Vedžiodami jauną arba jautrų šunį sutinkate nemažai praeivių, kurie nė neatsiklausę, ar galima jį paglostyti, puola „maloninti“ gyvūna. Keista, bet taip elgiasi daugiausia ne maži vaikai, šie dažnai pasiklausia, ar šuo nekanda. Suaugusiųjų meilė svetimiems (ypač mažo ūgio) šunims yra beribė, dažnai net lydima priekaištų, kuomet šeimininkas nesutinka, kad šuniukas būtų glostomas. Ne kartą susidūrėme su klientų pasakotais atvejais, kuomet nepažįstamas žmogus bėgte atbėga prie vedamo šuniuko sakydamas „mielas šuniukas, geras šuniukas, kažkada ir aš tokį turėjau“. Tada drąsiai ištiesia rankas, bando pasiekti šunį, šuo traukiasi atatupsčia, ginasi, o šuns šeimininkas lieka kaltinamas, kad jo šuo ruošiasi kąsti.
Visi šunys turi jausmus ir… dantis
Šuns reakcija į aplinkinius priklauso nuo jo prigimties ir patirties. Netikėtai paliestas šuo gali džiaugsmingai pasitikti ar užšokti ant nepažįstamojo, o gali suloti arba išsigąst, gali gindamasis įkąsti. Tačiau svarbiausia, jog neprognozuojamai pasielgęs žmogus gali sutraumuoti jautrų šunį arba paskatinti jo nepasitikėjimą aplinkiniais. Žmonės dažnai iš lojančio šuns juokiasi arba garsiai provokuoja abejodami jo gynybiniais ketinimais. Vienos tokios patirties su taip besielgiančiu žmogumi šuniui gali pakakti, kad visą gyvenimą jaustų nepasitikėjimą svetimais. O šeimininkui su tokiu su šunimi teks gyventi dar 10 metų.
Nesvarbu, kokia šuns veislė ar ūgis, visi šunys nepasitikėdami traukiasi arba ginasi, o vienintėlis būdas jiems apsiginti nuo įkyrių žmonių yra įspėjimas urzgimu ir dantys. Tačiau daugelis žmonių gavę įspėjimą nesiartinti artinasi toliau ir dėl tokio elgesio būna sukandžioti.
Jūs su šunimi užimate tam tikrą privačią erdvę. Tiesiai prie šuns artėjantį žmogų šuo gali suvokti kaip pavojų (įsivaizduokite, jog prie Jūsų staigiai priartėja nepažįstamasis, pradeda įtartinai maloniai kalbėti ir žiūrėti į akis – koks pirmas įspūdis ?). Jautresnis šuo vien nuo tiesios judėjimo trajektorijos gali pradėti gintis arba pabrukti uodegą ir atsitraukti. Tačiau dažniausiai šeimininko ir šuns erdvė pažeidžiama be atsiklausimo, kuomet nei vienas jų nebūna pasiruošę naujai pažinčiai. Tai dar labiau sustiprina šuns gynybinę reakciją.
Kaip pažindinti šunį su svetimu žmogumi
Susipažinimas be tam tikro ritualo tiek su šunimi, tiek su žmonėmis apibūdinamas žodžiu – nepagarba. Įsivaizduokite situaciją darbe, jei Jus nepažįstamas klientas įvytų į kampą, o Jūsų bendradarbiai ir vadovas Jums nepadėtų, tik dar “piltų” blogų atsiliepimų ant viršaus? Kaip jaustumėtės ? Greičiausiai, tą patį, ką ir šuo – gintumėtės ir mestumėte tokį darbą. Deja, šuo negali “mesti” ir pakeisti šeimininko.
Tad kaip “pagarbiai” užmegzti bendravimą su šunimi, kad nesukeltumėte blogo streso ? Šunų savininkai privalo išmokti keletą taisyklių, griežtai jų laikytis patiems ir mokyti laikytis aplinkinių nepažįstamų žmonių:
- Jei sutikote nepažįstamą žmogų ir kalbatės su juo, laikykite žingsnio atstumą tarp jo ir Jūsų, prieš tai pasodinę šunį.
Distancija sukuria galimybę kontroliuoti šuns elgesį ir išsaugoti šunį nuo nepažįstamojo. - Jei žmogus užsinori paglostyti šunį, išmokykite jo susipažinimo ritualo.
Paprašykite jo ramiais judesiai prieiti prie šuns ir leisti šuniui pačiam prieiti ir apuostyti nepažįstamąjį. Paprašykite žmogaus rankas nuleisti žemyn, kad šuo jį apuostytų. Šunys pažįsta kitus gyvūnus per uoslę, tai labai svarbi bendravimo dalis. - Leiskite užsidirbti paglostymą.
Kai šuo apsiuostęs ramiai draugiškai pradeda vizginti uodegą, leiskite žmogui prieiti dar arčiau šalia Jūsų šono ir ramiai po trupučio laiko ta ranka pabandyti paglostyti šuniuko šoną. Papildomas maisto kąsnelis padaro stebuklus šioje situacijoje. - Neleiskite nepažįstamajam pradėti šunį glostyti nuo galvos.
Daugumai šunų nepatinka būti glostomiems per galvą, jie tai parodo atsitraukdami. - Geriausias ir sveikiausias būdas užtvirtinti draugystę su svetimais žmonėmis (jei reikia palikti šunį ilgam laikotarpiui ar pan.) – pasivaikščiojimas kartu su šeimininku.
Prisiminkite. Šuo savo gyvenime privalo turėti lyderį – žmogų, kuris turi užtikrinti šuns gyvenimo gerbūvį. Jei leisime savo šunis glostyti visiems iš eilės, susidursite su situacijomis, kai Jūsų šunį glostys nemokantys su šunimis bendrauti žmonės. Todėl pirmiausia atrinkite, ar nepažįstamasis atitinka Jūsų ir šuns kriterijus.
Gera idėja bendravimo pradžiai: svetimas žmogus Jūsų šuniui duoda suvalgyti Jūsų skanėstų iš savo rankos. O meilų apkabinimą ir paglostymą suteikite tik patiems geriausiems, kuriais pasitikėti pradės Jūsų šuo ir Jūs patys.