du-sunysTęsiame APDT kinologų organizacijos parašyto straipsnio apie šuns dominavimo mitus vertimą. Jame vėl susipažinsime su nemažai situacijų, kuomet nesistemingai mokyto šuns elgesys vadinamas dominuojančiu. Primename, jog visame pasaulyje, o ypač JAV, pastaruosius kelis metus kilo didžiulis susipriešinimas tarp bausmėmis pagrįsto dominavimo ir teigiamos motyvacijos šunų mokymo metodų mokyklų.  Tokiais teiginiais ir straipsniais nesiūlomas vienas ir nepakeičiamas sprendimas netinkamam šuns elgesiui pašalinti, jis skatina teisingai suvokti dominavimo sąvoką.

Mitas nr. 5. „Šuo tempia vaikščiodamas ir būna priekyje, kadangi vadovauje pasivaikščiojimui ir Jums.

Realybė: Jei kasdien su šunimi vaikštote tokiu būdu ir nemokote vaikščioti kitaip, pasivaikščiojimai bus pilni įtampos. 

Sprendimas
Elkitės su šunimi nuosekliai, neleiskite jam tempti vaikščiojant. Skirkite laiko tai išmokyti. Stipriai skatinkite šunų būti šalia, neleiskite jam tampytis nuo mažų dienų. Išmokinkite komandą „greta“. Jei šuo stipresnis už Jus, panaudokite antkaklį su juostele (Halti ar Gentle Leader) arba tempimo mažinimui skirtas petnešas.

Mitas nr. 6. Šuo išbėga pirmas pro duris rodydamas savo viršumą hierarchijoje.

Realybė: Panašiai kaip ir vaikščiojant, šuo įsitempia ir lekia pro duris tikėdamasis kažko jaudinančio, jei neišmokėte elgtis kitaip.

Sprendimas

Išmokykite šunį komandos „palauk“, kad šuo priprastų palaukti, kol pro duris praeisite pirmi. Jei tai nepadeda, izoliuokite išėjimą aukštu barjeru priešais duris, išmokykite atsisėsti prieš barjerą.

Mitas nr. 7. Šunys, manantys, jog yra namie šeimininkai, neateina pakviesti, nes žino, jog gali nepaklusti.

Realybė: Šunys, nepakankamai tinkamai supažindinti su komanda „pas mane“ gali neateiti pas šeimininką. Šunys itin greitai susidomi aplinka ir joje esančiais naujais kvapais, šunimis ar žmonėmis, jie gali pasirodyti įdomesni nei šeimininkas.

Sprendimas
Išmokykite šunį ateiti pririštą su pavadžiu, kol jis greitai ir noriai ateis pas Jus. Skatinkite šunį tiksliai, kad žinotų, jog atėjęs iš tiesų gaus paskatinimą. Nebauskite šuns už tai, jog jis neateina pas Jus, tada jis nesijaus saugiai šalia Jūsų ir neateis.

Mitas nr. 8. Šunys „joja“ ant šeimininko ir kitų žmonių kojų rodydami, jog yra dominuojantys.

Realybė: „Jojimas“ ant kojos gali atsirasti dėl kelių priežasčių kaip stresas ir žaidimas. Šunys žaisdami tarpusavyje „joja“ vienas ant kito žaidimo forma brendimo metu.

Sprendimas

Jei šuo taip elgiasi, liepkite padaryti kokią nors kitokią komandą, pvz., sėdėti, triuką ar ką nors kito.

Mitas nr. 9. Šunys lipa ant lovų ir kitų baldų parodydami, jog valdo namus.

Realybė: Šunys lipa ant baldų dėl tų pačių priežasčių, kaip ir žmonės – jie jaučiasi patogiai.

Sprendimas
Išmokykite komandą „nulipk“, kurią išgirdęs šuo turėtų nulipti nuo baldų. Jei norite, kad šuo niekada neliptų ant baldų, užtverkite kelią iki jų, šuniui padėkite minkštą guolį ir skatinkite jį būti jame.

Išversta iš APDT brošiūros “Dominance Myths”, 2011.
Nuotrauka:
http://www.flickr.com/photos/max_westby/