misrunasŽmonės, nusprendę įsigyti šunį, dažnai galvoja: kam leisti dideles pinigų sumas kilmingam šuniui, jei keturkojį galima įsigyti ir turguje. Kokia gaunama nauda sumokėjus didesnę pinigų sumą ir kokias garantijas gauname įsigiję kilmingą augintinį?

Įsigijus šunelį su dokumentais, esate tikri, kad Jūsų neapgavo „pardavėjas“, kad turite tikrai tokį šunelį, kurio norėjote. Yra daug atvejų, kai perpardavinėtojai ar daugintojai įtikina naivius pirkėjus, kad tai vienos ar kitos veislės atstovas, o jam užaugus, išryškėja „įsimaišęs“ kitos veislės (ar beveislis) patinas, arba, pavyzdžiui, genetiškai paveldėtas kūno vystimosi sutrikimas, liga (tokiu atveju dažnai šunelį tenka užmigdyti).

Dokumentų pagrindinė dalis – šuniuko kilmę liudijantis medis, kuriame surašyti jo tėvai ir giminės. Taigi, galite surasti mažylių gentainius, giminaičius ir taip sužinoti kilmę. Kokia iš to nauda? Žinodami genetiką galite būti tikri dėl tam tikrų paveldėtų bruožų tiek išvaizdoje, tiek charakteryje. Taip pat dokumentai garantuoja teisingą kergimą. Genetinių pakitimų tikimybė labai maža.

Kergiant „neatrinktus“ veislės atstovus, galimos tam tikros modifikacijos, kurios gali pakenkti tolimesniam veislės gerinimui. „Užsikodavus“ tokiai genetinei informacijai, bėgant laikui galimi dideli pakitimai veislės eksterjere, charakteryje, kas iš esmės gali pakenkti taip ilgai kurtai ir puoselėtai veislei.

Dokumentai garantuoja mažesnę paveldimų ligų tikimybę. Tai reiškia, kad Jūs nusiperkate sveikesnį šunį, kuris turi tam tikras garantijas. Pardavimo/ pirkimo sutartyje gali būti numatyta, kad nugaišus šuniukui, jūs gausite kompensaciją, arba galimybę įsigyti kitą šunį. Perkant bedokumentį šunį – šios galimybės neturite.

Tačiau dirbtinė atranka turi ir trūkumų. Dokumentiniai šunys dažnai vedami ir įsigyjami dėl išvaizdos, grožio ir ypač dekoratyvinių šuniukų gyvenimas neretai vedamas ne toks, kokio reikėtų šuniukui: šuo mažai vaikšto, mažai būna lauke, netgi būna nešiojamas, todėl turi silpnesnį imunitetą ligoms. Laukinis bedokumentis Sargis dažniausiai būna atsparesnis ir jam mažiau tenka lankytis veterinarijos klinikose.

Be abejo, visiems šunims svarbu yra ir psichinis šuns stabilumas ir jis yra žymiai svarbesnis nei grožio įvertinimas parodose. Darbas, kurį šeimininkas dirba su šunimi, yra svarbiausias dalykas augintinio gyvenime. O mažą bedokumentį šuniuką vedžiojanti senyvo amžiaus moteriškė gali sukurti tokį ryšį, kokio niekada nepasieks joks specialiai medžioklei veisto šuns (pvz., pointerio) šeimininkas, nedirbantis su šunimi.

Čia paminėta keletas svarbiausių dalykų, dėl ko verta atkreipti dėmesį ne tik į šuns nuopelnus, išvaizdą, bet ir į šuns šeimininką, iš kurio perkate augintinį. Jei norite sveiko šuns, geriausia jį rinktis iš patikimų rankų, kurios mylėjo, gerbė, globojo mažylį iki jo kelionės į naujus namus. Ir nepamirškite – su šunimi tiek dokumentiniu, tiek bedokumenčiu ar dekoratyviniu reikia dirbti!