bulmastifasDresūros treneriai ir šuns šeimininkai kasdien praktikoje susiduria su įvairiais šuns elgesio mokymo metodais. Mokydamas šunį žmogus susieja šuns elgseną su šeimininko kūno gesto ar žodine komanda ir pamažu pripratina ją atlikti įvairiose aplinkose. Vieni iš mokymo būdų pagrįsti norimo veiksmo laukimu, kiti – veiksmo suskaidymu į daugelį žingsnelių ir palaipsniui kriterijų auginimu. Kyla natūralus klausimas – o kuris būdas geriausias ? Kiekvienas iš šuns mokymo būdų turi savo privalumų ir trūkumų. Šioje straipsnių serijoje apžvelgsime JAV kinologės Casey Matthews – Lomonaco tezes bei esmines mintis apie šunų elgesio mokymo būdus.

Fiksavimas – vienas greičiausių būdų, kuriuo galima išmokyti šunį. Ėjimas į narvą, gulėjimas, sėdėjimas, žiovulys, apsilaižymas, uostimas, atbėgimas pas šeimininką, ėjimas greta, akių kontaktas, nusilenkimas ir net čiaudulys yra visi instinktyviai šunims pažįstami ir fiksuojami elgesio pavyzdžiai. Šiuo būdu šunį galite net gi išmokyti komandą , skirtą „atlikti reikalams“.

Kaip fiksuoti elgesį ?

Įsivaizduokite, jog turite fotoaparatą ir norite nufotografuoti vaizdą. Galvokite apie klikerio paspaudimą ar kitokio, pvz., žodinio žymeklio (žodžių „taip“, „geras“ ir pan.) atsiradimą kaip apie fotoaparato mygtuko paspaudimą. Jūs laukiate, atsiranda tinkamas kadras, spaudžiate – štai ir rezultatas ! Šiuo būdu gulėjimo veiksmą mokintume labai paprastai:

1. pradedate dirbti aplinkoje be trukdžių (pvz., virtuvėje namie);
2. laukiate, kol šuo atsiguls (pvz., skaitote knygą ir pan.);
3. kai tik šuo atsigula, spaudžiate klikerį ir duodate skanėstą arba metate mėgiamą žaislą kuo toliau;
4. kai tik šuo dar kartą atsigula, vėl metate žaislą ar duodate skanėstą.

Nors iš principo dresūros užsiėmimas turėtų trukti trumpai, su energingais, su greitai susijaudinančiais šunimis gali tekti užsiimti net iki 15 – 20 min. Kai tik šuniui pavyksta keletą kartų įvykdyti, ko iš jo norite, pailsėkite ir treniruotę tęskite tik kitą dieną.

Gulėjimą taip pat skatinti reikėtų skirtinguose kambariuose, skirtingose situacijose. Po kažkiek laiko grįžę į pradinę vietą ir situaciją pamatysite, kad šuo pats pasiūlys Jums gulėjimo elgseną.

Kada įvesti žodinę komandą ?

Nors tai įprasti daryti sunku, komanda dresuojant šunį klikeriu turi būti prijungta tik tada, kai šuo pradeda pats siūlyti veiksmą be žmogaus gesto, žodinės komandos, kitaip tariant, be pagalbos. Geriausia komandą prijungti, kai šuo pats pakartotinai noriai siūlo elgseną. Pvz., gulėjimo veiksmui geriausia prijungti komandą tik tada, kaip šuo, suėdęs paskatinimui skirtą kąsnelį, iš karto vėl gulasi iš šeimininko tikėdamasis kito paskatinimo.

Prijungdami komandą Jūs laikysitės tokios sekos:
1. Duodate šuniui komandą, kol šuo vykdo veiksmą. Spaudžiate klikerį ir duodate skanėstą ar žaislą už atsigulimą Praktikuokite komandą šiuo būdu kol šuo gulasi pirmuosius 10 kartų
2. Ištarkite komandą prieš šuniui atsigulant. Dauguma šunų tai daro grįždami pas šeimininką ir sulėtindami gulėjimo judesį. Kai šuo gulasi, ištarkite guldimui naudojamą komandą (“gulk”, “gulėt” ar pan.).
3. Nuosekliai apsunkinkite sąlygas. Ištarkite komandą, kai šuo tik baigia ėsti kąsnį, gautą už prieš tai atliktą komandą.
4. Dar vėliau – pradėkite tarti gulėjimui skirtą komandą visuose namų kambariuose.

Fiksavimo privalumai:
1. Jis lengvai išmokstamas.
2. Skatina šuns pasitikėjimą.
3. Gerina klikerio skatinimo laiką.
4. Gerina Jūsų stebėjimo savybes.

Fiksavimo trūkumai:
1. Jei tik pradedate mokytis, paprastai būna sunku išlaukti, kol šuo pradeda siūlyti elgsenas. Šunys, jau mokyti klikeriu, paprastai greičiau supranta šio mokymo būdo taisykles.
2. Nors šunį mokant bet kuriuo būdu skatinimo laikas yra svarbus, fiksuojant elgesį gali prireikti pamatyti ir skatinti net mažiausius veiksmus, todėl turėsite įdėmiai stebėti šuns elgesį. Pvz., gali prireikti klikerio paspaudimo net už menkiausią raumenų pajudinimą.

Literatūra: www.dogster.com