Oksfordo universitete atliktos mokslo studijos teigia, jog pas šunis per milijoną metų išvystė didesnės smegenys nei pas kates. Manoma, jog taip nutiko todėl, kad stipriais socialiniais įgūdžiais besivadovaujantiems žinduoliams reikia didesnės smegenų galios nei vienišiams.
Mokslininkai pirmą kartą pabandė nubraižyti smegenų evoliucijos diagramas, įvertindami įvairias žinduolių grupes – gyvavusias prieš 60 milijonų metų ir gyvenančias dabar. Jie nustatė, jog skirtiniems gyvūnams per tiek pat laiko smegenys išsivystė skirtingai. Jie pasiūlė hipotezę, jog yra ryšys tarp socialumo ir gyvūnų smegenų dydžio, o savo siūlymą bei jo įrodymą paskelbė moksliniame žurnale “PNAS journal”.
Tyrėjų komanda išanalizavo 500 gyvenančių gyvūnų ir suakmenėjusių fosilijų liekanų smegenų dydį ir kūno dydžio duomenis. Jie nustatė, jog bezdžionių smegenys augo panašiai greitai kaip ir arklių, delfinų, kupranugarių ir šunų. Studijos parodė, jog žinduolių grupės su santykinai didelėmis smegenimis turi didesnį poreikį gyventi stabiliose socialiose grupėse. Gyvūnų – vienišių, kaip katės, elniai, raganosiai smegenys per tą patį laiką augo lėčiau.
Ankstesnės studijos teigė, jog visų žinduolių grupių smegenys kito, augo bėgant laikui. Tačiau naujojo tyrimo autoriai – Dr. Susanne Shultz ir Prof. Robinas Dunbaras iš Oksfordo universiteto Kognityvinės ir Evoliucinės Antropologijos instituto (ICEA) šį požiūrį sugriovė. Jie nustatė, jog tarp skirtingų gyvūnų rūšių yra daug smegenų augimo modelių ir jog ne visiems gyvūnams smegenys užaugo santykinai dideli.
Tyrėjų komanda panaudojo smegenų dydžio ir kūno dydžio matavimų duomenis kiekvienai gyvenančių gyvūnų rūšiai ir palygino juos su tos pačios rūšies giminės linijos fosilijų liekanomis. Jie ištyrė smegenų augimo greitį ir jo santykį su kūno dydžiu, kad pamatytų, kokie pakitimai atsirado per laiką.
Šaltinis: www.sciencedaily.com
Nuotrauka: http://www.flickr.com/photos/artodin/