targetingo-lazdeleToliau pristatome JAV kinologės C. Matthews – Lomonaco tezes ir esmines mintis apie šuns mokymo būdus. Targetingo principas – išmokyti šunį paliesti tam tikrą objektą (taikinį arba targetą) su atskira kūno dalimi. Viena iš svarbesnių targetingo elgsenų pavyzdžių, kurių būtina išmokyti šunį – nosimi paliesti Jūsų ranką. 

Kodėl ši elgsena ir mokymo būdas yra svarbūs ?

Išmokę šios elgsenos galite patraukti šunį nuo kelio, nuvesti į vonią nepaliesdami jo. Taip pat galite nekonfrontuodami nuvesti šunis nuo baldų, pakviesti iš narvo, automobilio ar aplankyti veterinarą. Ir visų šių veiksmų galima išmokyti neliečiant antkaklio, netampant už pavadžio bei kitaip neverčiant eiti per prievartą.

Tai taip pat geras būdas išmokyti šunį stebėti Jūsų kūną. Mokslininkai seniai įrodė, jog šunys geriau supranta žmogaus kūno kalbą nei žodžius. Taikinys – ranka šuniui yra geras ir aiškus ženklas, matomas net per atstumą. Dažnai mokant šunį atbėgti pas šeimininką šuo pradžioje bėga pas šeimininką, po keleto akimirkų metasi kita kryptimi. Jei kviesdami šunį prijungsite targetingo elgseną, šunį turėsime tiesiai priešais savo kūną, o vėliau nekils problemų uždedant pavadėlį ar antkaklį.

Targetingo būdu galite išmokyti bailius šunis nustoti bijoti rankų ir rankų mostų, bendrauti su nepažįstamais žmonėmis, siūlyti rankos kontaktą.  

Tai taip pat gera alternatyva lojantiems ir puolantiems šunims. Jei išmokysite šunį „prilipti“ prie rankos, jis neturės laiko kada loti.

Rankos lietimas yra targetingo mokymo pradžia. Liesti išmokyti galima bet kurią kūno vietą. Tai ypač svarbu ruošiant šunis obedience sportui ar neįgaliojo pagalbai. Štai kaip targetingą pristato Karen Pryor: http://clickertraining.tv/product.html?item=FREE-03.

Targetingo elgsenos negalima išmokyti fiksavimo principu. Labai retas šuo iš karto supras, jog šeimininkas nori, kad paliestų jo ranką ar kokį daiktą. Liesti bei atnešti daiktus kaip aliarmo skambutis, telefonas ir t.t. mokomi šunys – neįgaliųjų pagalbininkai. Targetingo būdu naujų elgsenų išmoksite greičiau nei šeipingo. 

Dažniausiai nutinkančios problemos mokant targetingo būdu – prasti klikerio mechanikos įgūdžiai. Jei esate naujokas, mokantis klikeriu, suprasti šiems principams prireiks laiko.

Malonaus darbo targetingo principu !

Komentarai

Jonas Valančius - "Rekso" treneris, šunų elgesio specialistas, vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjęs taikyti pozityvias elgesio keitimo technikas šunų problemoms spręsti. Priklauso APDT, PPG tarptautinėms kinologų organizacijos, Lietuvos kinologų draugijos šunų elgesio specialistų Sąjungos Tarybos narys. Veda treniruotes Vilniuje, seminarus visoje Lietuvoje.