suo-sokaMūsų ištikimieji draugai šunys taip pat kaip ir mes kenčia nuo blogo oro. Pats šaltis nėra blogai, bet, sergant lėtiniu sąnarių uždegimu (osteoartritu), blogu oru skausmas stiprėja. Dėl to mūsų keturkojui draugui gali būti sunku mėgautis rudens audromis, stingdančiu žiemos šalčiu bei sniegu ir pavasario darganomis… Kokie sąnarių uždegimo simptomai ir kaip jo išvengti sužinosite šiame straipsnyje.

Ar Jūsų šuo serga sąnarių uždegimu? Ar jam skauda? Kaip atpažinti skausmą? Per pastarąjį dešimtmetį veterinarinės medicinos specialistai daug dirbo, siekdami atsakyti į šiuos klausimus.

Esant lėtiniam sąnarių uždegimui, arba osteoartritui, atsiranda pokyčių sąnariuose, ir tie pokyčiai, šuniui senstant, aštrėja. Šiuos pokyčius lydi sąnario sustorėjimas, apribotas judrumas ir nuolatinis skausmas. Veislės, kurios dažniausiai susiduria su sąnarių problemomis, yra šios: senbernarai, Berno zenenhundai, vokiečių aviganiai, labradoro retriveriai ir kitos masyvių šunų veislės.

Osteoartritui būdingas nuolatinis skausmas, tačiau kai kuriais atvejais tai atpažinti gali būti sudėtinga. Priežastis paprasta – jei šunų laukiniai protėviai parodydavo skausmą ir silpnumą, jie tapdavo grobiu. Šunys iki šių dienų išsaugojo šiuos apsauginius instinktus, tad atviras skausmo demonstravimas išlieka tabu.

Ankstyvieji osteoartrito požymiai yra šie:
• Nepatogumas vaikščiojant, lipant laiptais ar stojantis iš gulimos padėties.
• Sumažėjęs aktyvumas, ypač žaidžiant.
• Dažnos poilsio pauzės.
• Lėta ir sustingusi eisena, ypač pailsėjus.
• Šlubčiojimas ar šokčiojimas einant.
• Sąnario ar sąnarių sustorėjimas.

Tikimės, kad Jūsų šuniui nebūdingas nė vienas paminėtas simptomas, tačiau yra keli dalykai, turintys įtakos sąnarių uždegimo eigai.

1. Tinkamas kūno svoris.
Dauguma vyresnių šunų turi antsvorio, kuris kenkia jų gyvenimo kokybei. Probleminiams sąnariams tenka atlaikyti didelį svorį, o tai greitina uždegimo stiprėjimą. Idealus svoris padeda šuniui išlikti aktyviam iki pat senatvės ir sumažina vidaus ligų riziką.

2. Tinkamas maistas uždegimui slopinti.
Yra daug kasdienių terapinių dietų, skirtų sąnarių uždegimais sergantiems šunims. Jos slopina uždegimą ir mažina nuolatinį sąnarių skausmą. Kasdien šeriant šunį tinkamu pašaru, įmanoma užtikrinti jam galimybę mėgautis aktyviu gyvenimu.

3. Kasdieniai pasivaikščiojimai.
Tai labai svarbu, kadangi lėtiniai procesai stangrina sąnarius ir apriboja jų judrumą. Jei šuo kasdien tinkamai ir pakankamai mankštinasi, jo raumenys ilgai išlieka geros būklės, o sąnariai – lankstūs. Osteoartrito atveju tik išleisti šunį į kiemą nepakanka, nes būdamas vienas šuo atsiguls ir ilsėsis. Pakanka 15–40 minučių per dieną reguliarių pasivaikščiojimų ir lengvo bėgimo. Svarbu paminėti ir pažeistų kojų masažą, lenkimą ir tempimą.

4. Maisto papildai.
maisto-papildas-NutrivetYra sukurta keletas skirtingų šunų maisto papildų, gerinančių sąnarių medžiagų apykaitą ir slopinančių uždegimą. Papildomi chondroitino ir gliukozamino kiekiai neabejotinai naudingi.

Laikantis visų šių nurodymų užtikrinsite, kad jūsų augintiniui neprireiks operacijos ar nuolatinio nuskausminamųjų vartojimo. Jūs žengsite didelį žingsnį savo augintinių kokybiško gyvenimo užtikrinimo link.

Papildomą informaciją apie papildus sąnariams galite interneto svetainėje www.pukuotasangelas.lt .

Autorius: Jūratė, www.pukuotasangelas.lt