Norime pasidžiaugti, jog “Rekso” šunų mokykla gavo išskirtinę teisę išversti JAV kinologės Suzanne Clothier autorinius straipsnius. S. Clothier yra plataus profilio specialistė, jos darbų spektras apima nuo šunų (vokiečių aviganių) veisimo iki konsultacijų, ruošimo žmonių gelbėjimui, terapijos ir t.t. Suzanne skaito seminarus JAV, Kanadoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Japonijoje, Belgijoj, Italijoje ir kitose šalyse.

Viena dažnai trenerių pamirštamų komandų yra “eik pasisveikinti”. Šios komandos pagalba šunį galite išmokyti teigiamos bendravimo patirties su kitais šunimis.

Komanda “eik pasisveikinti” susideda iš:

  • leidimo (eiti pasisveikinti);
  • 3 sekundžių laukimo (skaičiuojant);
  • šuns pasikvietimo pas save.

Per tas 3 sekundes šunys vienas apie kitą gauna nemažai informacijos, panašiai kaip ir mes, sveikindamiesi ir paspausdami vienas kitam ranką. Nors ir mažai tikėtina, kad tokio trumpo kontakto metu tarp šunų kils konfliktas, labai svarbu, jog prieš leidžiant šunims pasisveikinti, jie abu būtų tinkamai kontroliuojami savo šeimininkų.

Kaip išmokyti šunį sugrįžti pas šeimininką

Šeimininkas, stovėdamas už šuns, švelniai jį paliečia, suploja rankomis netoli snukio ir džiaugsmingu tonu pašaukia vardu. Kadangi vien tik šeimininko balso gali neužtekti, norėdami nukreipti dėmesį nuo kito šuns, taip pat naudojame prisilietimą ir plojimo garsą.

Svarbu turėti omenyje, jog reikia maždaug 800 – 1000 pakartojimų, kad suformuotų stipri ir patikima elgsena. Tarkime, jei per dieną atliktume apie 20-30 pakartojimų po 5 kartus, per 4-5 sav pasiektume puikių rezultatų.

Kaip patikrinti, ar šuo jau išmoko komandą

Šuniui siūlomas žaislas ar skanėstas ir tuo metu šeimininkas kviečia jį pas save, jei gyvūnas nusisuka nuo dirgiklio ir ateina, komanda išmokta tinkamai.

Komandos naudojimo eiga:
1. Abu šunys ramiai sėdi šalia savo šeimininkų, svarbu, jog pavadėliai būtų neįtempti.
2. Šeimininkai vienu metu duoda šunims komandą “eik pasisveikinti” (galima kartu naudoti rankos gestą) ir žengia vienas link kito, tuo metu skaičiuodami iki 3. Pavadėliai visą laiką turi būti neįtempti.
3. Praėjus 3 sekundėms abu šeimininkai pasikviečia savo šunis ir atsitraukia vienas nuo kito, netempdami pavadžių.
4. Kai šuo nukreipia dėmesį nuo kito šuns ir grįžta pas šeimininką, reikia jį dosniai paskatinti žodžiu arba skanėstu (nenaudokite skanėsto, norėdami nuvilioti šunį nuo kito šuns, nes tai gali tarp jų sukelti konfliktą).

Kada naudoti komandą “eik pasisveikinti”

“Eik pasisveikinti” gali būti naudojama kaip trumpas šunų supažindinimas, o pakartojus keletą kartų, galime įvertinti, kaip šunys jaučiasi būdami vienas šalia kito. Pvz.:

  • jei antro komandos pakartojimo metu vienas iš šunų parodo agresyvų elgesį, nereikėtų dar kartą suleisti šių šunų, prieš tai su jais nepadirbus;
  • jei pakartojimo metu vienas iš šunų ignoruoja kitą, nepatariama leisti jiems žaisti, nes šiuo atveju šuo parodo, jog nejaukiai jaučiasi, būdamas šalia kito šuns;
  • jei net ir po trijų pakartojimų šunys elgiasi draugiškai ir noriai vienas su kitu bendrauja, nerodydami priešiškumo, jie bus tinkami žaidimų partneriai.

Šią komandą reikėtų kuo dažniau vartoti Jūsų šuniui bendraujant su pažįstamais šunimis, kad kuo greičiau sureaguotų ir ateitų vos tik išgirdęs savo vardą.

Autorius: S. Clothier
Vertė: Medeinė Sakalauskaitė