Daugelis žmonių pirkdami šuniuką su dokumentais perka šeimos narį, draugą ir apie parodas visiškai negalvoja. Tačiau šuniukui augant, viduje ima kankinti noras išbandyti parodos ringą, bent vieną kartą.
Tačiau nuo ko pradėti? “Rekso” treneriai remdamiesi savo patirtimi sudarė tam tikrą atmintinę „ ką turėtų žinoti kiekvienas prieš dalyvaudamas šunų parodoje“. Kiekvienam pradedančiajam derėtų žinoti, kad neužteks tiesiog ateiti į parodą pabūti ten ir iškart gausite puikius įvertinimus. Šuniukas parodai turi būti ruošiamas. Visų pirma šuniuką reikėtų pratinti leistis apčiupinėjamam, rodyti dantukus. Taip pat šuniukas turėtų būti mokintas ringo dresūros. Šuniukas turi pastovėti ramiai savo veislei būdingoje stovėsenoje, taip pat turi būti mokintas gražiai judėti. Jei šuniukas mažos veislės, turi būti pratinamas stovėti ant stalo. Viso to išmokti yra keletas būdų:
- Apsilankyti parodoje ir pamačius kaip tai daroma bandyti išmokyti patiems. Šio būdo teigiama pusė – šuniukas dirba su savo šeimininku, tai stiprina ryšį tarp šeimininko ir šuns. Neigiama pusė – išmokyti šuniuką tikrai nėra taip lengva. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo paprasta, bet labai lengva padaryti klaidų.
- Apsilankyti pas vedlį (hendlerį), kuris apmokys jus ir šuniuką . Teigiama pusė – šuniukas vis dar dirba su šeimininku ir stiprina ryšį. Taip pat patyręs vedlys matys šuniuko silpnąsias puses ir apmokys kaip jas paslėpti. Neigiama pusė – pasirinkus nepatyrusį vedlį šuniukas gali būti tik sugadintas, tad rinktis vedlį reikėtų labai atsakingai.
- Atiduoti viską į vedlio rankas, ir leisti šuniuką išstatinėti jam. Teigiama šio pasirinkimo pusė jog šuniukas bus socializuojamas pažindamas svetimus žmones. Šeimininkams nereikės taip stipriai baimintis, kad blogai ringe pasirodys patys jie, o ne šuo. Neigiama pusė- vėlgi nepatyręs vedlys, gali sugadinti šuniuko rezultatus, atmušti norą dirbti, bei atmušti šeimininkams norą dalyvauti parodose.
Prieš einant į parodą yra ko išmokti ir pačiam šeimininkui, reikėtų žinoti bendrą parodos tvarką, taisykles. Parodą sudaro dvi dalys – tai veislių ringai ir „geriausio parodoje rinkimai“.
VEISLIŲ RINGAI
Pagal šunų bei veislių kiekį parodoje yra išskiriamas skirtingas ringų kiekis. Kiekviename ringe dirba kitas teisėjas. Be teisėjo ringe dirba dar du asmenys, tai asistentas užrašantis teisėjo diktuojamą šuns aprašymą bei kviečiantis šunis į ringą, ir sekretorius, kuris išduoda numerėlius ir diplomus.
Visi ringai yra sunumeruoti, tad prieš parodą reikėtų pasitikrinti, kuriame ringe bus jūsų veislė. Atėjus prie jums skirto ringo iš sekretorės turėtumėte paimti savo šuns numeriuką. Jei pats jo neprisimenate jį atsiimsite pasakę šuns dokumentinį vardą. Pagal šį numeriuką ir būsite pakviesti į ringą.
