Kaip apsaugoti šunį vasaros metu

Nors vasaros sezonas ir yra vienas laukiamiausių, neturint atitinkamų žinių šis metas gali tapti tikru išbandymu tiek šeimininkams, tiek jų augintiniams. Aukšta temperatūra gali sukelti nemažai nepatogumų mūsų keturkojams draugams, todėl privalome žinoti kaip tinkamai jais pasirūpinti. Kai oro temperatūra sparčiai kyla, atsiranda perkaitimo grėsmė, kas gali sukelti nelaukiamų pasekmių augintinio sveikatai. Tačiau žinant kaip teisingai apsaugoti savo keturkojį draugą, vasaros sezonu galėsite mėgautis be jokios rizikos ir baimės.

Ką turėtume žinoti apie šilumos smūgį?

Paprastai tariant – šilumos smūgis yra organizmo būklė, kurios metu augintinis perkaista ir jo kūno temperatūra ženkliai pakyla. Svarbu suprasti, jog tam, kad augintinis patirtų šilumos smūgį, nebūtina būti atviroje saulėje. Kai lauko temperatūrą pakyla iki 30°C ar daugiau, perkaisti galima net būnant tiesiog karštoje aplinkoje. Kadangi šilumos smūgio metu šuns temperatūra pakyla virš įprastos (įprasta šuns kūno temperatūra yra maždaug tarp 38,3 – 38,8°C), pagalba turi būti suteikiama nedelsiant, nes laukiant per ilgai gali sutrikti organų veikla ir augintinis gali neišgyventi.

Požymiai, kad jūsų augintinis kenčia nuo šilumos smūgio:

  • Itin stiprus lekavimas;
  • Paraudusios dantenos;
  • Šuo atrodo sutrikęs, sunkiai orientuojasi aplinkoje ar net praranda sąmonę;
  • Iš burnos teka putos;
  • Šuo pasidaro apatiškas aplinkai.

Tam tikrų specifikacijų šunys turi didesnį šansą patirti šilumos smūgį:

  • Trumpasnukiai šunys, kurie yra didesnėje rizikoje dėl pakitusios kvėpavimo takų anatomijos (buldogai, šarpėjai, pekinai, mopsai, ši cu ir kt.);
  • Labai jauni ar vyresnio amžiaus keturkojai;
  • Viršsvorio turintys šunys;
  • Šunys, turintys kvėpavimo takų problemų.

Jei manote, jog jūsų šuo perkaito, nedelsdami susisiekite su veterinarijos gydytojais. Tuo tarpu bandykite atvėsinti savo augintinį savarankiškai. Tai galite padaryti keliais būdais:

  • Lėtai ir mažais kiekiais pildami vėsų vandenį ant augintinio;
  • Paguldykite šunį prieš ventiliatorių;
  • Taip pat vėsinimui galite naudoti šlapią, vėsų rankšluostį, tai ypač tiks mažesniems šuneliams. Tačiau nepalikite rankšluosčio ant savo augintinio ilgiau nei penkioms minutėms, nes praėjus kuriam laikui rankšluostis pradės veikti kaip izoliacinė priemonė ir tik dar labiau apsunkins problemą;
  • Girdykite augintinį nedideliais kiekiais vėsaus vandens.

Nenaudokite kardinalių vėsinimo būdų, tokių kaip ledo vonios, ledinio vandens pylimas ant šuns. Ledinio vandens pylimas ant šuns sukelia periferinių kraujagyslių susiaurėjimą ir dėl šios priežasties karštis lieka “uždarytas” šuns kūne ir negali išeiti atgal į aplinką. Taip pat, staigus šaltis paskatins drebulį, kas dar labiau padidins kūno temperatūrą dėl sukeltos raumenų veiklos.

Kai augintinio kvėpavimas palengvėja, nedelsiant vežkite jį veterinaro apžiūrai. Neapsigaukite, jei atrodys, jog augintinis pilnai atsigavo – jam vis tiek būtina specialisto apžiūra.

Prevencija

Keli patarimai, kaip sumažinti perkaitimo tikimybę:

  • Jei jūsų augintinis nėra linkęs į daiktų graužimą, įsigykite vėsinantį kilimėlį. Tai – puikus būdas augintiniui atsivėsinti karštą vasaros dieną;
  • Neleiskite augintiniui gulėti saulės atokaitoje karščiausiu paros metu;
  • Įsitikinkite, jog jūsų augintinis visada turi prieigą prie šviežio vandens. Natūralu, jog karštomis dienomis vandens šuo suvartos daugiau, todėl dažniau patikrinkite, ar vandens tikrai yra. Jei jūsų šuo nelaka pakankamai vandens ir bijote, jog tai gali daryti įtaką jo savijautai, pabandykite kažką pakeisti – pastatykite dubenėlį aukščiau, ar žemiau, namuose turėkite kelis dubenėlius skirtinguose kambariuose, kasdien plaukite dubenėlius ir pripildykite šviežiu vandeniu. Kai kurie šunys mėgsta gerti tekantį vandenį, todėl galite įsigyti vandens fontanėlį;
  • Ilgesnius pasivaikščiojimus su augintiniu pasilikite ankstyviems rytams ir vėlyviems vakarams, tikėta, jog tuo metu oras bus ženkliai vėsesnis;
  • Prižiūrėkite šuns mitybą ir neleiskite jam nutukti – tai ne tik prisidės prie jo bendros sveikatos būklės, bet ir padės neperkaisti karštomis vasaros dienomis.
  • Prižiūrėkite, jog augintinis neperkaistų žaisdamas. Šunys, kurie itin mėgsta lakstyti ir žaisti kartais gali neįvertinti savo galimybių ir nesuprasti kada jau metas sustoti, todėl turite stebėti ir suprasti, kada turite nuraminti augintinį.

