Australų aviganisAustralų aviganis, JAV vadinamas tiesiog Aussie, priskiriamas aviganiams. Jų specializacija-darbas fermoje arba rančoje. Aussie kilęs iš Šiaurės Amerikos. Bet galutiniai veislės standartai susiformavo JAV.  Tikroji veislės atsiradimo istorija turbūt visada liks mįslė, bet manoma, kad australų aviganis yra kilęs iš baskų aviganių.

Didžiųjų persikraustymų laikais, kai žmonės keliavo iš vieno pasaulio krašto į kitą, keliautojai kartu pasiimdavo ir savo šunis. Bent jau ten, kur klestėjo gyvulininkystė, buvo reikalingi aviganiai. Per Kristupo Kolumbo ekspediciją į Naująjį pasaulį pateko avys, o vėliau su pirmais persikėlėliais iš Ispanijos ir įvairių veislių aviganiai.

XVIII amžiuje iš šiaurės Amerikos europiečiai patraukė į Australiją, kur dabar galima sutikti prancūzų, vokiečių, airių ir kitų tautų palikuonis. Kokius šunis jie su savimi atsivežė? Ir iš ko kilo australų aviganis? Labiausiai tikėtina, kad tai buvo įvairių Europos aviganių veislių mišinys, kurie dar susikryžmino su vietinėmis veislėmis. Tačiau, manoma, kad buvo baskų aviganio kraujo. XIX amžiaus pradžioje šie margi  šunys buvo atvežti į Ameriką.  Sklinda legenda, kad indėnai šiuos šunis „vaiduokliškomis akimis“ laikė šventais ir vengė jų bei jų šeimininkų.

Šie šunys išpopuliarėjo tarp fermerių dėl jų greičio, vikrumo, proto, gebėjimo dirbti bet kokiomis oro sąlygomis ir niekada nepavargti. Jie gali ganyti nuo paties mažiausio iki paties didžiausio gyvūno. Net didžiulis jautis paklūsta australų aviganiui. Jie sugeba paveikti gyvūnus akimis ir kąsdami į kojas.

Bet tikroji Aussie šlovė atėjo su Jay Sisler. Jo pasirodymai su šunimis išpopuliarino šią veislę visose JAV valstijose. Jis įrodė, kad šių šunų gebėjimus galima panaudoti ne tik darbui fermose. Kai jo šunys suvaidino Disnejaus filmuose, žmonės buvo labai nustebinti, kaip šunys sugeba atlikti tokius pasakiškus triukus, jie atvažiuodavo iš visur į Sisler Aussie šunų šou. Daugelis namo grįždavo jau įsigiję šuniuką. Net dabar, jei pastudijuotumėte savo australų aviganio genealoginį medį, galima atrasti tolimų giminystės ryšių su Sisler šunimis.

Štai, kaip atrodė Jay Sisler pasirodymas:

Savybės

Australijos aviganisAustralų aviganis yra aktyvus, žaismingas, protingas, stiprios sveikatos. Lengvai dresuojami, su jais galima įgyvendinti pačias beprotiškiausias idėjas, jie mokosi su didžiausiu malonumu. Gražiai ir ramiai elgsis namuose, jei jam bus suteikta galimybė išlieti savo energiją lauke arba žaidžiant žaidimus. Puikus kompanionas, mylintis ir ištikimas savo šeimai, narsiai ją gins. Myli vaikus ir gerai su jais sutaria.

Puikus sargas, budrus. Jie nėra iš tų šunų kurie puls pirmą pasitaikiusį, bet su svetimais elgsis atsargiai ir saugos savo šeimą bei teritoriją.

Gerai sutaria su kitais šunimis ir gyvūnais, bet juos reikia nuo mažens socializuoti.

Išvaizda

Australų aviganiai gali būti dviejų dydžių. JAV populiarūs miniatiūriniai – Šiaurės Amerikos aviganiai. Australų aviganiai-vidutinio dydžio šunys (46-58cm), patelės sveria 18-25kg, patinai iki 30kg.

Vidutinio ilgio šiurkštus dvigubo sluoksnio kailis, apsaugantis nuo bet kokių oro salygų, kurį nesunku prižiūrėti. Kailis gali būti lygus arba lengvai banguotas.

