Norite atvesti savo augintinį į mokyklą, tačiau iškilo klausimas – kokią dresūros mokyklą rinktis? Norime padėti išsirinkti Jums tinkamiausią dresūros mokyklą ir išvardinti sąrašą detalių, į kurias turėtumėte atkreipti jau per pirmą užsiėmimą.

Pirmiausia, mokyklą išsirinksite apsilankę keliose skirtingų mokyklų pamokose. Pirmos pamokos paprastai nekainuoja. Jau pirmoje pamokoje bus aiškus dresūros trenerio santykis su Jumis. Užsiėmime galite atkreipti dėmesį į keletą svarbių dalykų:

1. Nežalojanti ir šuns netraumuojanti dresūros technika

Geriausi rezultatai pasiekiami kiekvienam šuniukui ir jo šeimininkui parenkant tinkamą dresūros techniką. Nors mokykla ir gali dirbti pozityvios motyvacijos principu, ne kiekvienas šeimininkas elgiasi kantriai. Dažnai toks šeimininkas net nepastebėdamas savo šunį valdo mechaniškai, nes toks yra jo įprastas bendravimas ir su žmonėmis. Todėl ir pagrindinė mokyklos dresūros metodika turėtų būti pritaikoma atsižvelgiant į individualias šuns ir jo šeimininko savybes.

Kiti šeimininkai tiesiog mėgsta bendrauti su šunimis, todėl jie gali sudominti šunį bet kuo. Jie tiesiog skiria daugiau dėmesio bendravimui su šunimi ir sukuria neišardomą ryšį, kuriuo dalinasi visą gyvenimą. Žinoma, tokiu atveju labiau tinkama pozityvios motyvacijos dresūra, o ne komandų mokymas elektros srove.

Būna išskirtinių atvejų, kai šuo nepasiduoda vienam dresūros būdui, tada tenka rinktis kitą. Į tą grupę dažnai patenka žalingų įpročių turintys šunys, kurių šeimininkai ilgai nevedžiojo ir dėl kažkokių priežasčių nutarė ištraukti iš voljero.

Dresūros mokykloje turėtų būti atskiriami bailesni, nepasitikintys šunys nuo drąsių, lyderiškų individų. Tokie šunys turėtų būti saugomi nuo „persekiojančių“ lyderių, o dar geriau – mokytis atskiroje grupėje. Jei Jūsų šuo bailus, drastiškas mokymas dresūros mokykloje, kad šuo privalo apsiginti nuo siautėjančio suaugusio šuns, gali pakenkti jo psichikai. Šuo gali pradėti bijoti didesnių šunų.

Šunys, turintys polinkį peštis, turėtų dėvėti antsnukius ir būti akylai stebimi šeimininko. Agresijos atveju tokį šunį mokyklos treneris turi liepti prisirišti ir duoti jam fizinio krūvio. Jei šeimininkas nesugeba stebėti šuns, treneris tokį šunį paprastai draudžia paleisti lakstyti laisvai.

Tai pat dresūros treneris neturėtų aikštėje bausti Jūsų šuns, nebent sveikatai ar gyvybei grėstų pavojus. Jūs, o ne treneris gyvenate su šunimi, todėl jei jau reikia bausti, turite tai daryti patys.

2. Atskiros grupės mažo ir didelio ūgio šunims

Nereta problema atsiranda netinkamai socializavus mažus šunis: didesni šunys žaisdami grubius žaidimus, gali juos išgąsdinti ir mažiukas šuo gali pradėti gintis puldamas. Taip atsiranda mažo šuniuko įtampa, agresija suaugusiam, dideliam šuniui (kuri, beje, labiau pavojinga mažiukui).

Jei Jūsų šuo mažaūgis, veskite į mokyklą, kurioje yra mažo ūgio šuniukų pamokos arba bent jau į jaunų šuniukų paruošiamąją, socializavimo grupę (iki 6 mėn.). Jei tokios grupės nėra, stebėkite, kad šuniuko neskriaustų suaugę šunys. Prašykite dresūros trenerio pagalbos.