Niekada nepalikite augintinių automobiliuose

Ši tema savo aktualumą išlaiko kiekvienais metais ir vis dar privalu apie tai šnekėti. Kaskart pasiimant augintinį kartu su savimi važiuojant atlikti kasdienių darbų ar pramogauti, svarbu įsivertinti, ar nesusidursite su situacija, kai šunelį reikės palikti vieną automobilyje. Svarbu suprasti, jog net kelios minutės, kol nubėgsite pasiimti kavos išsinešimui, įkaitusiame automobilyje gali būti lemtingos. Net jei jums temperatūra atrodo pakenčiama, nepamirškite, jog šunys neprakaituoja visu kūnu kaip žmonės, todėl jų kūno temperatūra kyla ženkliai greičiau. Pagrindiniai šunų gaivinimosi būdai – lekavimas (greitas kvėpavimas iškišus liežuvį) ir prakaitavimas per pėdutes.
Tačiau kai automobilio vidaus temperatūra sparčiai kyla, jokie augintinių vėsinimosi mechanizmai nepadeda išvengti perkaitimo. Pavyzdžiui, tamsios spalvos automobilis, priparkuotas atokaitoje, kai lauko temperatūra siekia 22°C, automobilio viduje per 15 minučių gali pakilti iki 40°C, o per kiek mažiau nei valandą gali šoktelti net iki 47°C. Net jei automobilis bus pastatytas šešėlyje, langas bus šiek tiek pravertas, o šuneliui būsite palikę vandens atsigaivinimui – vis tiek išlieka labai didelė perkaitimo rizika. Taigi, prieš pasiimant savo augintinį kartu į kompaniją, įsitikinkite, jog jūsų lankomos vietos yra draugiškos šunims ir nenutiks taip, jog svarstysite galimybę palikti augintinį vieną automobilyje.

Receptai atsigaivinimui

Kaip ir žmonės, taip ir šunys vasarą neatsisakys galimybės atsigaivinti skanaus užkandžio pagalba. Čia pateiksime kelis šunų itin mėgstamus desertus, kurie tikrai padės iškentėti karštas vasaros dienas. Daugumai žemiau išvardintų receptų puikiai tiks KONG šuns žaislas, kuris gali būti naudojamas ir kaip kramtukas, žaislas mėtymui, maitinimui, užimtumui.

Šaltas vaisinis desertas

Šio recepto ingredientai – įvairūs vaisiai, uogos, daržovės tinkami šunims. Patikrinti ir puikūs skoniai: braškės su mėlynėmis ir paprastu jogurtu; bananas su braškėmis; tarkuotas agurkas; arbūzas su avietėmis.

Visus ingredientus sutrinkite ir sumaišykite šakute ar plaktuvu. Masę įpilkite į turimą žaislą (ar kitą kramtymui draugišką talpą), tuomet dėkite į šaldiklį. Po maždaug keturių valandų desertą jau galite patiekti savo augintiniui. Kiekiai priklauso atitinkamai nuo jūsų turimo KONG žaislo dydžio ar kitos naudojamos talpos. Nepamirškite atsižvelgti į tai, kokius maisto produktus šunims valgyti nėra kenksminga, taip pat ir į savo augintinio asmeninį skonį.

Šuniški “ledai“

Šiam receptui prireiks ledų šaldymo formelių (ar ledukų, atsižvelgiant į šuniuko dydį). Pavyzdiniai ingredientai: natūralus vištienos sultinys (arba vanduo), žirneliai, pjaustytos daržovės, virtos vištienos gabalėliai. Įpilkite naudojamo skysčio iki pusės formelės, tuomet sudėkite kitus ingredientus pagal norimas proporcijas, tada likusią vietą vėl užpildykite skysčiu. Vietoj ledų “pagaliuko“ naudokite šuns skanėstą, pavyzdžiui, kaulo formos sausainį, arba augintinio guminį kaulo formos žaisliuką. 

Šaltiniai:

http://irep.ntu.ac.uk/id/eprint/29180/1/6667_918a_Hall.pdf

https://www.kongcompany.com/lets-play/recipes

https://www.pdsa.org.uk/taking-care-of-your-pet/looking-after-your-pet/all-pets/heatstroke