jorksyro-terjerasKlikerio dresūros principas atveria didesnes šuniuko namų elgesio mokymosi galimybes. Kai šuo nuo pat pirmų dienų žino, kaip mokydamasis ir koncentruodamas dėmesį gali užsidirbti paskatinimą – skanėstą ar pažaidimą su šeimininku – jis greitai tampa kultūringu draugu, kompanionu. Mokymas klikeriu suteikia mažam šuniukui pasitikėjimo dėl aiškaus teigiamo bendravimo pobūdžio. Štai kaip namie klikerio pagalba siūlome pradėti auklėti  šuniuką.
 

Jei šuniukas atvežtas iš žinomo veisėjo, jo motina gali būti išmokiusi „reikalus atlikti“ lauke. Kai kalė veislyne gali laisvai vaikščioti iš kambario į lauką, šuniukai išmoksta „atlikti reikalus“ patys. Tačiau dažniausiai šios pamokos tenka mokyti naujam šuns šeimininkui.

„Reikalų“ vieta

Jūsų tikslas – išmokyti šunį, kur yra tinkama vieta “atlikti reikalams”. Pirmiausia, nutarkite, kur bus ta vieta, kur šuo galės šlapintis ir tuštintis. Kai nutarsite, nekeiskite šios vietos, visada šuniuką neškite, veskite į tą pačią vietą.

Stebėkite atidžiai šuniuką šioje vietoje. Planuokite šiek tiek palaukti, kol šuo panorės prieiti prie jos ar “padaryti joje”. Leiskite jam apsiuostyti. Kai šuo pradeda eiti į šią vietą, ištarkite specialiai parinktą komandą, pvz., „eik padaryti“. Nepamirkškite, jog šią komandą vėliau galėsite naudoti viešumoje ir ji taip pat neturėtų stebinti aplinkinių žmonių : )

Paspauskite klikerį ir duokite skanėstą, kai tik šuniukas baiginėja savo „reikalus“ tinkamoje vietoje. Spausti klikerį reikia šuns „reikalo” darymo galutinėje stadijoje. Neskubėkite spausti klikerio– kitaip šuo gali sustoti „daryti“, kad gautų skanėstą. Spauskite klikerį, duokite skanėstą, kai šuniukas baiginėja reikalą šioje vietoje ir jis greitai susies „reikalų“ darymą su šia vieta. Ir kad „darymas“ vietoje reiškia skanėstą, o „darymas“ bet kur nereiškia nieko.

Skambučio signalas

Skambutis ar varpelis gali būti panaudotas kaip šuns signalas, parodantis šeimininkui, jog šuo nori išeiti lauk. Kadangi šuo negali kalbėti žmonių kalba, galima išmokyti jį paliesti varpelį, kai šuo nori išeiti į lauką.

Pirmiausia, šuo turi pažinti signalą. Pririškite varpelį prie durų, kurios veda į vietą, skirtą „reikalams“ atlikti. Skambutis nuskambės kiekvieną kartą, kai kas nors išeis ar įeis pro duris. Ar prisimenate, kaip greitai šuo išmoksta, ką reiškia durų skambutis ? Tad, šuniukas turėtų taip pat greitai įsiminti, ką reiškia prie durų pririštas varpelis. Daugybė šuniukų eina skambinti prie durų pririštu varpeliu be išankstinio mokymo. Tačiau, jei to reikia išmokyti, pradėkite supažindindami su varpeliu ir spausdami klikerį už varpelio palietimą. Kai tik šuo paleičia varpelį, spaudžiate klikerį, praveriate duris ir duodate šuniui skanėstą. Jei šuniukui neįdomu liesti varpelį, galite paimti kitokių skanėstų – sūrio, sausainių ar pan.

Elgesio narve mokymas

Gera praktika yra naktį ir dieną, kai šuniuko negalite stebėti, palikti jį narve. Dauguma šuniukų nenori atlikti „reikalų“ narve. Jei Jūsų šuniukas labai mažas ir turite didelį narvą, padalinkite narvą į kelias dalis ir palikite tik tiek vietos, kad šuo turėtų vietos atsigulti ir apsisukti.

Priklausomai nuo šuniuko amžiaus, gali prireikti vidurnaktį išvesti šuniuką į lauką. Kai kurie žmonės naktį mėgsta palikti šuniuko narvą miegamajame, kad lengvai išgirstų, kada šuo atsikelia ir išvestų lauk, kol šuo nepridarė į narvą. Visada išveskite šuniuką lauk, kai tik jis atsibunda ryte.

Nelaimingi nutikimai

Jei įvyko „nelaimingas nutikimas“ – šuo pridarė ne vietoje –  stenkitės neliūdėti ir neparodyti savo nusivylimo (nors tai iš tiesų sunku), nes, jei šuo išsigąs Jūsų, tai sustabdys šuns mokymąsi.

Jei šuniui nutika „nelaimingas nutikimas“ namie, stenkitės išlikti ramūs. Jei Jums pasiseks, pagausite jį prieš pat baigiant „reikalą“. Tada ramiai nuneškite šuniuką į jo „reikalams“ skirtą vietą. Panaudokite „reikalams“ skirtą komandą ir, jei šuo pabaigia šioje vietoje, spauskite klikerį ir duokite skanėstą. Jei nepabaigia čia, pabandykite kitą kartą. Kai šuo atlieka viską, spauskite klikerį ir pažaiskite su juo, girdami.

Jei šuo „pridarė“ ne toje vietoje, kur turėtų, panaudokite popierinius rankšluosčius, surinkti reikalams. Nedidelį rankšluosčio gabaliuką su kvapu galite padėti į šuniui skirtą „reikalų“ vietą, kad pagal kvapą šuo atskirtų vietą, kur jam daryti.

Vietas, kur šuo pridarė netyčia, išplaukite su baltu actu, kuris pašalins kvapą. Taip pat galite nusipirkti kvapą šalinančių produktų gyvūnų parduotuvėse. Kvapo pašalinimas yra labai svarbus mokinant šunį daryti „reikalus“ tinkamoje vietoje.

Išveskite šuniuką nedelsiant:

PoMaitinimo
Palakus
Atsikėlus po pogulio
Žaidimo
Klikerio užsiėmimo
Bet kokio susijaudinimo (žmonių, žaidimo)
Buvimo narve
Atsibudus ryte
PriešEinant į guolį vakare

Jei žinote, kada Jūsų šuo nori išeiti į lauką, galite išvengti daugybės nelaimingų nutikimų. O pabaigai keletas patarimų:

1. Visada stebėkite šuniuką.
2. Maitinkite fiksuotu laiku.
3. Visada išveskite į lauką po maitinimo, žaidimo ar kito jaudulį keliančio veiksmo.

Paruošta pagal: Peggy Tillman “Clicking with your dog”

Nuotrauka: http://www.flickr.com/photos/lindsayrees/