Dažnai išgirstame tokį klausimą iš klientų. Ką daryt? Šuo neklauso! Kodėl taip gali būt?
Pagrindinės priežastys:
- Šuo iš tiesų nemoka tos komandos, kurią prašote jo atlikti,
- kontaktas su šemininku yra silpnas, šuniui su Jumis neįdomu,
- kontaktas yra, tačiau šeimininkas pralaimi kovą su dirgikliu arba yra pridaręs klaidų bausdamas šunį.
Dabar apie viską iš eilės.
Ką reiškia šuo nemoka? Namie gi atlieka komandą kuo puikiausiai. Tame ir bėda. Namie didžioji dalis šunų yra paklusnūs, nes nėra išorinių dirgiklių. Tačiau komanda nebuvo pakankamai atidirbta šunų mokykloje arba tiesiog kažkur, kur yra daugiau trikdžių. Ką daryti? Dirbti dirginančioje aplinkoje, kur daug šunų arba žmonių. Pavyzdžiui, dirbti komandą „pas mane“ šunų aikštelėje, kviesti šunį nuo kitų šunų, kas yra didelis dirgiklis. Jei šuo ateis aikštelėje, didelė tikimybė, kad ateis bet kur.
Kas tas kontaktas? Šuniui turi patikti bendrauti su šeimininku. Jis turi žinot, kad su juo smagu, įdomu ir linksma. Dažna klaida yra daroma, kad per pasivaikščiojimus šuo paliekamas sau. T.y. jūs laikote pavadį, bet tik tiek. Norint stiprinti ryšį, reikia bendrauti, žaisti, vis pasikviesti ir pagirti. Reikia išmokyti šunį koncentracijos į šeimininką. Tam padeda ir bendro paklusnumo užsiėmimai, ir žaidimai. Šuo negimsta žinodamas, kad su žmogum smagu. Tačiau jis gali to išmokt.
Kodėl kartais klauso, o kartais – ne? Tęsiame prieš tai nagrinėtą temą. Šuniui turi būt smagu pirmiausia su Jumis, o ne su kitais šunimis arba aplinka. Grįžtant prie tos pačios sunkiausios komandos „pas mane“. 100% pasikvietimą pasiekti yra labai sunku. Su kai kuriomis veislėmis, pvz., su medžioklinėmis, praktiškai neįmanoma. Tačiau, kuo dažniau modeliuosit situacijas saugioje vietoje, tuo geriau šuo klausys. Kuo geriau sugebėsite ištaikyti laiką, kad pakviesti šunį, tuo didesnė tikimybė, kad komanda suveiks. Pavyzdžiui, jei pasikviesit šunį, kai jis dar tik žiūri į katę, tikimybė, kad jis ateis yra didesnė, nei jeigu jis jau lekia visų greičiu.
Kas tas smagumas su šeimininku? Žaidimai ar dresūra – viskas, kai šuo bendrauja su Jumis. Jeigu šuo mėgsta pagriėbti kokį daiktą ir provokuoja Jus vytis jį – tai yra žaidimas. Tai galima išnaudoti. Jeigu jis vis atsisuka į Jus pasivaikščiojimo metu – reiškia, jam su Jumis patinka. Tai vėlgi galima naudoti kontakto stiprinimui. Prisiminkime, kiekvieną kartą paleisdami šunį no pavadžio ir prarasdami kontolę, mes konkuruojame su aplinka. Su kitais gyvūnais, su kvapais, su galimybe lakstyti ir žaist. Jeigu šią kovą pralaimime, šuo nereaguoja. Ir tai tikrai nereiškia, kad šuo blogas. Tai tik reiškia, kad reikia labiau stengtis.
Trumpai apie bausmes ir klaidas. Šuo gali neatlikt komandą, jeigu už jos neatlikimą buvo baustas anksčiau. Senosios muštro ir spaudimo mokyklos problema buvo ta, kad kol šuo ant pavadžio arba kontroliuojamas žmogaus, jis dirbo puikiai. Tačiau vos tik paleistas laisvai ir turėdamas pasirinkimą, jis jau nebeklausė taip, kaip turėjo ir neretai paprasčiausiai pabėgdavo toliau nuo šeimininko. Iš tiesų, kai kuriems šunims gali pakakt vos vieno subarimo jam pagaliau atėjus pas šeimininką arba jį pagavus, kad jis prarastų pasitikėjimą.
Todėl skatiname visus leisti laiką su savo augintiniais, mokyti juos, žaisti ir bendrauti. Tai tikrai atsipirks su kaupu.