Šiandien „Reksas“ gyventojus supažindins su šuns auginimo ir laikymo taisyklėmis gimtajame mieste – Kaune. Išskirsime ir pakomentuosime svarbiausius taisyklių punktus.

GYVŪNŲ LAIKYMAS IR PRIEŽIŪRA

  1. Kiekvienas šuo turi būti tinkamai auginamas, šeriamas, prižiūrimas, bei vedžiojamas priklausomai nuo amžiaus, fiziologijos ir elgsenos. Taip pat labai svarbu, kad jūsų keturkojis šuo būtų supažindintas su dresūra bei socializuotas.
  2. Gyvūno savininkas arba atsakingas asmuo privalo garantuoti, kad gyvūno auginimas ir laikymas nekels grėsmės žmonių ramybei, sveikatai, gyvybei, nuosavybei, nepažeis kitų asmenų teisių ir interesų. Gyvūno savininkas arba atsakingas asmuo atlygina įstatymų nustatyta tvarka visas išlaidas, susijusias su jiems priklausančių gyvūnų padaryta žala. Šiuo atveju labai svarbu, kad šuo, kuris yra agresyvus arba ruoštas apsaugai, nekeltų pavojaus aplinkiniams, būtinai tokį augintinį vedžiokite su antsnukiu bei nepaleidinėkite nuo pavadžio neaptvertose teritorijose.
  3. Gyvūno savininkas arba atsakingas asmuo privalo užtikrinti, kad gyvūnas nekeltų triukšmo. Tam, kad šuo be reikalo nelotų, parinkite jam tinkamą fizinį bei protinį krūvį.
  4. Vietos, kuriose draudžiama vedžioti šunis, turi būti pažymėtos ženklu „Vedžioti šunis draudžiama“ (25 cm skersmens skritulys, kurio mėlyname fone pavaizduotas baltas šuns siluetas, su įstriža raudona linija iš kairės ženklo viršutinės dalies žemyn į dešinę ženklo dalį).
  5. Šunys viešose vedžiojimo vietose vedžiojami su pavadėliu ir antsnukiu. Šunys, kuriems dėl jų veislės antsnukiai nepritaikyti ar jų negamina, gali būti vedžiojami (vedami) be jų, bet su pavadėliu. Jei šalia yra pašalinių žmonių, pavadėlis turi būti sutrumpintas tiek, kad šuo nekeltų grėsmės žmonėms ir kitiems gyvūnams.
  6. Jeigu viešoje vietoje šalia nėra gyvūno savininko arba atsakingo asmens, gyvūnas laikomas beglobiu. Taigi, jei nenorite, kad jūsų augintinis atsidurtų gyvūnų prieglaudoje, nepaleiskite jo lakstyti vieno, taip pat, jei žinote, jog šuo pas jus negrįžta pašaukus, nepaleidinėkite jo nuo pavadžio, nes greitai galite prarasti savo mylimą keturkojį draugą.
  7. Jei gyvūnas pasimeta, gyvūno savininkas privalo per 3 darbo dienas apie tai pranešti gyvūnų globos ir kontrolės tarnybai ir registratoriui. Taip pat kabinkite skelbimus savo rajone, interneto svetainėse bei skelbkite informaciją per radiją, taip pagreitinsite savo augintinio paieškas.
  8. Jei radote pasimetusį gyvūną, privalote apie tai pranešti gyvūnų globos ir kontrolės tarnybai. Jeigu gyvūnas turi tatuiruotę, integrinį grandyną arba antkaklį su adresu, šios tarnybos darbuotojai turi nustatyti gyvūno savininką ir jam pranešti apie surastą gyvūną. Taip pat jei radote gyvūna, rašykite apie tai internete, skelbimų portaluose.
  9. Jei nebeišgalite toliau augintinio laikyti, pirmiausiai paklausinėkite, ar jūsų augintinio nepriglaustų giminės ar draugai. Jei ne, bandykite ieškoti  naujų šeimininkų, dėdami skelbimus į interneto svetaines, tokias kaip www.skelbiu.lt www.gyvunugloba.lt ir pan. Jei jau nusprendėte augintinį atiduoti į prieglaudą, vežkite į tą, kurioje gyvūnai nėra migdomi, pavyzdžiui pifas – http://www.pifas.org/, 5koja – http://www.penktakoja.lt/naujienos/.
  10. Vagystės, smurto, pagrobimo, ginkluoto užpuolimo atvejais gyvūno savininkas arba atsakingas asmuo turi teisę panaudoti gyvūną kaip gynybos priemonę.
  11. Gyvūno savininkas arba atsakingas asmuo pareigūnų pareikalavimu privalo pateikti gyvūno registravimo ir gyvūno skiepijimo (vakcinavimo) pažymėjimus.
  12. Jei auginate šunį privačioje valdoje ir norite įrengti jam voljerą, jis turi būti ne arčiau kaip 3 metrai nuo kaimyninio sklypo, kelio ar šaligatvio ribos. Nurodytą atstumą galima pakeisti tik turint raštišką kaimyninių valdų savininkų sutikimą. Taip pat šuo gali būti pririšamas ne arčiau kaip 2 m nuo kaimyno pastatų. Šį atstumą galima pakeisti tik turint raštišką kaimyninių valdų savininkų sutikimą. Nuosavame kieme šunį galite laikyti ir palaidą, tačiau turite įsitikinti, jog šuo nepabėgs iš teritorijos. Prie vartelių turi būti įrengtas skambutis bei pakabintas įspejamasis ženklas, kad kieme yra šuo. Kai laikomas agresyvus šuo, valda turi būti aptverta ne žemesne kaip 1,8 m aukščio tvora.
  13.  Gyvūnai daugiabučiuose namuose laikomi laikantis šių reikalavimų:
  • Laikyti gyvūnus bute, kuriame gyvena kelios šeimos, leidžiama, tik turint raštišką visų jame gyvenančių pilnamečių asmenų sutikimą.
  • Bendrojo naudojimo patalpose gyvūnai, atsižvelgiant į veislės ar rūšies ypatumus, nešami specialiuose narveliuose, kuprinėse, ant rankų arba vedami su sutrumpintu iki 1 metro pavadėliu ir antsnukiu.
  • Vežti liftu gyvūnus daugiabučiuose namuose, kuriuose nėra įkurtų bendrijų, galima tik tuo atveju, jei tam neprieštarauja kiti žmonės, esantys lifte.
  • Gyvūno savininkas arba atsakingas asmuo privalo nedelsiant išvalyti ir sutvarkyti gyvūno priterštas vietas.
  • Bute leidžiama laikyti vieną šunį ir vieną katę, arba du šunis arba dvi kates.
  • Bute leidžiama laikyti šuniukų arba kačiukų vadas iki 4 mėn. amžiaus.
  • Pradėti laikyti šunį ar katę daugiabučiame name galima tik gavus kaimynų, kurių butai ribojasi sienomis, lubomis ir grindimis, raštišką sutikimą.
  • Už šunų ir kačių laikymą daugiabučiuose namuose gyvūno savininkas arba atsakingas asmuo privalo mokėti Kauno miesto savivaldybės tarybos nustatytą vietinę rinkliavą.

