, kai šuo įvykdys Jūsų užduotį ir bus paskatintas. Žinoma, veiksmui pažymėti galite naudoti ir klikerį, tačiau, jei iki šiol jo nenaudojote, Jums pagelbės žymekliai – žodžiai „geras“, „taip“. Nepamirškite, jog žymeklis savaime nėra paskatinimas, tai – atlygio atsiradimo garsas.

„Pakraukite“ žymeklį, ištardami šį žodį ir po jo duodami skanėstą. Nepamirškite, jog žymeklis sakomas pirmiau, ir tik po jo turi sekti skanėstas.

Pirmiausia treniruokitės aplinkoje be trikdžių – namų virtuvėje ar svečių kambaryje. Stebėkite šuns akis: kai tik šuo pažiūri į Jus, paspauskite klikerį arba pasakykite žymeklio žodį ir duokite skanėstą. Neprašykite šuns, kad jis pažiūrėtų į Jus, o laukite ir sulaukę paskatinkite. Darykite tai visą dieną.

Pastebėję didesnį šuns susidomėjimą Jumis per dieną, keletą kartų atlikite dėmesio lavinimo pratimą. Pvz., vieną minutę intensyviai spaudinėkite klikerį ar tarkite žymeklio žodį bei skatinkite skanėstu kiekvieną kartą, kai tik šuo pažiūri į Jus. Pakartokite tai keletą kartų. Tada pažaiskite žaidimą „Akių kontaktas“: paimkite į du delnus skanėstus ir ištieskite abi rankas į šonus pečių lygyje. Neprašykite šuns dėmesio, nekvieskite jo vardu, leiskite pačiam šuniui susiorientuoti. Laukite kantriai, kol jis žiūri į vieną ar kitą ranką su skanėstais. Kai šuo nuo rankų pasisuka ir pažvelgia Jums į akis, ištarkite žymeklio žodį arba paspauskite klikerį ir duokite skanėstą (geriausiai – iš atsitiktinės rankos).

Dienos pabaigoje turėtumėte būti paskatinę ir pagyrę šunį daugiau nei šimtą kartų.

2 diena

Jei galite nuspėti, kada šuo į Jus pažiūrės, prieš šuniui atsisukant, pabandykite ištarti jo vardą. Kai šuo atsisuka ir pažiūri į Jus, ištarkite žymeklio žodį arba paspauskite klikerį ir duokite skanėstą. Jei suklydote ir šuo neatsisuko, grįžkite žingsniuką atgal ir toliau laukite šuns dėmesio. Turite išmokyti šunį suprasti, jog jo išgirstas vardas tampa galimybe gauti skanėstą, jei jis pažiūri į Jus.

Jei šuo per keliasdešimt sekundžių nepažiūrėjo į Jus nė karto, iš karto atlikite minutės trukmės skatinimo pratimą (kaip tai darėte pirmą dieną) – skatinkite šuns siūlomus akių kontaktus per minutę be žodinių komandų. Dabar greičiausiai Jums taps lengviau atspėti, kada šuo atsisuks – tik prieš tai nepamirškite ištarti jo vardo.

Tęskite stebėjimą ir skatinkite šuns į Jus sutelktą dėmesį, žymėdami žodžiu ar spausdami klikerį ir duodami skanėstą.

Pasistenkite per dieną atlikti apie 100 sėkmingų sekų – vardas + pažiūrėjimas – ir jas skatinkite.

3 diena

suns-demesysIšeikite į lauką ir eikite tų vietų link, kur yra daugiau trikdžių, pvz., gyvūnų parduotuvė, šunų parkas. Tačiau į vidų neikite ir nuo tos vietos būkite tokiu atstumu, kad šuo nesidomėtų ta vieta, pvz., per kvartalą. Laukite į Jus sukoncentruoto šuns žvilgsnio. Kai šuo pažvelgia, paskatinkite, kaip darydavote iki šiol. Atlikite pirmą dieną minėtą dėmesio lavinimo pratimą vieną minutę, po jo pabandykite prijungti šuns vardą.

Kodėl Jums reikia laukti ir nesistengti išgauti šuns dėmesio komandomis? Todėl, kad norite išmokyti patį šunį savarankiškai kuo dažniau kreipti dėmesį į Jus.

Nors šunį veskite prisirišę pavadžiu, tačiau Jūsų tikslas – išmokyti šunį kreipti į Jus dėmesį, esant ir be pavadžio. Pasistenkite netampyti pavadžio, norėdami atkreipti šuns dėmesį. Juk norite, kad šuo reaguotų į komandą, o ne į pavadžio patempimą. Jei sunku rankose laikyti klikerį, maistą ir pavadį, šį galite numesti ant žemės, o ant pavadžio galo ar rankenos užlipti.

Per dieną skatinkite kiekvieną šuns kontaktą su Jumis.

Skaitykite antrąją straipsnio dalį: https://www.reksas.lt/kaip-pagerinti-kontakta-su-sunimi-per-viena-savaite-2-dalis/ .

Šaltinis: www.wagntrain.com

Nuotraukos:
www.dogtrainingacademy.org 
dogtrainingonlinetips.com