suns-seipingasTęsiame JAV kinologės Casey Lomonaco tezių apžvalgą. Šį kartą pristatysime šeipingą – vieną iš pagrindinių šuns elgesio mokymo būdų, kurio apibrėžimo net nežinodami šeimininkai neretai pritaiko savo augintiniams. Tai elgesio mokymo būdas, vykstantis panašiu principu, kaip vaikystėje žaidimas „šalta“ – „karšta“. Vienas žaidėjas vaikšto ir ieško daikto – rakto į užduoties sprendimą, o likę žaidėjai – pagalbininkai jam sako „šilta“, kai eina tinkama kryptimi, „šalta“ – kai eina kitomis kryptimis.

Šeipingas – vienas iš gyvūnui naudingiausių mokymo būdų.

Skirtumas mokant šeipingo būdu yra toks, jog visi gyvūno netinkamai pasirinkti variantai ignoruojami, o skatinama elgtis tinkamai skatinant bent mažiausią postūmį siekiamo tikslo link. Pvz., jei norėtume išmokinti šunį judėti objekto link, turėtume skatinti šiuos veiksmus: galvos pasukimas objekto link, kūno pasisukimas objekto link, letenos pajudinimas objekto link vieną kartą, kelis kartus, kelių žingsnių padėjimas ir judėjimas į objekto pusę ir t.t. Tad mokant šeipingo būdu labai svarbu stebėti šunį ir mokėti suskaidyti jo elgseną į daug mažyčių dalelių.

Šeipingo mokome pasitelkdami klikerį arba žodinį žymeklį (markerį). Šuo gali pasiūlyti elgseną žymiai greičiau nei to tikitės – taip elgiasi klikerio „ragavę“ šunys.

Klikerio nespaudimas suteikia tiek pat daug informacijos kiek ir klikerio paspaudimas. Nepaspaudus klikerio šuo dažnai laukia ir bando siūlyti kitokias elgsenas. Jei šuo sunkiai ir retai siūlo elgseną, reiškias, jog suskaidėte ją į per mažai dalelių.

Pvz., jei norėtumėte išmokyti Reksą gultis ant kilimėlio šeipingo būdu, klikerį reikėtų nuosekliai spausti už šiuos kriterijus:

1. Reksas žiūri į kilimėlį

2. Reksas žengia kilimėlio link

3. Reksas uždeda vieną leteną ant kilimėlio

4. Reksas uždeda dvi letenas ant kilimėlio

5. Reksas uždeda keturias letenas ant kilimėlio

6. Reksas išbūna kelias sekundes ant kilimėlio

7. Reksas atsisėda ant kilimėlio

8. Reksas sėdėdamas nulenkia galvą ant kilimėlio

9. Reksas judina pirmyn priekines letenas, galinės letenos guli ant kilimėlio

10. Reksas atsigula ant kilimėlio

Iš principo toks pratimas skaidomas į dvi dalis :

a) Išmokyti užlipti ant kilimėlio

b) Išmokyti išstovėti, išbūti ilgiau ant kilimėlio

Po kiekvieno pratimo pageidaujama skanėstą mesti kuo atokiau nuo kilimėlio, su žaislu taip pat žaisti atokiau. Galima net toliau numesti žaislą, kad šuo sugrįžęs vėl patektų į pradinę situaciją šalia Jūsų ir kilimėlio. Taip pat reikėtų keisti ir savo pozicijas (pabandyti šalia kilimo pabūti iš visų  pusių), kad šuo nesuprastų, jog Jūs laukiate jo atsigulimo ant kilimėlio tik tada, kai stovite priešais.

Kai šuo įvykdo 8 iš 10 atsigulimų, galima prijungti žodinę komandą. Prie veiksmo prijunkite žodinę komandą tik tada, kai šuo intensyviai siūlo elgseną.

Šeipingo būdu galima išmokyti neįprastų elgsenų ir suteikti šunims daugiau pasitikėjimo. Šeipingas yra gera protinė mankšta: 5 minutės šeipingo darbo nuvargina šunį taip pat kaip jo kūną nuvargina 45 minutės pasivaikščiojimo. Šis principas moko vedlį ar trenerį stebėti gyvūną bei sparčių klikerio įgūdžių, teisingai nustatyti kriterijus. Abu – šunį ir jo vedlį – šeipingas moko kūrybingumo ir originalumo.

Nuotrauka: www.squidoo.com
Šaltinis: www.dogster.com