Šuns rodymas ringe taip pat turi taisykles. Ringe šuo laikomas visad iš kairės. Įėjus į ringą visi tos klasės šunys išsirikiuoja prieš teisėją arba ten kur nurodo asistentas. Kai teisėjas paprašo šuns judesys rodomas ratu, judant prieš laikrodžio rodyklę. Teisėjas ar jo asistentas pakviečia po vieną šunį arčiau, kad galėtų jį aprašyti. Šuo pastatomas prieš teisėją, arba jei veislė maža ant specialaus staliuko. Teisėjas greičiausiai parašys parodyti judesį ir kiekvienam šuniui atskirai, tiesia linija pirmyn ir atgal (judant nuo teisėjo ir atgal į jį ) ir ratu.
Į ringą dalyviai kviečiami pagal lytį ir pagal klases. Veislės ringą visada pradeda patinai.
Į klases šunys skirstomi pagal amžių:
- Šuniukų – šunys nuo 4 iki 6mėn.
- Mažylių – šunys nuo 6 iki 9mėn.
- Jaunimo – šunys nuo 9 iki 18mėn
- Pereinama – šunys nuo 15 ik 24 mėn. (Ši klasė skiriama tik veislės klubo ir tarptautinėse parodose)
- Atvira – šunys nuo 15mėn.
- Darbinė – šunys nuo 15mėn.
- Čempionų – šunys nuo 15mėn.
- Veteranų – šunys nuo 8 metų.
Galimi įvertinimai bei titulai
Aprašymo metu teisėjas kiekvienam šuniui suteikia įvertinimą. Šuniukų ir mažylių klasėje jie gali būti: labai perspektyvus, perspektyvus, mažai perspektyvus, neperspektyvus. Šiose klasėse titulai neskiriami. Palyginamas geriausias klasės patinukas ir geriausia tos pačios klasės kalytė, ir vienas jų gauna teisę rungtis „Geriausio šuniuko / mažylio parodoje“ rungtyje.
Visose kitose klasėse galimi įvertinimai: puikiai, labai gerai, gerai, patenkinamai. Visi šunys gavę aukščiausią įvertinimą, puikiai, gali varžytis dėl titulų.
JN(jaunimo nugalėtojas) – titulas suteikiamas jaunimo klasėje. Jį gauna geriausias veislės jaunimo klasės patinas ir patelė. Abu šunys ( patinas ir patelė) yra palyginami tarpusavyje ir vienas jų gauna teisę rungtis „Geriausio jaunimo parodoje“ rungtyje.
LT CAC (kandidatas į Lietuvos čempionus)– titulas suteikiamas pereinamoje, atviroje, darbinėje, čempionų ir veteranų klasėse. Jį gauna geriausias savo klasės patinas ir geriausia savo klasėje patelė. Šunys gavę šį titulą gauna teisę varžytis dėl geriausio veislės patino/patelės titulo.
N (nugalėtojas)– titulas suteikiamas pereinamos, atviros, čempionų ar darbinės klasės geriausiam lyties atstovui. Visi išvardintų klasių patinai/patelės varžosi tarpusavyje, taip išrenkamas geriausias veislės patinas ir geriausia veislės patelė. Šunys gavę šį titulą gauna teisę lygintis dėl geriausio veislės atstovo titulo.
VN (veteranų nugalėtojas) – titulas suteikiamas veteranų klasėje. Šį titulą gauna geriausias veteranų patinas arba kalė. Titulas suteikia teisę varžytis dėl geriausio veislės atstovo, taip pat suteikia teisę rungtis „Geriausio veterano parodoje“ rungtyje.
CACIB (kandidatas į tarptautinius grožio čempionus) – šis titulas suteikiamas tik tarptautinėse parodose, pereinamos, atviros, čempionų ar darbinės klasės geriausiam lyties atstovui. Visi išvardintų klasių patinai/patelės varžosi tarpusavyje, taip išrenkamas geriausias veislės patinas ir geriausia veislės patelė. Šunys gavę šį titulą gauna teisę lygintis dėl geriausio veislės atstovo titulo.
R.CACIB(rezervinis kandidatas į tarptautinius grožio čempionus) – šis titulas suteikiamas tik tarptautinėse parodose. Dėl šio titulo varžosi visi šunys, kurie varžėsi dėl CACIB titulo, išskyrus patį CACIB laimėtoją, ir šuo iš CACIB titulo laimėtojo klasės, užėmęs 2 vietą.
