Rugsėjo 25 dieną Vilniuje Vingio parko šunų aikštelėje “Rekso” instruktoriai vedė seminarą temą “Šuns elgesio sutrikimai ir jų korekcija”. Į užsiėmimą kartu su šunimis susirinko aštuoni šuns šeimininkai, kai kurie iš jų atsivežė net kelis augintinius.

Pastebėjome, jog dauguma šuniukų jau buvo lankę dresūros užsiėmimus, tačiau buvo vienaip ar kitaip jautrūs aplinkai, žmonėms, šunimis ir t.t. Kai kurie bijojo svetimų žmonių, kai kurie – staigesnių kūno judesių, o dar kiti nepasitikėjo kitais šunimis. To priežastis – jautri nervų sistema ir arba atsitiktinai, arba su žmogaus pagalba įgytos baimės.

Užsiėmimą pradėjome pasakojimu apie stresą ir dažniausias šunų elgesio sutrikimų priežastis, mokėme, kaip išvengti šuns elgesio problemų ir kaip elgtis, kai šuo pradeda stresuoti. Tada atlikome keletą dėmesio koncentravimo ir socializavimo pratimų. Įdomu, jog net neįpusėjus seminarui po šių pratimų ir dar nepritaikius specialių pratimų šuns problemai spręsti, dauguma šunų pradėjo domėtis savo šeimininkais, o ne aplinkui vaikštančiais šunimis ir niekaip į šiuos nereagavo.

Ir tada į pagalbą atėjo klikeris… Šunys, susipažinę su tokiu dėmesio skatinimo būdu, tiesiog atsipalaidavo, noriai „prilipo“ prie šeimininkų rankų, akių, nes mokėsi akių kontakto ir rankų targetingo. Techninis terminas „prilipimas“ arba kitaip – šuns stiprus kontaktas – treneriams yra vienas maloniausių momentų, kurį galima pasiekti tik klikeriu :) Šunys „prilipo“ ne tik prie šeimininkų, bet ir prie trenerio Jono, kuris pristatydamas JAV sukurtą elgesio keitimo protokolą BAT (Behaviour Adjustment Protocol), pagrįstą priešpriešiniu sąlygojimu, per 20 sek. pasiekė, jog prieš tai agresyviai Berno zenenhundui nusiteikęs mišrūnas Nilas atsisėstų šalia jo metro atstumu ir elgtųsi ramiai.

Labiausiai iš visų progresavo mišrūniukė Undė ir jauna biglių kalytė Draugė. Undė, anksčiau gyvenusi su asocialiais asmeninis, o priglausta jaunojo šeimininko seminare jam atsidėkojo – tapo pačiu „dėmesiakoncentruočiausiu“ šunimi, neatplėšdavo akių nuo šeimininko. O Draugė – šis šuniuko vardas tikrai atspindėjo temperamentą ir charakterį – tapo seminaro supermodeliu, kadangi treneris Egidijus su ja parodė daug pratimų. Ir po jų šuniukas akių neatplėšė nei nuo šeimininkės, nei nuo Egidijaus.

Mišrūnai Ūkė ir Bugis, labradoras Džiazas, zenenhundas Fandango taip pat sustiprino dėmesingumą į šeimininkus. Mokomi išsiskirti su šeimininku Ūkė ir Džiazas rodė puikius koncentravimo ir atsipalaidavimo ženklus. Fandango, kaip ir Bugiui, besidomint šeimininke ir jos rankose esančiu klikeriu, nebereikėjo urgzti ant praeinančių šunų.

Maniakiškas apsėdimas netikėtai nutiko į labradorą panašiam Torui, kuris įsikandęs pavadį draskė jį ir nepaleido. Šį žaidimą nutraukti pavyko tik „specialiosios priemonės“ pagalba. Ir ši priemonė buvo …  ant žemės numestas maisto skanėstas :)

Šunų ir žmonių draugystė – tai gamtos suteiktas stebuklas, ir ji pagrįsta ne kova, o bendradarbiavimu. Seminare akivaizdžiai parodėme, jog atsipalaidavęs ir į šeimininką susitelkęs šuo niekada nepuls kito žmogaus ar šuns. Todėl tiek daug šunų dalyvauja šunų sporte ir ten susitelkia dėmesį į pagrindinį savo draugą – žmogų. Jei nenorite sportuoti, triukų ir paklusnumo mokymas klikeriu – tai puiki priemonė iškrauti ir sutelkti šuns dėmesį. Ši puiki protinė veikla motyvuoja, atpalaiduoja, skatina geras šuns ir šeimininko emocijas.