Jei Jūsų šuo nuolat sprengsi arba skleidžia garsą tarsi jis springtų, greičiausiai jis pasigavo šiuo metu Lietuvoje siaučiantį šunidžių kosulį. Nors šunidžių kosulys skamba gana bauginančiai, tai nėra labai sudėtinga liga ir pasitaiko atvejų kai šunys pasveiksta be gydymo.

Kas yra šunidžių kosulys?

Visai kaip ir žmogiškas peršalimas yra sukeliamas daugybės įvairių virusų, taip ir šunidžių kosulį gali sukelti įvairios priežastys. Viena dažniausiai pasitaikančių šios ligos priežasčių yra bakterija Bordetella bronchiseptica m. Daugelių atvejų, jei šuo užsikrečia šia bakterija, kartu užsikrečia virusu. Šunų adenovirusas, šunų maro virusas, šunų herpeso virusas – tai pavyzdžiai virusų, kurie padaro šuns organizmą mažiau atsparų Bordetella bakterijoms.

Šuo užsikrečia šunidžių virusu įkvėpdamas bakteriją ar virusą į savo kvėpavimo takus. Kvėpavimo takai paprastai yra padengti gleivėmis, kurios padeda sulaikyti užkretėjus. Tačiau yra keletas faktorių, kurie susilpnina šią „apsaugos sistemą“ ir paverčia šunį mažiau atsparų šunidžių kosulio infekcijai.
Tie faktoriai yra:

  • Šalta temperatūra;
  • Dulkių ir/ar cigarečių dūmų buvimas;
  • Buvimas sausakimšose ir/ar prastai vėdinamose patalpose.  (tokios sąlygos dažnai pasitaiko šunidėse, prieglaudose, parodose);
  • Kelionės sukeltas stresas.

 

Kokie šunidžių kosulio simptomai?

Dažniausias šunidžių kosulio simptomas yra nepaliaujamas stiprus kosulys. Šis kosulys nėra panašus kosėjimo čiaudulį / pakaitinį čiaudulį. Kosėjimo čiaudulys dažnai pasitaiko tarp įvairių šunų ir veislių ir dažniausiai įspėja apie slogą arba lengvą gerklės gleivinės pakitimą. Šunidžių kosulys panašesnis į žiaugčiojimą, tarsi kažkas būtų įstrigę šuns gerklėje.

Kai kurie šunidžių kosuliu užsikrėtę šunys gali turėti ir kitų simptomų, tokių kaip čiaudulys, sloga, ašarojimas.

Jei jūsų šuo užsikrėtė šunidžių kosuliu greičiausiai jis nepraras apetito, netaps vangus, kaip daugelio kitų susirgimų metu.

 

Kaip gydyti ir išvengti šunidžių kosulio?

Šunidžių kosulys yra lengvai užkrečiama liga, tad jei manote, kad jūsų šuo susirgo turėtumėte atskirti jį nuo kitų gyvūnų ir kreiptis į savo veterinarą.

Nors pasitaiko, kad šunidžių kosulys išnyksta net negydant, medikamentai gali pagreitinti gijimą ar sumažinti simptomus ligos laikotarpiu. Gali būti panaudoti antibiotikai, naikinantys Bordetella bakterijas, ir vaistai nuo kosulio.

Taip pat pastebėsite, kad laikant šunį gerai drėkinamoje patalpoje ir vedžiojimo metu naudojant petnešas o ne antkaklį , ypač šunims pratusiems tempti, minimalizuosite kosulį.

Daugelis šunų, užsikrėtusių šunidžių kosuliu, pasveiksta per tris savaites, tačiau senų ar ligotų šunų gijimas gali užtrukti net iki šešių savaičių. Stiprus ilgai besitęsiantis šunidžių kosulys gali sukelti pneumoniją, būtina konsultuotis su veterinaru visą gijimo laikotarpį. Taip pat, jei bet kuriuo metu  pasirodė apsunkinto kvėpavimo simptomai, nevalgumas, apatiškumas, būtina kuo skubiau kreiptis į veterinarą, tai gali būti rimtesnio susirgimo požymiai.

Norint išvengti šio susirgimo reikėtų vengti masinių šunų susitikimo vietų (parodų, žaidimo aikštelių, augintinių švenčių). Vengti kontakto su sergančiais šunimis arba ką tik pasveikusiais.

Taip pat galite kreiptis į savo veterinarą dėl vakcinos nuo šunidžių kosulio. Vertėtų prisiminti, kad nors šios vakcinos gali padėti, jos negarantuoja visiškos apsaugos nuo šunidžių kosulio. Taip yra todėl, kad šią ligą kaip minėjome sukelia ir įvairūs virusai. Taip pat reikėtų žinoti, kad bet kokia vakcina nuo šunidžių kosulio neišgydys jau susirgusio šuns.