Labradoras retriverisŠuo neklauso Jūsų komandos? Tai ne visada reiškia, kad šuo dar neišmoko vykdyti komandos. Dresūros užsiėmimuose dažnai pastebime, kaip šeimininkų neklauso šunys, besimokantys jau 1 – 2 metus. Kodėl taip nutinka ?

Žinoma, dalį kaltės galima palikti veislės paskirčiai ir charakteriui. Kai kuriems šunims, pvz., haskiams, samojedams, malamutams, laikoms ir t.t., paklusnumo mokymas tiesiog nėra malonus užsiėmimas. Jiems greit atsibosta monotonija. Tokio šuns vedlys turi sunkią užduotį – visada būti įdomiu,  nes vien laiku duoto kąsniuko čia nepakaks. Tokie šunys greičiau medžios, sportuos nei dirbs paklusnumo pratimus,

Kita dažna priežastis – šuns amžius. Šeimininkai nori, kad šuo vykdytų komandas idealiai nuo pat pirmos savaitės dresūros užsiėmimuose. Nepamirškite, jog jaunas šuniukas mėgsta žaisti ir tik žaisdamas pažįsta pasaulį. Mažyliams paprastai duodama daugiau laiko žaisti užsiėmimo metu, kad jie išsikrautų fiziškai ir susipažintų su aplinka, savo grupės šuniukas. Taip jie socializuojasi ir pamažu pripranta dirbti. Tai svarbiau nei mechaninis komandų vykdymas, su amžiumi jų komandų vykdymas pagerėja ir pagreitėja. Šuo paklusniai dirbti išmoksta mokomas apie 1.5 – 2 metus.

Kita dažna ir turbūt dažniausia priežastis – blogas šeimininko darbas. Šunys kalba energijos kalba. Jei šeimininkas neturi energijos, šuo nedirba. Jei šeimininkas nestabilioje emocinėje būsenoje, šuo blaškosi ir išsidirbinėja. Ar pažįstamos situacijos ?

Pastebime, jog po darbo į dresūros aikštelę atvažiavę šeimininkai nesugeba išgauti iš savęs energijos ir užsivesti darbui su šunimi. Taip, darbui – štai kaip galima pavadinti dresūros užsiėmimą. Jūs grįžtate po darbo namo pavargę, kai Jūsų augintinis dieną būna namie ir yra neiškrovęs savo energijos. Jei sugebate užkurti savo energijos varikliuką, šuo būna paklusnus ir jam nekyla abejonių dėl Jūsų komandos. Jei stiprybės nėra, o tik kartojate šuniui “ko nedirbi”, “kas darosi”, “prašom dirbti”, šuo dar labiau įsisiunta. Visa tai nutinka dėl to, jog Jūsų energija nėra lyderiška, Jūs nesate lyderis. Lyderio energija yra rami, nuosekli, bet aiški. Jei Jūs rėkiate ant šuns, pykstate ant jo, šuo susigūš iš baimės ir nedirbs arba pradės loti ant Jūsų – štai ir treniruotės pabaiga.

Kita šeimininkų klaida – netikslus skatinimas. Jei šuniui sakysite “geras” ne tada, kai atsisės, o kai pusiau atsisės – pusiau atsiguls, šuo tikrai neišmoks sėdėti.

Bet pagrindinis dalykas, kodėl šunys neklauso šeimininkų komandos – lyderio savybių neturėjimas namie. Šuo skirtingose vietose dirba skirtingai. Jei Jūs nesugebate būti šuns lyderiu namie, nebūsite juo nei išėjęs į lauką, nei dresūros aikštelėje. Apie lyderystę jau daug rašyta, paminėsiu keletą svarbesnių dalykų:
1. pro duris išeiname ir įeiname pirmi, šuo iš paskos.
2. vaikštome greta, šuo eina nesitampydamas šalia Jūsų kairės kojos.
3. neleidžiame šuniui puldinėti visų aplinkinių gyvūnų ar žmonių ir t.t.
4. o elementariau – užsiimame su šunimis per dieną ne mažiau nei 2 -3 valandas !

Sėkmės mokantis mokyti savo augintinius !