suns-paskatinimas

Šaltinis: http://www.flickr.com/photos/daveh/

“Rekso” mokykla gavo išskirtinę teisę išversti JAV kinologės Suzanne Clothier autorinius straipsnius. S. Clothier yra plataus profilio specialistė, jos darbų spektras apima nuo šunų (vokiečių aviganių) veisimo iki konsultacijų, ruošimo žmonių gelbėjimui, terapijos ir t.t. Suzanne skaito seminarus JAV, Kanadoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Japonijoje, Belgijoje ir Italijoje. Šiandien susipažinsite su tuo, kaip autorė supranta skatinimo dažnį ir tvarkaraštį.

Skatinimo dažnis ir tvarkaraštis

Tyrime mokslininkai išskyrė dvi žiurkių grupes, kurios buvo mokomos spausti svirtį, kad gautų maisto. Pirmosios grupės žiurkės maisto granulių gaudavo, kai tik paspausdavo svirtį. Antrosios grupės žiurkės maistą gaudavo tam tikrais intervalais. Po tam tikro laiko pirmosios grupės atstovės nebuvo tokios susidomėjusios veikla ir spausdavo svirtį tik tada, kai norėdavo ėsti. Antrosios grupės dalyvės pradėjo elgtis kaip Las Vegase prie lošimų automatų – iš lošimo jokios naudos, bet jos patenkindavo savo šykštumą. Nors joms reikėdavo svirtį spausti daugybę kartų, o maistas pasirodydavo gan retai, jos vis dėlto tęsė savo sunkų darbą. Galų gale kai kurios antrosios grupės žiurkės išeikvojo daugiau energijos, nei gaudavo maisto. Jų motyvaciją nuo to ne tik nesumažėjo, bet net ir išaugo, jos norėjo spausti svirtį dar dažniau, kad tik gautų maisto.

Paskatinimo galia tam tikrais intervalais daro „lošimą“ (bet kokios formos: kazino, ar kasdieninis bilietų pirkimas) labai patrauklų. Jūs galite kasdien išleisti 100 litų pirkdami loterijos bilietus, bet 50 litų laimėjimas sukels Jums didžiulį džiaugsmą, kad net nesuvoksite, jog jau tądien esate patyrę 50 litų nuostolį. Paslaptis yra tame, kad kiekvieną kartą nusipirkę bilietą tikitės išlošti daug didesnę sumą.

Atsitiktinumas, suskirstytas tam tikrais intervalais leidžia:
a) įgyti teisingesnį elgesio kartojimą už tą patį paskatinimą, t.y. 10 atsisėdimų už vieną sausainuką geriau nei 1 atsisėdimas už 1 sausainuką.
b)  sukurti seriją elgsenų, kurios turi būti įvykdytos anksčiau, negu bus duotas apdovanojimas.

Atsiminkite, jog kai treniruojate šunį, jus iš tikrųjų kuriate ilgą elgesio grandinę. Supaprastinta elgesio grandinė turėtų atrodyti taip:

(1 elgsena –  sėdėt/gulėt vietoje) + (2 elgsena – prieiti prie šeimininko)  +  ( 3 elgsena – atsisėsti prieš šeimininką)  =  visi trys veiksmai tampa komanda „pas mane“.

Pradžioje, kai mokėte pasilikti šunį vienoje vietoje, jūs skatinote būtent šį veiksmą, taip pat duodavote skanėstą už atskirus veiksmus – atėjimą ir atsisėdimą priešais. Vėliau paskatindavote tik už atėjimą, na o didžiausias paskatinimas būdavo tada, kai šuo atsisėsdavo priešais Jus. Vėliau – vienintelis apdovanojimas bus duodamas tada, kai šuo atbėgęs atsisės prieš Jus. Kai priartėsite prie komandos “pas mane“ finišo, sujungdami dar daugiau elgsenų, paskatinimą šuo gaus tik tada, atsidurs šalia kairės kojos ir atsisės.

Autorė: S. Clothier