3298345389_6becd2a460_bŠunys tikrai kilo iš vilkų ir dėl to neretai girdime, kaip jie yra lyginami, ir kaip šunų elgesys yra aiškinamas per vilkų gaujos bendravimo prizmę. Bloga mintis. Pradėkime nuo to, kad vilkus ir šunis skiria mažiausiai penkiolika tūkstančių metų evoliucijos. Per tiek laiko naminiai šunys tapo atskira rūšimi. Ir nors jie fiziologiškai ir genetiškai susiję, tačiau tas ryšys yra toks pat kaip ir žmogaus ryšys su šimpanze. Nemažai gaujos teorijos šalininkų klysta manydami, kad išanalizavę vilkų elgesį, jie paaiškina šunų elgesį. Šunys nėra prijaukinti vilkai. O tai reiškia, kad per evoliucijos metus šių dviejų rūšių keliai labai išsiskyrė. Naminiai šunys gerai prisitaiko prie besikeičiančios aplinkos, moka bendrauti su žmogumi ir tam tikra prasme su juo socializuojasi. Vilkai sunkiai prisitaiko prie pokyčių ir nemoka bendrauti su žmogumi netgi užauginti nelaisvėje nuo pat mažens. Be to, naminiai šunys paprastai negyvena gaujose ir neturi ryškios hierarchijos. Jie taip pat nelaiko žmogaus savo gaujos dalimi, jie puikiai supranta, kad tai yra kita rūšis.

Tai kaip galima sužinoti daugiau apie šunų elgesį ir jo priežastis? Čia geriausiai būtų išanalizuoti valkataujančių ar sulaukėjusių šunų elgesį. Pagrindinis skirtumas nuo vilkų yra tas, kad šiems šunims nereikia gaujos ieškant maisto, kadangi pagrindinis jų pragyvenimo šaltinis yra rausimasis po žmonių paliktas šiukšles ir pan. Jie nemedžioja, nes kaip ten bebūtų, jie priprato gyventi šalia žmogaus, kad ir yra sulaukėję. Kitų šunų jiems prireikia tik poravimosi metu arba, pavyzdžiui, saugumo sumetimais tam tikru laikotarpiu. Ir netgi tada šunų gauja nėra panaši į vilkų gaują. Įprastą vilkų gaują sudaro vilkiukus vedanti pagrindinė pora (tik ji gali poruotis šioje gaujoje), ir jų palikuonys. Šunų gaujoje gali būti įvairiausių priklydusių atstovų, o poravimas nėra griežtai priskiriamas tik tam tikriems šunims.

Išvada yra tokia, kad kaip mes nenorėtumėm pritaikyti šunims vilkų elgesio taisykles, tai yra klaidinga. Nepaisant to, kad šių abiejų rūšių natūralus instinktas yra saugumas ir išgyvenimas, jos skirtingai mokosi ir visai kitaip bendrauja su kitomis rūšimis (tuo pačiu ir su žmogumi). Šunys yra socialūs gyvūnai priklausantys nuo žmogaus, netgi kai su juo negyvena. Vilkai yra laukiniai medžiojantys žvėrys, kurių išgyvenimas tiesiogiai priklauso nuo „komandinio“ darbo ir bendro sugyvenimo su tos pačios rūšies atstovais.