Atsakingas šuns auklėjimas

Atsakingas šuns auklėjimas

Bet kurio šunų mokyklos instruktoriaus darbas yra kompleksinis ir susideda iš begalės etapų. Mokydamas net ir paklusnaus šuns šeimininką, instruktorius detaliai išanalizuoja situaciją, sudaro šiai situacijai pritaikytą mokymo planą, parenka tinkamiausius praktinius pratimus bei užduoda namų darbus. Siekdami šuns paklusnumo šeimininkai turėtų ne tik stengtis techniškai teisingai atlikti dresūros ir auklėjimo pratimus, bet ir juos nuolatos taikyti visose gyvenimo situacijose.  Toks šeimininko elgesys parodo atsakingą jo požiūrį į šuns auginimą, priežiūrą, o tai užtikrina gerą šuns psichinę ir fizinę būklę.

Šunų mokyklose šeimininkai atsakingai elgtis su šunimi išmoksta vykdydami įvairias veiklas. Štai keli tokių veiklų pavyzdžiai:

1. Treniruotėse atliekami paklusnumo ir auklėjimo pratimai teigiamos motyvacijos metodika

Šeimininkui ir šuniui bendravimą labai svarbu bent pradėti teigiama maniera: ne spaudžiant ir priekaištaujant už tai, kad šuo nepaklūsta, o mokinant jį pamėgti bendrą veiklą. Tuo atveju susikuria tarpusavio supratimas, vadinamas gyvūno ir žmogaus ryšiu. Jei šis ryšys sukuriamas tvirtas, žmogui nebereikia net paklusnumo komandų šuniui valdyti, šuo puikiai supranta žmogaus kūno kalbą ir tiesiog trokšta būti šalia šeimininko. Ši veikla atneša geriausių rezultatų, jei ją klientai nuolat kartoja namie ir pasivaikščiojimų naujose ir nepažintose vietose metu.

2. Žinios, įgyjamos treniruotėse užduodant asmeninius klausimus

Nežinome nė vieno pradedančio šeimininko, kuris nebūtų uždavęs klausimo, kaip išmokinti šunį nesišlapinti namie. Tai tikrai nemalonu nuo pirmos dienas. Deja, klausimų apie tai, kaip išmokyti šunį nesikandžioti, išgirstame ženkliai rečiau. O dažniausiai tada, kai šuo jau būna subrendęs ir problema įsišaknijusi. Šlapinimasis, rankų kandimas, namų draskymas ir cypimas išsiskiriant su šeimininku – didysis ketvertas, kuriuo daugelis šeimininkų domisi. Išmokytas tinkamai elgtis šuo tampa ramesnis, formuojasi stabilesnė psichika. Toks šuo sugeba užtikrintai elgtis namuose, bendrauti su nepažįstamais žmonėmis, namų svečiais.

3. Užsiėmimai viešose vietose

Užsiėmimų metu šunų mokyklos auklėtinius rekomenduojama reguliariai išvesti mokytis nepažįstamose vietose. Tada ne tik pasimato, kurie šeimininkai kruopščiai atlieka namų darbus (kas naudinga treneriui), bet ir šunys mokosi elgtis esant naujiems dirgikliais: nepažįstamais, mašinomis, dviračiais. Nėra nieko vertingesnio jaunam augančiam šuniui nei šios socializacijos ir paklusnumo treniruotės.

4. Nuolatinis dalyvavimas šunų mokyklos pasirodymuose, susitikimuose

Net ir paklusniam šuniui būtina palaikyti socializacija. Nors šuniui virš 1.5 metų amžiaus nebūtina kasdien keliauti į viešas vietas, tačiau susitikimai, pasirodymai viešose vietose yra naudingi. Ne tik šuo, bet ir jo šeimininkas įgyja tam tikrą užduotį, kurios metu jie būna kiek artimesni nei įprasta. Šeimininkui užsiimant su šunimi išpildomi natūralūs šuns veiklos poreikiai. Kas gali būti naudingiau ?

5. Ruošimas darbui

Specializuotose treniruotėse įvairių veislių šunys mokomi atlikti veislei priklausantį darbą. Pvz., medžiokliniai šunys ruošiami sekti, medžioti grobį, apsaugos šunys – saugoti teritoriją, šunys – pagalbininkai mokomi padėti žmogui judėti ir pan. Toks kryptingas žmogaus ir šuns tarpusavio santykis yra pats didžiausias iš galimų pasiekimų, nes išnaudojamas ne tik individualaus šuns, bet ir veislės genofondas. Kai žmogaus lūkesčiai ir gyvenimo būdas sutampa su šuns veislės galimybėmis ir temperamentu,  šuns darbas tampa malonumu.

Visas minėtas mokymas ir jo atskiros veiklos yra labai artimai susijusios su gyvūnų gerove ir tampa atsakingo elgesio su augintiniu pagrindu. Šunų mokykla “Reksas” vykdo didžiąją dalį šių veiklų Kauno ir Vilniaus miestuose. Esame dėkingi, jog šeimininkai noriai mokosi ir perduoda mūsų suteiktas žinias savo keturkojams.