erdelterjeras-duoda-letenaEsmė:

– Pirmą kartą moksliškai įrodyta, jog šunys mėgdžioja žmonių elgesį.

– Jie negali sustoti imituoti žmonių, net jei elgsena jiems neatneša naudos.

– Žmonės, primatai ir kai kurie paukščiai automatiškai imituoja, mėgdžioja savo rūšies individus.

Jei Jūsų mėgdžiojimą įvardintumėte švelniu meilikavimu, galėtumėte pastebėti, kaip šuo dosniai su Jumis kasdien dalinasi savo švelnumu. Naujas tyrimas parodė, jog šunys automatiškai mus imituoja, net jei tam neturi intereso.

Ši mokslinė studija pirmą kartą pateikė įrodymų, kad šunys spontaniškai kopijuoja žmogaus kūno judesius ir elgesį.

“Tai reiškia, jog šunys, kaip ir žmonės, yra ‘automatinio imitavimo’ subjektai; šio veiksmo jie negali apriboti”, išvadose teigė tyrimo vadovė Friederike Range ir jos kolegos.

Nuo seno žinoma, jog taip elgiasi žmonės, net kai elgsenos kopijavimo tendencija nebūtinai efektyvi, vertinga.

Pvz., jei žmonėms duotume užduotį kaip įmanoma greičiau atverti burną, ekrane pamačius ženklą “OM”, žmonių reakcija būtų lėtesnė, jei jie pamatytų šias raides kartu su atsiveriančios rankos ar atsiveriančios burnos piešiniu.

Vienos Universiteto tyrėja Range tyrė šį fenomeną šunyse. Eksperimente dalyvavo 10 skirtingų veislių šunų iš Austrijos.

Visi šunys buvo trumpai apmokomi, kaip atidaryti stumdomas duris galvos ir letenų pagalba. Šunys stebėjo, kaip jų šeimininkai atidarinėjo duris su ranka arba su galva. Šeimininkams teko atsistoti keturiomis ant grindų ir duris atidarinėti stūmimo judesiu galva ir ranka.

Visi šunys  buvo padalinti į kelias grupes. Pirmos grupės šunys gaudavo maisto paskatinimą, kai tik teisingai nukopijuodavo šeimininko elgseną. Antros grupės šunys gaudavo maisto paskatinimą, kai pasielgdavo priešingai.

Rezultate visi šunys buvo linkę kopijuoti šeimininkų elgesį, nepriklausomai, ar gavo už tai atlygį, ar ne.

Mokslininkai pasiūlė mokant šunis išraiškingiau naudoti savo kūno judesius, pvz., rankų judesį mokant duoti leteną. Šuo dažnai duoda leteną žiūrėdamas į parodytą ranką.

Kita mokslininkė Duane Alexander teigia, jog primatai ir kai kurie paukščiai turi polinkį imituoti savo rūšies individus. Tačiau gyvūnijos pasaulyje labai reta, kad viena gyvūnų rūšis beveik nesąmoningai vaizduotų kitą.

Šunys – tai ypatingi gyvūnai. Štai kokį apčiuopiamą ryšį per tūkstantmečius jie sukūrė bendradarbiaudami su žmogumi. Pasitelkiant šį ryšį ir gyvūno ypatybes ateityje greičiausiai bus galima sukurti modernesnių, naujų šuns mokymo būdų.

Šaltinis: http://news.discovery.com
Nuotrauka: http://www.flickr.com/photos/marcline/