SANITARIJOS, HIGIENOS IR VETERINARIJOS REIKALAVIMAI

  1. Asmenys, vedžiojantys gyvūnus viešose vietose, turi turėti priemones gyvūnų išmatoms surinkti. Asmuo, kurio vedžiojamas gyvūnas viešoje vietoje priteršė, nedelsdamas turi surinkti išmatas ir išvalyti priterštą vietą.
  2. Visi laikomi gyvūnai  privaloma tvarka kasmet turi būti skiepijami nuo pasiutligės.
  3. Jei gyvūnas apkandžiojo, apdraskė žmones, kitus gyvūnus, apie tai gyvūno savininkas ar atsakingas asmuo nedelsdamas turi pranešti Kauno visuomenės sveikatos centrui ir Kauno miesto valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Tokį gyvūną savininkas arba atsakingas asmuo privalo izoliuoti 14 parų ir sudaryti sąlygas veterinarijos specialistui jį stebėti. Jei toks gyvūnas karantinuojamas gyvūnų globos namuose, visas išlaidas, susijusias su gyvūno karantinavimu, apmoka jo savininkas arba atsakingas asmuo.

GYVŪNŲ VEŽIMAS

  1. Viešuoju miesto transportu gyvūnai vežami krepšiuose, pintinėse, narveliuose ir kt., kurių matmenys ne didesni kaip 60x40x20 cm. Krepšiuose ir pintinėse vežami šunys privalo būti su antsnukiais.
  2. Krepšių, pintinių ir narvelių, kuriuose vežami gyvūnai, negalima dėti ant viešojo transporto priemonių sėdynių.
  3. Asmuo, vežantis gyvūną, privalo:
  • Užtikrinti, kad gyvūnas nebus žalojamas ir nepatirs streso. Ilgesnio vežimo metu gyvūnas turi būti reguliariai maitinamas ir girdomas;
    • Nedelsdamas išvalyti gyvūno priterštą vietą;
    • Turėti gyvūno registravimo pažymėjimą ir paskiepijimo (vakcinavimo) pažymėjimą.
    • Viešuoju transportu vežamas gyvūnas neturi trikdyti kitų keleivių.

 PREKYBA GYVŪNAIS 

  1. Prekiauti dekoratyviniais ir naminiais gyvūnais leidžiama turgavietėse, specializuotose gyvūnų parduotuvėse, gyvūnų veislynuose ir gyvūnų parodų metu.
  2. Prekiauti pavojingų veislių šunimis galima tik specializuotuose tokių šunų veislynuose.
  3. Asmenys, laikantys gyvūnus pelno tikslais, turi įstatymų nustatyta tvarka įregistruoti savo veiklą ir turėti reikiamus leidimus. Visos gyvūnų prekybos vietos (išskyrus gyvūnų savininkų privačias valdas) turi būti įrengtos laikantis higienos normų reikalavimų.

GYVŪNŲ ŽENKLINIMAS IR REGISTRAVIMAS

  1. Visi laikomi šunys ir katės turi būti paženklinti ir užregistruoti Kauno miesto savivaldybės tarybos nustatyta tvarka.
  2. Už šunų ir kačių registravimą ir laikymą mokama Kauno miesto savivaldybės tarybos nustatyta vietinė rinkliava:

Rinkliavos dydžiai ir mokėjimas.
• Už gyvūno registravimą vienkartinė rinkliava:
už šuns registravimą – 20 Lt;
už katės registravimą – 10 Lt.
• Už gyvūno laikymą daugiabučiame name mėnesinė rinkliava:
už šuns laikymą – 5 Lt;
Už katės laikymą -2 Lt.

© Vyginto Skaraičio nuotr.