Daugumai žmonių, pirmą kartą įsigijusiems kilmingus šunelius kyla klausimai: kaip turėtų būti apsirengęs žmogus, statantis šunį parodos ringe, kiek ir kokių įvertinimų reikia, norint veisti šunis, pasiekti čempiono titulą? Taigi, šį kartą aptarsime šiuos klausimus.
Apranga. Žmogus, statantis šunį ringe, neturėtų atrodyti iššaukiančiai. Svarbiausia, kad būtų patogūs judėti ringe ir tvarkingi rūbai (žmogaus apranga turi būti šventiška, bet nerėžianti akies). Pavyzdžiui: marga, gėlėta, plati ar su gilia iškirpte palaidinė tam atvejui ne visiškai tinka (kaip ir mini sijonas). Taip pat svarbu, kad rūbų spalva neužgožtų jūsų šuns. Pavyzdžiui: statote samojedų veislės šunį, patys rengiatės balta spalva – toks sprendimas klaidingas todėl, kad paslepiate šuns kontūrus. Tad, kaip supratote, tinka drabužiai, išryškinantys šunį.
Pavadėlis. Kaip žinote, pavadėlis – tai laidininkas tarp Jūsų ir jūsų šuns. Juo valdote šunį, todėl, pavadėlis turi būti patogus Jums ir Jūsų šuniui. Be abejo, būtinas parodinis pavadėlis, o ne eilinių pasivaikščiojimų antkaklis ar petnešos su pavadžiu. Pavadėlio spalva turėtų derėti prie šuns, būti stiprus, patvarus (kad nenutrūktų), bei plonas.
Vedžiojimas arba hendlingas. Prieš žengiant į parodos ringą pirmą kartą, vertėtų išklausyti ringo arba bendrosios šunų dresūros kursą. Čia šunys išmokomi gražiai stovėti parodinėje stovėsenoje, gražiai bėgti šalia nešuoliuojant, rodyti dantis. Patinai turi leisti apžiūrėti sėklides. Šuo negali urgzti ant teisėjo. Už agresiją, perdėtą bailumą – šuo gali būti diskvalifikuojamas.
Šunų klasės. Šunys skirstomi į 8 klases: šuniukų, mažylių, jaunimo, pereinama, atvira, darbinė, čempionų ir veteranų.
- Šuniukų – nuo 3 iki 6mėn amžiaus (išskyrus tarptautines parodas);
- mažylių – nuo 6 iki 9mėn;
- jaunimo – nuo 9 iki 18mėn;
- pereinama – nuo 15 iki 24mėn;
- atvira – nuo 15mėn;
- darbinė – nuo 15 mėn. amžiaus (iki registracijos pabaigos reikia pateikti FCI pripažįstamo darbinio diplomo kopiją);
- čempionų – nuo 15 mėn. amžiaus (iki registracijos pabaigos reikia pateikti FCI pripažįstamo nacionalinio ar tarptautinio čempiono sertifikato kopiją, gali būti ir šalies, ne FCI narės);
- veteranų – nuo 8 metų amžiaus.
Veisimas. Kalę galima veisti tada, kai ji įvertinta 2 skirtingų teisėjų, 2 parodose, ne mažesniu įvertinimu nei „labai gerai“. Patinus – 2 skirtingų teisėjų, 2 parodose įvertintas ne mažiau kaip „puikiai“. Veisimui tinka jaunimo, pereinamoje, atviroje, darbinėje, čempionų ar veteranų klasėse gauti įvertinimai. Tam tikrų veislių atstovams reikalingas klubo sąnario displazijos tyrimas (Pvz: cvergšnauceriams, dobermanams, Berno zenenhundams ir t.t.), kelio girnelės tyrimas (pvz: anglų buldogams, levretėms), akių tyrimas (pvz: šelčiams, samojedams, borderkoliams). Taip pat svarbu pasidomėti, nuo kokio amžiaus leidžiama veisti būtent Jūsų auginamos veislės atstovus.
Čempionų titulai.
- Lietuvos jaunimo čempionas (LT JCH) – turint ne mažiau 3 titulų JN, LT JN, Kl.JN, suteiktų dviejų skirtingų teisėjų.
- Lietuvos čempionas (LT CH) :
- turint ne mažiau trijų LT CAC titulų (vienas jų turi būti gautas tarptautinėje arba veislės klubo parodoje), suteiktų 2 skirtingų teisėjų;
- turint ne mažiau dviejų LT CAC titulų, suteiktų 2 skirtingų teisėjų, bei FCI pripažįstamą darbinį diplomą;
- turint ne mažiau penkių LT CAC titulų, suteiktų 3 skirtingų teisėjų;
- tarp pirmojo ir paskutiniojo LT CAC turi praeiti ne mažiau, kaip 1 metai;
- titului gauti šuns kilmės dokumentuose turi būti mažiausiai dvi generacijos;
- LT JCH titulas atitinka vieną LT CAC titulą, metai skaičiuojami nuo paskutinio JN titulo gavimo datoss.
- Taip pat yra titulai: Lietuvos veislės klubo čempionas (LT Kl.CH), Baltijos jaunimo čempionas (BALT JCH), Baltijos čempionas (BALT CH), Tarptautinis grožio čempionas (Int.CH).
Svarbiausi akcentai paminėti, lieka palinkėti didelės sėkmės, siekiant parodinės karjeros. Primenu, kad šuns paklusnumas parodos ringe glaudžiai susijęs su jo auklėjimu, socializacija – kas ypač svarbu uždarose patalpose vykstančiose parodose: būtent čia atsiskleidžia didžiausios auklėjimo spragos. Tokios kaip: šuo ima bijoti žmonių minios, kitų gentainių, ima stresuoti, rodo agresiją, išsimauna iš pavadėlio, gulasi ant žemės ir nejuda iš vietos.
Kilus klausimams ar problemoms, kreipkitės į šunų dresūros mokylą Reksas – visada padėsime rasti tinkamiausią sprendimą !