Šiandien su Jumis – Tia Guest, Karen Pryor akademijos (JAV) programų direktorė ir jos straipsnis apie tai, nuo ko žmonės turėtų pradėti mokytis ir tuo pačiu – gilinti savo darbo klikeriu įgūdžius. Tia siunčia linkėjimus ir šią žinutę Lietuvos klikerio fanams: “Kaip puiku, jog Lietuvoje pirmuosius žingsnius žengia klikerio treniruotės. Ir aš tikiuosi, jog mano straipsnis apie klikerio mechaniką padės treneriams sustiprinti darbo klikeriu įgūdžius. Sėkmingo darbo klikeriu ! Tia Guest“.
Pamenate dieną, kai išmokote užsirišti batus ? Žvelgiame per toli? Gal pamenate, kaip išmokote rašyti kompiuteriu ar rašomąja mašinėle ? Aš tai pamenu labai gerai. Tai padariau pirmaisiais studijų aukštojoje mokykloje metais. Pamenu savo apmirusius pirštus. Ir kai paliečiau IBM Typewriter rašomąją mašinėlę – ji man atrodė pasibjaurėtina. Bet, teko mokytis kiekvieną dieną, ir ta rašomoji mašinėlė man tapo vis patogesnė, galiausiai, mano įgūdžiai pagerėjo. Semestro pabaigoje aš rašiau 50 žodžių per minutę greičiu.
Batų raištelių užrišimas ir išmokimas rašyti mašinėle – tai fizinių (mechaninių) įgūdžių, stiprėjančių praktikuojant, pavyzdžiai. Klikerio užsiėmimų procesas taip pat apima keletą fizinių savybių– vientisos, ramios kūno laikysenos ir rankų laikymas stebint šunį, elgesio pažymėjimas klikerio paspaudimu („klikas“) ir paskatinimo davimas gyvūnui. Šie įgūdžiai ir dar keletas papildomų elementų kartu vadinami klikerio mechaniniais įgūdžiais arba paprastai – klikerio mechanika. Kiti klikerio mechanikos elementai: elgesio, už kurį spaudžiame klikerį žinojimas, gyvūno stebėjimas, kol pastebimas pageidaujamas skatinti elgesys ir žinojimas, kada spausti klikerį (laiko suvokimas).
Atrodo, jog reikia išmokti daug naujų dalykų. Tačiau šie įgūdžiai mokantis persidengia. Pvz., kai išmokstate stebėti gyvūną, Jūs intuityviai sužinote, kada paspausti klikerį. Treniruodamiesi elgtis ramiai klikerio užsiėmimų metu, išmokstate aiškiai atskirti paskatinimą nuo klikerio paspaudimo. „Klikas“ ir kąsnio davimas yra seka, tačiau ne vienu metu vykstantys veiksmai.
Vienas iš puikių dalykų yra tai, jog klikerio mechaniniai įgūdžiai laikui bėgant nepriklausomai nuo to, ar Jūs esate „šviežiai iškeptas“ klikerio treneris, ar turite daugelį metų patirties.
Kai pradėjau dirbti su klikeriu, mokymasis buvo panašus į mano mokymąsi rašyti mašinėle: dirbau grubiai ir ne visada klikerį paspausdavau laiku. Skubėdavau atverti skanėstų maišelį dar spausdama klikerį. Tai būdavo baisu, jaučiausi sutrikusi, jei mane kas stebėdavo. Bet taip pat, kaip pagerinau savo rašymo mašinėle įgūdžius, aš pagerinau ir klikerio mechaninius sugebėjimus. Kai pradėjau jaustis patogiai dirbdama klikeriu, išaugo mano pasitikėjimas savimi.
Klikerio mechanikos svarba
Kodėl klikerio mechanika svarbi?
Klikerio paspaudimas arba „klikas“ žymi elgesį, duodamas gyvūnui informaciją – „taip, šis elgesys“. Paskatinimas (maisto gabaliukas, žaidimas su žaislu) atsiranda po „kliko“. Gyvūnas greitai išmoksta, jog elgesiu, kurį ką tik rodė, jis gali užsidirbti dar klikerio paspaudimą ir skanėstą. Šuo žino, kada jis pasielgė tinkamai, kai tiksliai tuo momentu paspaudžiate klikerį. Praktikuodami mechaninius įgūdžius, įgundate gyvūnui perduoti aiškų ir tikslų pranešimą. Tada gyvūnas tiksliai supranta „kliko“ perduodamą informaciją, jam nekyla dviprasmybių, kaip dešifruojant neaiškiai nerangaus žmogaus kūno judesių perduodamą pranešimą ar pavėluotą paskatinimą.
