Vakaru Škotijos terjerasAr Jūs – vienas iš daugelio, kuriems patinka dideli, masyvūs šunys? O kuris mielai mėgaujatės jorkšyro ar papiljonų veislės šunelio draugija? Kad ir kokio dydžio augintinį turite namie, reikia suprasti, kad tai yra tos pačios rūšies žinduoliai, kilę iš vilkų. Dėl šios priežasties mažo šuns auklėjimas, nepaisant ūgio, turėtų būti vienodas, kaip ir didelio.

Praktikoje susiduriame su vadinamu mažo šuns sindromu, kai šeimininkas nevertina mažo šunelio elgesio, nerodo jam namų elgesio taisyklių – sužmogina jį. Panagrinėkime kelis atvejus, kaip mes elgiamės su didelio ūgio augintiniais ir kaip su mažais, žaislinės veislės atstovais.

Šokinėjimas

Jeigu 40 kg sveriantis vokiečių aviganis šokinėja ant žmonių, visi sutinka, kad šią problemą reikia spręsti. Šeimininkas ieškos informacijos internete, knygose, galbūt kreipsis pas dresuotoją. Blogiausiu atvejų, atėjus svečiams, uždarys  šunį atskirai.

Visai kas kita, kai miniatiūrinis pinčeris atėjus svečiams be paliovos ant jų šokinėja. „Jis juk toks mielas, turbūt mes jam patinkame”  – sako daugelis šunų mylėtojų.

Ką tai reiškia iš tikrųjų? Žmonėms ir šunims šokinėjimas turi visiškai skirtingą prasmę. Dažniausiai šunys šokinėjimu parodo dominavimą, nepagarbą žmogui, nors žmogaus traktuojamas tai kaip meilė.

Dėmesio reikalavimas

Jeigu jūs dirbate prie kompiuterio, o jūsų bokseris netikėtai užšoka jums ant kelių, prašydamas dėmesio ar žaidimų, jūs greičiausiai atsakote “Ne, aš dabar užsiėmęs”. Tačiau, jei mažytis taksas užšoktų jums ant kelių ir susiraitytų, jūs pagalvotumėt „Kaip miela, jis mane myli ir visada nori būti šalia.

Negerai! Jūs, o ne šuo nustatote laiką, kada šuo gali su jumis bendrauti.

Urzgimas

Jei  rotveileris suurzgė ant jūsų ar jūsų svečių, pasidaro aišku, kad yra problema, kurią nedelsiant reikia spręsti. Tačiau, jei tai padarė nedidukas mopsas, į tai dažniausiai numojama ranka, galvojant, jog šuneliui šiandien tikriausiai bloga nuotaika.

Urzgimas – 100 % dominavimo, nepasitenkinimo rodymas. Jei šuniui aiškios elgesio namie taisyklės, jis nepasitenkinimo nerodo.

Kiti šunys

Jei dogas puola ant kitų šunų, šeimininkai nedelsiant kreipiasi į specialistus, suprasdami, kad gali nesuvaldyti šio gyvūno ir susilaukti didelių problemų. Tačiau turėdami mažesnio ūgio šunelius, šeimininkai dažnai nekreipia dėmesio į šią problemą, galvodami, jog jų augintinis yra išties piktas ir prie  jo šeimininko nevalia niekam prieiti.

Nesvarbu, kokio ūgio yra šuo, jam reikalinga ankstyva socializacija ir tinkamas auklėjimas. Taip pat pasivaikščiojimai, keliantys malonumą abiems – šeimininkui ir pačiam šuniui. Tik tada drąsiai galėsite šunelį paleisti pasilakstyti su savo gentainiais ar ramiai pasivaikščioti.

Miegojimas lovoje

Mažam šunyčiui, tokiam kaip nykštukinis pinčeris, daug didesnė galimybė atsidurti Jūsų lovoje, nei kokiam Neapolio mastinui. Jei šuo didelis, geriausiu atveju jis gali atsidurti kojų gale. Blogybė tame, kad mažuosius šeimininkai taip lepina, kad net leidžia kartu gulėti ant pagalvės, patys pasitraukdami toliau. Tokiu būdu šuniui užleidžiama lyderio pozicija, nes jų pasaulyje gaujos vadas miega patogiausioje vietoje. Todėl nenorėdami tapti šuns pasekėju, nesitaikykite prie jo. Galite leisti jam gulėti šalia, bet tik tokiu atveju, jei Jums patogu ir šuo sugebėjo prie Jūsų prisitaikyti.

Išvada

Čia paminėta tik maža dalis šeimininko elgesio skirtumų, bendraujant su mažų ir didesnių veislių šunimis. Skirtingų ūgių šunys nesiskiria, skiriasi tik žmonių požiūris į juos. Jei šiandien susiduriate su jų elgesio problemomis, nežinote ar tinkamai elgiatės su savo augintiniu, kreipkitės į profesionalius dresuotojus, kurie jums patars ir padės suprasti šuniškojo pasaulio subtilybes.