Šis straipsnis skirtas būsimiems šunų šeimininkams. Prisipažinsime, jog šia tema parašyti paskatino daugybė telefono skambučių šunų dresūros mokyklos „Reksas“ instruktoriams apie šeimininkų svetimiems žmonėms atiduodamus šunis. Dažniausios priežastys, dėl ko žmonės atiduoda savo augintinius – neturi laiko jiems prižiūrėti. Dovanojamų šunų amžius kinta nuo 1 iki 4 metų. Neradus šeimininkų šuniukai pasmerkti užmigdymui. Todėl norisi atkreipti dėmesį į šeimininkų atsakingumą, o kad nebūtų netikėtumų, informuoti, kas jų laukia pirmaisias augintinio mėnesiais ir vėliau.
Pirmaisiais mėnesiais namie itin svarbu skirti daug dėmesio šuniukui. Šiuo metu formuojasi jo charakteris ir įgūdžiai, vienus daiktus jis pradeda pažinti, kitų vengia ir su jais pažindinasi ilgiau. Pirmiausia problema, ką šeimininkai pastebi – šlapinimasis ir apie tai jau nemažai rašyta mūsų svetainėje. Kitos problemos – kandimas, lojimas, cypimas, namų draskymas yra tik aisbergo viršūnė. Kuo ilgiau šeimininkas palieka šį “aisbergą” savaime dreifuoti, tuo toliau jis visas išryškėja, t.y. tuo labiau stiprėja šunų problemos.
Prieš apsispręsdami įsigyti šunį, pradžioje pagalvokite ir atsakykite į klausimą, ar šuniui galėsite atsakingai skirti:
a) laiko pasivaikščiojimui,
b) sveikatos sportiniams užsiėmimams,
c) laiko šuns auklėjimui namie ir bendro paklusnumo dresūros kursams,
d) pinigų, lėšų išlaikymui.Jei bent į vieną iš aukščiau pateiktų klausimą atsakote neigiamai, Jūs sukuriate prielaidą tam, kad šuo augtų nesveikai, nesijaustų laimingas. Galbūt net gi jį kadanors reikės atiduoti į globos namus ar net dirbtinai užbaigti jo gyvenimą.
Atsiminkite. Jei įsigysite šunį, Jums reikės:
a) išvesti šunį pasivaikščioti prieš darbą rytais mažiausiai 30 min.;
b) išvesti šunį pasivaikščioti po darbo vakare mažiausiai 30 min.
c) maitinti jį du kartus per dieną;
d) auklėti, žaisti, mokinti ir kontroliuoti šuns elgesį visą parą;
e) jauną bent 4 mėnesių šuniuką atvesti į bendro paklusnumo treniruotes, kuriose šuo lengvai socializuojasi, išmoksta naudingų komandų, o šeimininkas išmoksta dirbti su šunimi.
f) kartą ar porą per savaitę sveikam suaugusiam šuniui suteikti fizinį krūvį, kaip bėgimas šalia Jūsų ar Jūsų dviračio.
e) atlikti veterinarinę apžiūrą, skiepyti, prižiūrėti ligų metu.
O dabar svarbiausias punktas. ITIN svarbu įsitikinti, jog šuns temperamentas Jums tinkamas. Renkantis šuniuką rekomenduojame pirmiausia pasitarti su kinologais. “Rekso” kinologai visada sėsliems gyventojams pataria rinktis lėtesnio temperamento, mažesnius šunis kaip kinų kuoduotieji, čihuahua, o energingiems, sportišką gyvenimą gyvenantiems žmonėms – energingus šunys, kaip haskiai, vokiečių aviganiai, malamutai ir pan.
Apie šuniuko pasirinkimą vaizdo klipe pasakoja kinologas iš Šiaulių Alfonsas Dauskurdis: kaip išsirinkti šunį.
Augindami šunį Jūs tampate jo gyvenimo dalimi ir jo viso gyvenimo šeimininku. Tik atiduodant maksimaliai laiko, energijos, nuoširdumo ir darbo, galima tikėtis pageidaujamo rezultato iš šuns. Tiesa, tokios taisyklės galioja visose gyvenimo srityse, ne tik šunų auklėjime. Ir jei Jūs atiduosite savo dėmesį ar bent didelę dalį jo savo keturkojui draugui, jis taps labai svarbia Jūsų gyvenimo dalimi. Linkime sėkmės !