vipetasNorime pasidžiaugti, jog “Rekso” mokykla gavo išskirtinę teisę išversti JAV kinologės Suzanne Clothier autorinius straipsnius. S. Clothier yra plataus profilio specialistė, jos darbų spektras apima nuo šunų (vokiečių aviganių) veisimo iki konsultacijų, ruošimo žmonių gelbėjimui, terapijos ir t.t. Suzanne skaito seminarus JAV, Kanadoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Japonijoje, Belgijoje ir Italijoje.

Kai pamastote apie šuns skatinimą dresūroje, kokia pirma mintis šauna į galvą? Kai kuriems paskatinimas – tai maisto gabalėlis, kitiems – žaislas, o dar kai kitiems – skatinimas žodiniu pagyrimu, kuris gali būti arba gali nebūti siejamas su fiziniu pagyrimu (glostymas, kasymas, ar pan.). Nesvarbu, kokią reikšmę Jūs prilyginate žodžiui “skatinimas”, yra didelė galimybė, kad Jūsų skatinimo sistemos galia yra ribota.  Gyvenant ir dirbant kartu su šunimis skatinimas, masinimas (arba viliojimas) ir kyšininkavimas tam tikrais momentais suteikia skirtingą darbo rezultatą. Taigi, kas yra tas skatinimas, masinimas ir kyšininkavimas?

Žodžio „skatinimas“ apibrėžimas žodyne yra toks: „tai, kas duodama už atliktą gerą ar blogą rezultatą; kas pasiūloma ar duodama už tam tikrą paslaugą…“. Situacija visiems greičiausiai aiški – šuo padarė veiksmą ir už jį gavo skanėstą.

Kyšininkavimas yra tai, kas „padeda paveikti ar padaryti įtaką“. Kai šuo per ilgai mokinamas skanėstu, jis nereaguoja į žodinę ar kūno komandą, tačiau puikiai reaguoja į skanėstą, atsiradusį rankoje.

Viliojimo, masinimo apibrėžimas – „patraukimas, postūmis, žadantis malonumą ar naudą“. Pvz., tai įprastos situacijos, kai kūno judesiai išprovokuojame šuns veiksmą.

Didžiausias skirtumas tarp masinimo ir kyšininkavimo – ketinimas gavus pasiūlymą. Kyšininkavimo atveju apgaulingos pastangos telkiamos įgijus arba atgavus kontrolę, o masinimo – elgiamasi šiek tiek nuoširdžiau, kelias pasilengvinamas mokymą darant truputėlį malonesniu.

Masinimas naudojamas, kai norima išmokti naujo pratimo, atsiradus neaiškumams ar baimei, arba norint padidinti susidomėjimą Jumis ir Jūsų veiksmais. Tai yra geras būdas ryšiui sukurti, ypač dirbant su gyvūnais, kurių gerai nepažįstate.  Masinimas yra naudojamas prieš atsirandant elgsenai, gelbsti elgesio mokyme/formavime arba mažinant/pašalinant sutrikimų ar baimės priežastis.

Kyšininkavimas yra tiesioginis mėginimas siekiant išgauti iš šuns veiksmą, kurio jis nenori daryti. Dažnai naudojamas prieš tokią situaciją – “jei tu tai padarysi, tu gausi tai ko nori”, pvz., jau įprastoje situacijoje parodžius maistą šuo įsijungia į „darbinį režimą“. Autorė naudoja kyšininkavimą tam, kad sumažintų tam tikro objekto ar veiksmo vertę, didindama susidomėjimą tuo, ko prašo iš šuns. Tai NĖRA MOKYMAS – tai tiesiog priemonė, efektyvi, kai situacija yra nepalanki ar pavojinga. Tokiose situacijose kyšininkavimas yra galinga priemonė. Šuo, kuris džiaugsmingai bėgioja aplink namą su sumedžiota višta, galbūt nemes jos iš nasrų pagal komandą, bet galbūt bus pasiruošęs iškeisti ją į gabalėlį sūrio, ar į mėgstamą žaisliuką.

Skatinimu šeimininkas pasako – “ačiū, man tikrai patinka tai, ką tu darai”.  Skatinimas gali būti tiek ramus pagyrimas ar galvos paglostymas, tiek šeimininko džiugesys ar gausybė skanėstų. Skatinimas visada yra netikėtas, nenuspėjamas ir atkeliauja po tinkamo elgesio ar reakcijos. Yra trys pagrindiniai kriterijai, kurie padės išmokti sėkmingos skatinimo sistemos: skatinimo laiko tikslumas, intensyvumas, įvairovė ir dažnumas. Apie juos – kitoje straipsnio dalyje.

Autorė: Suzanne Clothier .