Daugumai yra gerai žinoma, kad viena iš pagrindinių problemų, su kuria susiduria daugelis veteranų, sugrįžusių iš karo Irake ir Afganistane. Dabar mokslininkai atranda, kad ir nemažai karo tarnybos šunų išgyvena šį sindromą.
Tyrimai parodė, kad daugiau nei 5 procentai iš maždaug 650 Amerikos karinėms pajėgoms tarnaujančių tarnybinių šunų kenčia nuo taip vadinamo šunų post trauminio streso sindromo.
Nors veterinarijos gydytojai jau nuo seno diagnozuoja gyvūnams elgsenos problemas, šunų post trauminio streso sindromo sąvoka atsirado vos prieš 18 mėn. ir paplito tarp karo veterinarijos gydytojų, stebinčių elgsenos sutrikimus šunims, patyrusiems sprogimus, šaudymus ir kitus karinės jėgos pasireiškimus Irake ir Afganistane.
Kaip ir žmonėms, šunims pasireiškia skirtingi šio sindromo požymiai. Kai kurie šunys tampa pernelyg budrūs, kiti – pradeda vengti pastatų ar plotų, kuriuose jie prieš tai jautėsi saugiai. Kai kurių šunų temperamentas ryškiai pasikeičia ir jie tampa neįprastai agresyvūs su savo šeimininkais arba atvirkščiai – drovūs ir bailūs. Tačiau svarbiausia – daugelis tokių šunų nebeatlieka užduočių, kurių jie buvo mokyti.
Ši problema liečia ne tik karo tarnybos šunis. Vis daugiau elgsenos specialistų teigia, jog post trauminio streso sindromas taip pat pasireiškia ir namuose laikomiems šunims, kurie patiria automobilių avarijas ir kitus trauminius įvykius.
Vertė Žana Vaičaitienė