Uodega gali būti ilga, natūraliai trumpa arba kirpta. Daugelis klausia, kodėl Aussie su trumpomis uodegomis. Dažniausia šios veislės šunys gano avis, australų aviganiai tarsi įsilieja į kaimenę ir tampa nematomi, pažiūrėkit į jų išvaizdą – tai tikra avytė. Taip pat gyvuliai gali jiems užminti ant ilgos uodegos arba uodega gali įsivelti į brūzgynus – todėl šeimininkai pradėjo kirpti uodegas karta iš kartos – ir dabar dažnai gimsta šuniukai su natūraliai labai trumpa uodegėle.

Kūno sudėjimas

Kūnas stiprus, raumeningas. Šioje veislėje ištvermė derinasi su greičiu ir sumanumu.

Spalvos

Black tri – juoda, trys spalvos: juoda, ruda, balta
Red tri – raudona, trys spalvos: ruda,juoda,balta
Blue merle – mėlynas marmuras – pilka, juoda, ruda, balta
Red merle – raudonas marmuras – pilka, ruda, juoda, balta

Jei šuns spalvoje vyrauja vien tik balta spalva-tai brokas ir tokie šunys veisimui negali būti naudojami. Dažniausiai visai balti australijos aviganiai turi problemų su regėjimu ir klausa.

Australų aviganio šuniukai

Akys

Merle spalvos šunims būdingos skirtingos akių spalvos. Būna atvejų, kad ne tik kad abi akys skirtingų spalvų, bet ir kiekvienoje akyje dar būna keletas atspalvių.  Kai kurie žmonės mano, kad toks šuo turi regėjimo problemų. Anaiptol. Spalvų vaivorykštė akyse šuniui netrukdo, o šiai veislei suteikia papildomo žavesio.

Ligos

Šie šunys pasižymi gera sveikata, bet kaip ir visos didesnės šunų veislės gali turėti sąnarių displaziją, kataraktą, kolių akių anomaliją.

Sportas

Australų aviganiai vandenyje

Šie šunys pirmauja įvairiose šunų sporto šakose: frisbio, vikrumo varžybos, rogių tempimo, paklusnumo ir visur kitur – jie vikrūs, pasakiškai šoklūs. Jie naudojami kaip šunys terapeutai, gelbėjimo šunys. Aussie mėgsta dirbti ir atsiduoda darbui visa širdimi. Jų mažesnis ūgis, vikrumas, lankstumas, supratingumas padeda gelbėjimo operacijose.

Aussie mėgsta bendravimą, todėl jiems labai svarbus jūsų palaikymas ir paskatinimas. Jų negalima auklėti šiurkštumu, žiauriu elgesiu. Ši veislė nekovoja už lyderio poziciją šeimoje. Jie labai rūpestingi, visada stebi kas vyksta namuose ir  nei vienas įvykis namuose neprasprūs pro jų akis.

Aussie netinka gyventi voljere, jie nori būti arčiau šeimos. Gali gyventi ir bute, ir name, bet būtini kasdieniai pasivaikščiojimai, galimybe pasimankštinti. Tam nebūtina didelė teritorija. Aussie mėgsta žaidimus su kamuoliukais, skraidančiomis lėkštėmis, pagaliais, išdykavimus vandenyje. Jie gali su kamuoliuku žaisti tiek, kad pirmi pavargsite patys.

Tai stiprus, ištvermingas šuo, draugiškas žmonėms, bet tuo pačiu visada budrus ir pasiruošęs apginti savo šeimininką. Labai protingi, drąsūs, geraširdžiai, ištikimi, pasakiškai nuovokūs šunys turintys gerą imunitetą.

Australų aviganis – puikus savo nuostabiu šunišku grožiu ir charizma, pakerintis savo didele širdimi, laimintis ne tik Europos, Amerikos, bet ir pasaulio čempionatuose. Labai populiarus savo tėvynėje – Amerikoje ir Europoje. Tikiuosi, ši veislė užkariaus ir lietuvių širdis : )

Autorė: Monika Bučiūtė, veislyno “Marmuriniai gražuoliai” savininkė
Nuotraukos: veislynas “Marmuriniai gražuoliai”