socializacijaJūsų šuns kasdienė aplinka – tai Jūsų šeima, draugai, kaimynai ir visi kiti aplinkiniai žmonės bei gyvūnai. Šunys, kurie gyvena tarp žmonių nėra laukiniai, o laukinio gyvenimo taisyklės jiems nenaudingos, kadangi šuo yra žmogaus prijaukintas gyvūnas. Taigi, šunys turi būti socializuoti pagal žmogaus – šeimininko bendruomenės taisykles. Žmogus yra atsakingas už augintinio socializavimą, kad jis jaustųsi jaukiai ir saugiai bet kokioje aplinkoje.

Daugelis iš mūsų yra girdėjęs, kaip šuo įkando žmogui tiesiant ranką paglostyti arba kai šuo tiesiog slėpėsi, kai buvo norima jį pakalbinti. Greičiausiai, kad šie šunys tikrai nebuvo agresyvūs iš prigimties. Tai netinkamos šuniuko socializacijos pasekmė. Tiesiog, tokie šunys nėra gerai susipažinę su žmonėmis ir kiekvieną artimesnį kontaktą vertina kaip grėsmę. Šie šunys taip elgiasi tol, kol negauna pakankamai pozityvios patirties. Kol šuniui patirtis bus atgrasi, o ne įdomi, patraukli, šuo elgsis bailiai arba agresyviai.

Pats efektyviausias šuniukų socializacijos periodasnuo trijų jo amžiaus savaičių iki dvylikos savaičių. Tokiame amžiuje jų smalsumas yra didžiausias. Jie labai įnirtingai viska šniukštinėja ir tyrinėja, kitaip sakant – mokosi. Patirtis, kurią šuniukas įgis per šį laikotarpį, įtakos jį visą gyvenimą. Taigi, nuo Jūsų priklauso, ar toji patirtis bus teigiama. Labai svarbu šuniukų neatskirti per anksti nuo kalės, kad jie pradinius įgūdžius įgytų iš jos. Įvairūs literatūros šaltiniai rašo, jog tai anksčiausiai daryti galima nuo 7 – 10 savaičių.

Daugelis šeimininkų priglaudžia šunis iš prieglaudų. Ypač suaugusių šunų praeitis ir patirtis neaiški. Bet tai nereiškia, kad jų negalima tinkamai socializuoti. Suaugusiam šuniui tai gali užtrukti daug ilgiau ir netgi gali tekti kreiptis pagalbos pas patyrusį šunų elgesio specialistą.

Vienas efektyviausių būdų sprendžiant šias problemas – darbas šunų socializacijos grupėje, gaujoje – įprastas šunų psichologijos srityje užsienyje. Todėl pats geriausias būdas šuniuką socializuoti yra prisijungti prie mažylių arba suaugusių šunų grupės treniruotėse.

Kaip jau buvo minėta ankščiau, šunų socializacija skirta tam, kad šuo jaustųsi pasitikinčiai ten, kur gyvena. Vaikščiojant jam nežinomuose vietose, girdint jam nežinomus garsus agresija gali atsirasti iš naujo. Šeimininkas privalo užtikrinti, kad šuo nepažįstamoje vietoje jaustųsi saugus. Mokant įvairiose vietose į pagalbą pasitelkite skanėstų ir koreguojantį pavadį.

Dresūros mokykla „Reksas” kviečia problematinių šunų šeimininkus drąsiai prisijungti prie SOS grupės, skirtos sunkiai valdomiems, nesocializuotiems šunims su baime, agresija ir t.t.

Parengta pagal: www.petconnection.com