Pamėginkite dirbti be savo šuns
Ar pasirengę gerinti savo darbo klikeriu sugebėjimus?
Šiuose praktiniuose užsiėmimuose mes visiškai nedirbsime su gyvūnais, o leisime Jums susipažinti su klikeriu ir dirbant su juo mokysime jaustis patogiai. Rekomenduoju Jums dirbti be gyvūnų, nes:
– jei Jūsų gyvūnas jau susipažinęs su klikeriu, po „kliko“ jis lauks paskatinimo. Negavus komanda ir „kliko“ vertė sumažės.
– Jei Jūsų gyvūnas nežino, kas yra klikeris, geriau supažindinti, kad po „kliko“ seka skanėstas. Kitaip „klikas“ vėl praras vertę.
Tad, geriausiai, kol dirbsite patys uždarykite gyvūną atskirai.
Galite atlikti šiuos pratimus su dėžutės formos klikeriu arba I-Click tipo modeliu. Man labiausiai patinka I-Click su apyranke. Man patinka šis modelis todėl, kad kas benutiktų, galiu jį paspausti bent vienu pirštu. Taip pat galiu paspausti klikerį su alkūne ar koja. Jei mėgstate dėžutės formos klikerį, tai taip pat gerai. Svarbu, kad klikeris būtų Jums patogus.
1 žingsnis – klikerio paspaudimo praktika
Pradėkite paprastai spausdami klikerį. Pakeiskite rankas paspauskite klikerį dar keletą kartų. Kaip jaučiatės? Ar yra viena ranka, kurioje klikeris jaučiasi patogiau? Dauguma žmonių, laikydami klikerį stipresnėje rankoje, jaučiasi patogiau.
2 žingsnis – rami kūno laikysena
Rami laikysena yra svarbi klikerio mechanikos dalis. Paskatinimo davimas turi būti atskirtas nuo klikerio paspaudimo. Kodėl tai svarbu? Įsivaizduokite, Jūs treniruojate šunį. Jei siekiate skanėsto tuo pat metu, kai spaudžiate klikerį, ką manote šuo pastebės – klikerio garsą ar skanėsto judesį iš krepšelio? Daugumoje atvejų, šuo sutelks dėmesį į ranką, judančia link skanėsto ir nekreips dėmesio į klikerio garsą.
Kad išmoktumėte ramios laikysenos, pakartokite pirmą žingsnį. Šiuo atveju rankas laikykite šonuose. Ranka ar kūno pusė, kuria spaudžiate turi išlikti atpalaiduota, tiesi kiek įmanoma. Kartais pas žmones atsiranda instinktas spausti klikerį nukreipiant į gyvūną ir parodyti – „aš tau spaudžiu“ judesį, bet šis judesys nėra būtinas ir gali išblaškyti gyvūną. Stenkitės išlikti ramūs, kad „klikas“ perduotų aiškų pranešimą. Pakartokite šį žingsnį kelis kartus ir pereikite į trečią etapą.
3 žingsnis – praktikuokite klikeriu spausdami už konkretų elgesį
Šiam žingsniui galite paprašyti draugo pagalbos arba pasitelkti … televizorių. Jei dirbate su žmogumi, nutarkite kokį elgesį skatinsite ir „klikinsite“. Pvz., galite sutarti, jog spausite, kai draugas parodys du pirštus, kaip simbolį „V“. Jei jis pakelia vieną ar tris pirštus, nespaudžiate, tačiau jei pakelia 2 pirštus, draugui atitenka „klikas“. Kitas pavyzdys, paprašykite draugo pamušinėti kamuolį. Paspauskite klikerį, kai kamuolys tik pasiekia žemę. Arba paspauskite, kai kamuolys pašoka į aukščiausią tašką. Sugalvokite dar įdomesnių užsiėmimų, ką galite nuveikti kartu su draugu : )
Jei dirbate su televizoriumi, paspauskite kiekvieną kartą, kai tik aktorius nusuka galvą į šoną ar kai kameros filmavimo kampas pasikeičia. Taip pat galite spausti klikerį, kai aktorius sumirksi.
