Auksaspalvis retriverisKaip dresuoti šunį ? Ar palikti instruktoriui ? Gal išeitis – šunų viešbutis ? Visiškai ne. Daugelis žmonių galvoja, kad palikdami šunį dresuoti instruktoriui, gaus tobulai ištreniruotą šunį. Tai didelė KLAIDA. Šeimininkas paprastai gauna šunį, klausantį instruktoriaus. Kita problema – dėl greito darbo tempo būna naudojama ne pati švelniausia mokymo metodika, todėl neretai po “mokinimo paliekant” gražinami baikštesni šunys.

Vesti šunį į dresavimo mokyklą būtina ir reikia, taip jaunas šuniukas socializuojasi, išmoksta bendrauti su savo gentainiais, o šeimininkas išmoksta teisingai elgtis su savo šunimi.

Kad šuo klausytų šeimininko, būtina sąlyga – šeimininkas pats turi dalyvauti treniruotėje su savo augintiniu. Instruktoriaus – trenerio pareiga – išmokyti ne šunį, o žmogų, kaip elgtis su šunimi. Šuo, išmokytas instruktoriaus, tobulai klausys jo komandų, bet šeimininko jis neklausys taip, kaip instruktoriaus. Priežastis – tikrasis šeimininkas nėra jam vadas-lyderis. Todėl neretai šunys net mokydamiesi mokykloje suaugę šunys neklauso savo šeimininkų.

Šuns protėviai buvo vilkai, iš kurių jie paveldėjo daugelį savybių. O vilkai elgiasi pagal aiškias hierachijos taisykles: kiekvienas šuo turi savo vietą gaujoje ir pagarbiai elgiasi su aukštesnės hierarchijos vilkais. Šuns šeimininkas turi tapti panašiu į aukščiausio hierarchijos lygio vilką – lyderiu – gaujos vadu, o šuo pagal hierarchiją – paklusti.

Jeigu jūs sugebėsite būti šuniui lyderiu, jis be jokių dresavimo komandų – “sėdėt”, “gulėt”, “stovėt” – klausys Jūsų.  Reikia nepamiršti, jog lyderystė priklauso nuo fizinių šuns savybių ir nuo bendravimo manierų. Tad, užsiimdami su šunimi ir auklėdami kasdien, tampate lyderiu, o palikdami šunį saviugdai ir nevaikščiodami, nesportuodami – žemesniu hierarchijoje.

Jonas Valančius - "Rekso" treneris, šunų elgesio specialistas, vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjęs taikyti pozityvias elgesio keitimo technikas šunų problemoms spręsti. Priklauso APDT, PPG tarptautinėms kinologų organizacijos, Lietuvos kinologų draugijos šunų elgesio specialistų Sąjungos Tarybos narys. Veda treniruotes Vilniuje, seminarus visoje Lietuvoje.