Kiekvienas šuo yra imlus mokytis įvairiausių triukų. Sunku net apskaičiuoti, kiek per gyvenimą galima jų išmokti – viskas priklauso nuo šeimininko. Pavyzdžiui, žaislinis pudelis Chanda-Leah 1999-aisiais pateko į Gineso rekordų knygą kaip daugiausiai triukų mokantis šuo. Kiek? 469!

Visgi mokyti šunį triukų verta ne tik dėl rezultatų ar nuotaikingų pasirodymų. „Rekso“ dresūros mokykla apžvelgia, kodėl naudinga įtraukti triukus į šuns treniruočių rutiną.

Apie triukus…

Pirmiausia, triukai yra įvairios šuniui skiriamos komandos, kuomet pagal tam tikrą šeimininko sakomą žodį (pvz., „apsisuk“, „gulk“) ar išreiškiamą kūno kalbą (pvz., rankos judesį) šuo atlieka atitinkamą veiksmą.

Be abejonės, už tinkamai atliktą triuką šuo iš šeimininko gauna paskatinimą/apdovanojimą (pvz., skanėstą, žaislą, pagyrimą) – tokiu būdu šuo priima triukus kaip smagų žaidimą, leidžiantį jam jaustis pamalonintu, gerai besielgiančiu.

Triukų nauda…

  • Stimuliuoja šuns protą, tad jų mokymasis itin ugdo šuns mąstymą ir gebėjimą mokytis. Tai reiškia, jog kuo daugiau šuo moka triukų, tuo lengviau jis išmoks ir naujų, sudėtingesnių komandų.
  • Formuoja šuns pasitikėjimą savimi ir šeimininku, tvirtą tarpusavio ryšį.
  • Gerina šuns paklusnumą, elgseną.
  • Stiprina šuns fizinę sveikatą (raumenų tonusą, ištvermę, lankstumą, balansą, koncentraciją).
  • Efektyviai iškrauna šunį protiškai ir fiziškai (priklausomai nuo intensyvumo).
  • Triukai padeda šuns energiją nukreipti į pozityvią veiklą, jei pastebimas jo neigiamas elgesys. Kitaip tariant, įvairiose nepalankiose situacijose (pvz., jei šuo pradeda loti) triukai gali padėti nukreipti šuns dėmesį.
  • Galiausiai, triukų mokymasis yra labai dinamiška, įtraukianti, kūrybiška, smagi ir leidžianti pasiekti greitų rezultatų veikla, tad šuniui ir jo šeimininkui tokios treniruotės – tikras džiaugsmas.

Kaip mokyti…

  • Mokymasis turi vykti palaipsniui: triukai turi atitikti šuns gebėjimus, amžių, temperamentą ir sveikatą, tam, šuo noriai įsitrauktų į treniruotes.
  • Treniruojant svarbu šunį tinkamai motyvuoti, parenkant skanėstus, sakant pagyrimus, kad šuo suprastų triukų naudą.
  • Svarbu mokyti šunį pozityviai, nenaudojant agresyvių veiksmų. Kiekvieną treniruotę svarbu užbaigti leidžiant šuniui pasijusti teigiamai (pvz., skatinant atlikti triuką, kurį jis gerai moka).
  • Geriausia pradėti šunį mokyti triukų uždarose patalpose, kur nėra dirgiklių. Vėliau, šuniui išmokus tam tikrą triuką, naudinga jį skatinti atlikti ir lauke.

Kada mokyti…

Rekomenduojame pradėti mokyti šunį kuo anksčiau. Jauni šuneliai mokosi sparčiausiai – žinoma, svarbu jiems skirti atitinkamas komandas. O svarbiausia užtikrinti, kad šuns mokymas tęstųsi visą jo gyvenimą.

Ir nors vyrauja stereotipas, kad vyresnio ar senyvo amžiaus šunys negali išmokti triukų – tai netiesa! Bet kokiame amžiuje šuo gali pradėti jų mokytis.

Nepaisant to, kad rezultatai su vyresnio, senyvo amžiaus šunimis galimai bus pasiekiami lėčiau, tai nesumažins patiriamo mokymosi džiaugsmo – tiek šuniui, tiek jo šeimininkui.

 

„Rekso“ mokykloje Vilniuje nuo 6 mėnesių amžiaus šunys gali mokytis „Triukų klasėje“. Kursai yra dviejų lygių: pradedantiesiems ir pažengusiems.

Vėliau, praėję „Triukų klasę“, šeimininkai ir jų augintiniai yra kviečiami prisijungti prie kursų „Šokiai su šunimis“: čia mokomasi dar sudėtingesnių triukų ir jų kombinacijų.

Norite prisijungti? Rašykite: registracija@reksas.lt