3. Socializavimo užsiėmimai jauniems šunims

Jauno šuns socializavimas – tai suaugusio šuns gero elgesio pamatas. Kuo daugiau bendrausite su žmonėmis ir kitais gyvūnais, tuo šuo jausis ramesnis įvairiose naujose, netikėtose situacijose. Šunį socializavus nuo mažų dienų iki 4 mėnesių šuo įgauna pasitikėjimo savimi, nėra įsitempęs, bailus. Vyresnį šunį taip pat galima socializuoti, tačiau toks šuo sunkiau pripranta prie naujų aplinkinių trikdžių.

Specialiuose socializavimo užsiėmimuose jauni šuniukai išmoksta žaisti su savo gentainiais, skaityti jų kūno kalbą, kas ir yra svarbiausia iki 6 mėnesių amžiaus. Šių užsiėmimų tikslas – suteikti teigiamą bendravimo patirtį mažyliams.

4. Sportinis inventorius

Jūsų šuo pamėgs dresūros mokyklą, kurioje bus dresūros sporto inventorius. Vesdami šunį per įrankius Jūs ne tik iškrausite šunį, bet ir stiprinsite jo raumenų sistemą. Treneris būtinai pirmiausiai turi Jus supažindinti, kaip saugiai jais naudotis. Dažniausi sportiniai treniruokliai tai: buomas, trikampis, supynės, padanga, barjeras ir pan. Puiku, jei radote juos dresūros mokykloje!

5. Lauko teritorija

Svarbu atkreipti dėmesį, kaip paruošta dresūros mokyklos lauko teritorija. Pirmiausia, ji turi būti aptverta, kad apsisaugotumėte nuo nelaimingų atsitikimų, kaip šuns pabėgimo. Jums bus patogiau, jei mokykloje bus įrengta vieta, išmesti šuns „reikalams“ ir įrankiai jiems surinkti.

6. Uždaros patalpos

Jei treniruotės vyksta uždarose patalpose, joms reikia didesnės priežiūros. Būtinai turėtų būti padėtas kibiras su vandeniu grindų plovimui, vieta išmesti „reikalams“, šuniukams reikalingas sporto inventorius.

7. Dresūros trenerio savybės

Vienas svarbiausių detalių Jums ir Jūsų šuniuku – dresūros trenerio asmeninės savybės. Taip, trenerio, o ne dresuotojo. Juk vietą, kur mokotės, vadinate „dresūros mokykla“? O mokykloje dirba mokytojas arba treneris. Treneris yra pedagoginį išsilavinimą turintis asmuo, propaguojantis brandų šiuolaikinį požiūrį į kinologiją ir dirbantis mokymo srityje. Dresuotojas – tai siauras apibūdinimas, reiškiantis šuns dresūros techniką, žmogaus asistentą, verslininką.

Tai, kas apsprendžia trenerio „gerumą“? Malonus, dalykiškas bendravimas, išsamus atsakymas į Jūsų pateiktus klausimus, geras pasirengimas dresūros treniruotėms (kad nebūtų nuobodžios ir vienodos), geras srities išmanymas. Ir dar: šuniukų pasiekimai parodose, jei sportuoja – sporte. Geras treneris turi greitai reaguoti į vykstančius neramumus, skirti susipjovusius šunis, o dar geriau – užsiimti prevencija taip, kad tokio konflikto neįvyktų.

Džiaugiamės, jei Jums tapo aišku, kokiomis savybėmis turi pasižymėti dresūros mokykla. Tokios mokyklos tapo standartu Europoje, JAV. Tikimės, jog Lietuvos dresūros mokyklos atkreips į tai dėmesį ir kasmet sau iškels vis aukštesnius reikalavimus. Dresūros mokykla „Reksas“ taip pat kelia kartelę sau ir nuolat mokosi iš tarptautinės organizacijos APDT bei dirba pagal naujausią metodiką.