BOB(geriausias veislės atstovas) – tai aukščiausias įmanomas veislės ringo titulas skiriamas geriausiam veislės atstovui. Dėl jo varžosi geriausias jaunimo atstovas, geriausias patinų atstovas (gavęs N titulą), geriausia patelių atstovė ( gavusi N titulą) ir geriausias veteranų klasės šuo ( gavęs VN titulą). Šuniui gavusiam šį titulą suteikiama teisė atstovauti savo veislę „ Geriausio šuns parodoje“ rungtyje.
GERIAUSIO PARODOJE RINKIMAI/PRAMOGINĖ DALIS
Pasibaigus veislių ringams, išrinkus geriausius veislių atstovus, viename dideliame ringe yra pradedama „Geriausio parodoje“ dalis. Šią parodos dalį pradeda Jaunųjų vedlių konkursas. Tada renkama geriausia pora (dalyvauja du vienos veislės šunys (šuo ir kalė), priklausantys vienam savininkui), veislynas (dalyvauja mažiausiai trys bet kurios lyties vienos veislės to paties veisėjo išveisti šunys, mažiausiai iš dviejų skirtingų vadų), reproduktorius (dalyvauja šuo ar kalė ir mažiausiai trys bet kurios lyties jo/jos palikuoniai iš mažiausiai dviejų skirtingų vadų). Po visų šių konkursų prasideda geriausio parodoje šuns rinkimai. Iš pradžių išrenkami 3-5 geriausi šuniukų klasės atstovai ( čia dalyvauja visų veislių atstovai išrinkti geriausiais iš šuniukų klasės). Po to renkami 3-5 geriausi mažylių klasės atstovai (čia dalyvauja visų veislių atstovai išrinkti geriausiais iš mažylių klasės). Tada ringe pasirodo geriausi veteranai ir išrenkami 3-5 geriausi veteranų klasės atstovai. Po to į ringą kviečiami geriausi jaunimo klasės atstovai, ir vėl gi išrenkami 3-5 iš jų. Po geriausio jaunimo šuns rinkimų prasideda atranka į Geriausio parodos šuns konkursą, čia varžosi šunys gavę BOB titulą. Atrankos vyksta pagal FCI (Fédération Cynologique Internationale) grupes. Kiekvienoje iš 10 FCI grupių yra išrenkami 3-5 grupės nugalėtojai, bet tik užėmę pirmąją vietą gali varžytis Geriausio parodos šuns konkurse. Išrinkus geriausius visų FCI grupių atstovus į ringą dar pakviečiami FCI nepripažintų veislių atstovai ir taip pat išrenkami 3-5 nugalėtojai. Ir galiausiai į ringą pakviečiami tie 10 šunų, atstovaujančių jau ne tik savo veisles, bet kartu ir FCI grupes. Iš šių 10 šunų išrenkami 3-5 geriausi parodos šunys.
Parodos turi daugybę pliusų, tai puiki vieta pabendrauti su šunis mylinčiais žmonėmis, šuniukui puiki vieta socializuotis. Taip pat parodose rasite gausybę įvairiausių prekių skirtų šunims bei jų priežiūrai. Tad jei susiviliojote išmėginti parodos ringą su savo augintinių pirmyn tiesiog nepamirškite keltos punktų:
- Pirmą parodą su augintiniu aplankykite tiesiog kaip žiūrovai.
- Šuniukas turėtų pasimokinti ringo dresūros.
- Prieš parodą šuniukas turi būti išmaudytas, apkirpti nagučiai. Jei šuniuko veislė reikalauja specifinio kailio paruošimo, tai taip pat turėtų būti atlikta.
“Rekso” treneriai bei vedliai visada pasiruošę jums padėti. Mūsų mokykloje yra ringo dresūros grupė, taip pat užsiimame ir individualiai.
Informaciją apie vykstančias parodas galite rasti čia.