rusu-kurtaiStenlio Koreno (Stanley Coren) knygoje “The Intelligence of Dogs” paklusnumo varžyboms mažiausiai tinkamomis įvadinamos 5 šunų veislės:
rusų kurtas;
čiau čiau;
buldogas;
basendži;
afganų kurtas.

Šios veislės išrinktos iš 110 veislių sąrašo ir mažiausiai paklusniomis įvertintos 200 teisėjų.  Ar tai reiškia, jog šie šunys nėra intelektualūs ? Ne. Tai reiškia, jog kitos šunų veislės paklusnumo varžybose, teisėjų nuomone, pasiekė geresnių rezultatų. Šiems šunims reikia daugiau kartojimų, kad išmoktų įprastus dalykus, jie nekreipia dėmesio nei į komandas, nei neturi noro įsiteikti šeimininkams.

Reikėtų nepamiršti, kad keli iš šių šunų yra medžiokliniai ir jiems medžiojant nebūtina šeimininko kompanija. Situaciją reiktų suvokti taip: šių šunų prigimtis yra būti nepriklausomais. Gal ir būtų įmanoma šiuos šunis mokyti paklusnumo, bet tai užimtų daug laiko. Rusų ir afganų kurtai, nors ir vikrūs medžiodami, turėtų problemų sportuodami agility dėl kliūčių prigimties.  Paklusnumo mokymasis jiems gali pabosti.

Basendži – maži ir vikrūs, bet taip nepriklausomi ir nuolat būnantys šiek tiek atokiau nuo šeimininko.

Buldogui mokytis paklusnumo yra sudėtinga dėl fizinių priežasčių. Jie turi kvėpavimo problemų karštu metu. Jų kūno laikysena taip pat apsunkina paklusnumo pratimų atlikimą.

Čiau čiau nesidomi pasikartojančiomis komandomis. Taip pat jam sunku dirbti karštyje.

Šios veislės ir kai kurios kitos buvo išveistos atlikti tam tikrus darbus, reikalaujančius dirbti savarankiškai. Todėl šios veislės šunys gali elgtis nepriklausomai ir sprendimus priiminėti patys. Tiesa, šios veislės gali priimti ir intelektualesnius sprendimus, nei gali priimti “intelektualiomis” įprastai įvardijamos veislės. Afganų ir rusų kurtai gali būti nuostabūs medžiotojai ir moka nujausti zuikio žingsnio kryptį atvirame lauke. Kai kurie iš nepaklusniais vadinamų šunų, turi gebėjimų pergudrauti vejamą žvėrį medžioklės metu. Deja, šie įgūdžiai paprastai paklusnumo varžybose nevertinami teisėjų.

Jei turite šunį, kuriam nepatinka paklusnumo užsiėmimai, užsiimkite ta veikla, kuriai Jūsų šuns veislė buvo skirta. Jei norite, kad šuo nepriekaištingai paklustų ir klausytų, įsigykite dirbančios veislės šunį.

Nuotraukos: http://www.flickr.com/photos/wolfhound
Paruošta pagal: http://www.articlesnatch.com