Labradoras ir bobteilas

Labradoras ir bobteilas

Ar Jūsų šuo Jus tempia, kai kažkas prisiartina, kai mato kitą šunį, bėgantį žmogų, žaidžiančius vaikus?  Sunku jį suvaldyti pas veterinarą ar kirpėją? Šuo jums sukelią problemų, kai ateina svečiai?

Jei į bent vieną klausimą atsakėte teigiamai, Jūsų šuniui reikia ugdyti savikontrolę. Savikontrolė šuniui reikalinga tam, kad jis būtų valdomas bet kokioje situacijoje. Šis mokymas toks pat svarbus kaip ir komandų “sėdėk” arba “pas mane” mokymas.

Šuns savikontrolė ugdoma šiais būdais: 

Mokykite, nevaržykite šuns. Pavadžio sutrumpinimas ar paėmimas už antkaklio nemoko šuns, o tik jį suvaržo.  Vietoj to, geriau duokite paprastą komandą, kurią šuo gerai moka, pavyzdžiui “sėdėk”, tada atpalaiduokite pavadį, kad nebūtų įtampos. Jei šuo perdaug įsitempęs, švelniai, ramiais judesiais jį pasodinkite.

Reikalaukite paklusnumo negąsdindami šuns. Mokykite savo šunį lygiai taip, kaip mokytumėte savo draugus. Nekovokite su šunimi reikalaudami daugiau nei jis gali padaryti tuo momentu.  Pavyzdžiui, jei šuo yra labai įsitempęs ar nervingas, jis negalės ir nenorės gulėti, bet atsisės, kelis kartus jam ramiu tonu pakartojus komandą ”sėdėk”. Nekovokite su šunimi rodydami dominavimą, geriau ieškokite kompromisų, kurie būtų priimtini ir Jums, ir šuniui.

Prisiminkite, jog šunys nežino, koks yra jų pasirinkimas. Šuo, kuriam trūksta savikontrolės, paprastai net nežino, kad yra galimybė sėdėti ramiai, susidūrus su tam tikru dirgikliu. Todėl, ne kas kitas, o pats šeimininkas turėtų augintiniui parodyti, jog jis gali rinktis kažkokį kitą veiksmą, o ne tempimą, puolimą ar šokinėjimą.

Šeimininko judesiai turėtų būti lėti, o kalba rami. Šuniui, kuris yra stipriai susijaudinęs reikia ramybės, ramių prisilietimų. Šunų augintojai daro didelę klaidą pradėję judėti greitai, staigiai griebdami pavadėlį, pakeldami balso toną bei kalbėdami trumpai ir irzliai. Šuniui tokia kalba ne tik nepadeda nurimti, bet dar ir sustipriną susijaudinimą. Ramiai besielgiantis šeimininkas siunčia šuniui signalus, kurie rodo, jog viskas yra gerai, situacija yra kontroliuojama.

Mokykite šunį savikontrolės įvairiose situacijose. Užsiėmimus pradėkite ramiose vietose, mokydami šunį sėdėti neįtempus pavadėlio apie penkias minutes. Vėliau eikite ten, kur yra daugiau dirgiklių, didinkite užsiėmimų skaičių. Auklėkite šunį visur: namie, parke, pas draugus, veterinarą, dresūros aikštelėje ar eidami į parodas.

Autorė: Suzanne Clothier, www.flyingdogpress.com