8383106148_9fbcd42e2a_bVisi  šunų treniravimo metodai yra skirtingi. Tačiau jų principų esmė – ta pati: vienaip ar kitaip lavinami šuns įgūdžiai, kuriami refleksai.

Ne paslaptis, jog šunų dresūros sritys per pastaruosius dvidešimt metų sparčiai patobulėjo. Ši raida leido aiškiau atskirti pagrindinius šuns mokymo principus, pagrįstus bausmėmis arba paskatinimais. Šiuos principus pristatysiu keliais trumpais pavyzdžiais.

Negatyvus paskatinimas

Tai procesas, kurio metu pašalinama kažkas neigiamo, kai šuo veiksmą atlieka teisingai. Manoma, kad toks skatinimas padidina galimybę, kad norimas šuns elgesys bus pakartotas. Pavyzdžiui pavadžio įtempimas, kai sakoma komanda „sėsk“. Kai šuo atsisėda, pavadys atpalaiduojamas. Tokį pat elgesį matome ringo dresūros užsiėmimuose, kai įtempiamas šuns kaklas: šuo judėdamas šalia vedlio pradeda kelti kaklą aukščiau norėdamas išvengti nemalonaus pojūčio.

Žmogiškas pavyzdys – saugos diržo aliarminis signalas, kuomet mašinoje neužsisegate saugos diržo. Kai diržą užsisegate – bjaurus garsas liaunasi skambėjęs. Taigi, elgesys buvo neigiamai sustiprintas.

Teigiama bausmė

Kažko blogo pridėjimas tam, kad sumažintume nenorimą elgseną. Pavyzdžiui elektrinio antkaklio uždėjimas šuniui. Elektros impulsas šuniui, kuomet jis loja yra teigiama bausmė, nes elgesys liaunasi, o impulsas daugiau nesikartoja. Mokant šunį ir naudojant teigiamas bausmes, naudojamos daugiausiai šios priemonės: grandinėlės, spygliuoti ir elektriniai  antkakliai. Šio metodo principas – šuo turi išmokti naują komandą tam, kad išvengtų bausmės.

Žmogiškas pavyzdys (gal ir dirbtinas, tačiau matytas realybėje): išdykėlis vaikas daro namų darbus prie rašomojo stalo. Jei vaikas nori atsistoti ir nueiti nuo stalo pažaisti, jis gražinamas atgal ir vėl pasodinamas, kad ruoštų namų darbus.

Teigiamas paskatinimas

Šuns apdovanojimas už tinkamą elgesį tuo, ką jis mėgsta arba ko nori. Taikant šį metodą tikimasi, kad šuo dėl norimo dalyko kartos pageidaujamą elgesį. Pavyzdžiui, kai šuo pas jus atbėga, jūs jam duodate skanėstą. Vadinasi paskatinote tokią jo elgseną. Tikėtina, kad kitą kartą šuo pas jus atbėgs, kai bus pašauktas.

Žmogaus gyvenime šis principas taikomas auklėjant vaikus: pvz., jei vaikui pažadate, jog, jei jis padarys namų darbus, eis į svečius pas mylimą senelį.

Neigiama bausmė

Tai atėmimas iš šuns tai, ko jis nori. Pavyzdžiui, šuo šokinėja ir loja, norėdamas, kad šeimininkas kuo greičiau mestų jam kamuoliuką. Jei šeimininkas kamuoliuko nemeta arba net nustoja žaisti su augintiniu ir nueina šalin, šuo pradeda suvokti, kad toks jo elgesys atima galimybę gauti jo mėgstamą žaislą.

Žmogiškas pavyzdys – kabelinės televizijos atjungimas už tai, kad jūs neapmokate sąskaitos. Kai jūs atliekate veiksmą teisingai (sumokate pinigus), vėl galite mėgautis savo mėgstamais TV kanalais.

Kiekvienas profesionalus treneris privalo atskirti, kokiu principu moko šunį, kad pagrįsti šios principo panaudojimą ir efektyvumą. Daugelis tarptautinių gyvūnų profesionalų trenerių organizacijų rekomenduotina, jog šie principai būtų taikomi pradedant nuo švelniausio ir baigiant griežčiausiu (jei prireikia).