Po keleto pratimų serijų sustokite įvertinti. Ar kūno laikysena rami? Ar nepamiršote neįtempti rankų ir kūno spausdami klikerį? Iš pradžių galbūt atrodė sudėtinga, tačiau dabar tai atlikti turėtumėte žymiai lengviau.
Kai Jūs pradėsite stebėti save šiame žingsnelyje, jau įgausite stebėtojo įgūdžių. Šie įgūdžiai padės Jums suprasti, kada tiksliai paspausti klikerį !
Kai jaučiatės gerai klikeriu žymėdami elgseną, perženkite į kitą dalį – paskatinimo davimo praktiką.
Paskatinimo davimo praktika
Iki šios dalies Jūs greičiausiai jau būsite įpratę stebėti, spausti klikerį laiku ir laikytis ramios kūno laikysenos. Dabar Jūsų laukia paskatinimo davimo praktika.
4 žingsnis – Paskatinimo davimo praktika
Kai pirmą kartą mokau šunį naujo elgesio, skatinu labiausiai jam patinkančiu skanėstu. Renkuosi mažą, lengvai kramtomą ir greitai praryjamą maistą. Man svarbu, kad šuo suėstų maistą greitai ir taip pat greitai būtų pasirengęs kitam kąsniui. Kadangi dabar dirbate be gyvūno, pabandykite dirbti su pupelėmis (joms sudėti taip pat paimkite stiklainį ar kitokį indelį). Paimkite 10 pupelių į rankas arba įsidėkite į skanėstų krepšelį. Pirmiausia, dėsite skanėstus – pupeles į dėžutę nespausdami klikerio.
Jūsų tikslas – sudėti visas 10 pupelių į indą. Pradėkite dirbti rankas atitraukę nuo kūno, tada įdėkite vieną skanėstą į indą. Patraukite rankas į pradinę padėtį, tada vėl ištraukite antrą pupelę ir padėkite į indą. Taip sudėkite visas pupeles į joms skirtą indą. Atlikite keletą tokių užsiėmimų serijų.
Bandykite keisti rankas. Reikės pasistengti, kad išmoktumėte duoti skanėstus ir iš kitos rankos. Kai išmoksite abiem rankomis duoti skanėstus, būsite pasirengę prie viso „komplekto“ prijungti klikerio paspaudimą.
5 žingsnis – Viskas kartu
Šiam žingsniui Jums reikia: pupelių, indo pupelėms sudėti ir klikerio. Taip pat šio video filmuko, kuriame mano šuo Džesė vykdo komandas „sėdėti“ ir „gulėti“. Šis vaizdo klipas įrašytas be garso, todėl neišgirsite, kaip Džesei duodu komandas.
[wp-jw-player src=”https://www.reksas.lt/movies/0908_tia.flv”]Prisiminkite tinkamą laikyseną, klikerio laikymo taisykles, paruoškite klikerį ir skanėstus. Stebėkite elgesį, kai pastebite, spauskite klikerį ir į induką įdėkite skanėstą.
Stebėkite Džesę, ir kaip ji atsisėda, spauskite klikerį ir į indelį įdėkite pupelę. Nesijaudinkite, jei nespėjote – juk galite pakartotinai peržiūrėti vaizdo klipą kiek tik norite kartų.
Suskaičiuokite savo sudėtas pupeles. Sekite progresą užsiėmimo metu. Turėtų būti 18 atsisėdimų ir 18 pupelių, įdėtų į indą. Kai jau nesunkiai pastebite ir teisingai spaudžiate „klikus“ bei skanėstus už sėdėjimą, pakeiskite užduotį: klikerį spaudykite už atsigulimus ir atsistojimus.
Pagaliau, eilė šuniui
Kai praėjote šiuos visus žingsnelius, Jūsų darbo klikeriu įgūdžiai pagerėjo, turėtumėte jaustis žymiai geriau treniruodami šunį klikerio pagalba. Pasiruoškite kiekvienai treniruotei su šunimi ir pagalvokite apie tai, ko sieksite šia treniruote. Išsirinkite skanėstus, žaislus, pergalvokite, ką ir kokia seka skatinsite, kada spausite klikerį. Pergalvokite, kokius klikerio mechanikos įgūdžius pasitelksite.
Šaltinis ir nuotrauka: Tia Guest, www.clickertraining.com