grieztas-antkaklisPasakykite „ne“ smaugiamam ir dygliuotam metaliniam antkakliui, kadangi jų sveikatos sužalojimai gali sukelti ilgalaikių šuns sveikatos sutrikimų, ir jie nemoko šuns elgtis kitaip. Iki šiol šiuos antkaklius dar naudoja ir rekomenduoja daugelis dresūros mokyklų ne tik Lietuvoje, bet ir kitose valstybėse. Ši priemonė turi būti pakeista žymiai efektyvesnėmis priemonėmis, siūlomomis šuns elgesio motyvaciją tyrinėjančių mokslininkų.

XXI amžiuje galiausiai įrodyta, jog šuo, mokomas negatyvios motyvacijos principu (fizinėmis, žodinėmis bausmėmis ir minėtais antkakliais), netampa paklusnesnis už šunį, mokomą pozityvios motyvacijos principu. Priduriama, jog negatyvus principas gali sukelti probleminį šuns elgesį. Straipsnyje mes nekalbėsime apie gyvūnų gerovės sritį ir nesileisime į diskusijas apie gyvūnų teises. Tiesiog žvilgtelsime techniškai, kokie yra metalinių antkaklių „privalumai“.

Šunis žaloja šeimininkai

Visų šuns problemų priežastis yra jo šeimininkas. Pirma problema yra korekcija nelaiku. Šunų šeimininkai neretai susilpnina savo ir šuns ryšį koreguodami šuns elgesį pavėlavę. Šuo pradeda bijoti šeimininko, antkaklio ar bendrauti su šunimi, jei nubaudžiamas ne laiku. Šeimininkai taip pat šunį pradeda koreguoti nereikiamose situacijose, pvz., kai šuo pradeda veržtis vandens. Šuo gali pradėti bijoti lakti.

Antra problema – šeimininko ryšio praradimas. Užuot tapę nenuspėjamai įdomiu šeimininku, Jūs baudžiate šunį ir mokote vien griežtomis priemonėmis ribodami jo elgesį. Šuo, žinoma, klauso šeimininko, tačiau praranda entuziazmą bendrauti su Jumis, dirbti, asocijuodamas Jus su bausmėmis. Praktiškai galite pastebėti, jog šunys, mokyti vaikščioti greta su kąsniu, o ne vien su metaliniais antkakliais pakertant, daugiau stebi šeimininką ir išlaiko geresnį, ilgesnį kontaktą.

Šuns smaugimas grandine yra nemaloni, žalojanti procedūra, tačiau iki dabar skatinama kai kurių dresuotojų, kai šuo agresyviai veržiasi. Šuns, „pakabinto“ ant smaugiamo antkaklio, energijos sumažėjimas susietas su deguonies kiekio sumažėjimu spaudžiant arteriją. Tokia bausmė neišmoko šuns nieko: nei nesiveržti, nei artimo kontakto su žmogumi ar šunimi. Nebent bijoti žmogaus. Smaugiamą šunį galima kontroliuoti labai trumpą laiką. Tačiau nepamirškime, jog kai kurie šunys net nereaguoja į smaugimą agresijos atveju, kai kurie tam tikromis aplinkybėmis nereaguoja spygliuotam antkakliui smingant į odą. Tad darbas su tokiais antkakliais tampa tik žalojimu.

Fiziniai metalinių antkaklių poveikiai

Jei dar abejojate, paskaitykite tai, apie ką dažniausiai kalba veterinarijos gydytojai. Be nudraskyto kaklo, yra dar keletas smaugiamojo antkaklio neigiamų poveikių šunims:
– Trachėjos sužalojimas
– Sprogusios akių kraujagyslės
– Patemptas kaklas
– Nualpimas nuo deguonies trūkumo
– Trumpalaikis priekinių letenų paralyžius
– Gerklų nervų paralyžius
– Galinių letenų koordinacijos sutrikimas.

Šuns valdymas
Šuo netampa lengviau valdomas nuo smaugimo antkakliu. Šuo, paveiktas stiprios reakcijos į stimulą, gali net nereaguoti į šį veiksmą, reakciją sustabdyti galima tik kai kuriems šunims ir tik prasidėjus problemai. Prismaugtas šuo turėtų pasimokyti, jog atakuodamas gauna bausmę – smaugimą ir, teoriškai, daugiau nebesiveržti. Tačiau praeities praktika parodė ką kitą. Daugiausiai šeimininkai atveda šunį, kai šis jau turi didelę veržimosi problemą, nekalbant apie įvairias kitas agresijas. Ir labai mažai smaugimų praktiškai padeda, kadangi šuns reakcija stipresnė nei grandinės sukeliamas skausmas. Todėl šio būdo mokant šunį nereaguoti į aplinkinius šunis ar žmones naudoti negalima, nes juo neskatinama ir nemokoma elgtis kitaip.

Darbiniai šunys
Mokymas bausmėmis populiarus specialiose tarnybose, kadangi ten reikalingi greiti rezultatai ir dirbama tik su stiprios psichikos šunimis, šunys pasirenkami labai atidžiai (tikrai, ne dėl grožio). Čia naudojami elektriniai ir smaugiami, griežti antkakliai. Tačiau šie specialistai gerai pažįsta šunis ir taiko įvairias metodikas, derindami individualiai pagal šuns psichines savybes. Todėl profesionalų rankose šie įrankiai tampa visai kitokiais nei pas nepatyrusius namų šeimininkus, laikančius pirmą šunelį.

Išvados

Dirbant pozityvios motyvacijos principais skatinamas pageidaujamas Jūsų šuns elgesys. Ir nėra jokios būtinybės be reikalo bausti šunį dedant ant kaklo metalo gabalą. Greičiausiai, ne kartą matėte korekcinį antsnukį Gentle Leader, skirtą besitampantiems ir agresyviems šunims. Šis antkaklis kontroliuoja šuns snukį ir nežaloja šuns, kaip tai daro smaugiamas ar dygliuotas antkaklis. Jei Jūs nenorite žaloti savo šuns, kreipkitės į mokyklą, dirbančią pagal pozityvios motyvacijos principus ir mokykitės bendrauti su savo keturkoju draugu.

Paruošta pagal: Pamela Johnson “Say no to choke chains”
Nuotrauka: http://www.flickr.com/photos/dianaveatch