Pastebėjau, kad yra šunų augintojų, kurie pilnai nežino kaip prižiūrėti šuniukų besilaukiančią kalytę, todėl gimdymo metu prireikia veterinaro pagalbos. Tinkamai prižiūrint kalytę, galima išvengti tokių problemų. Todėl trumpai papasakosiu ką ir kaip daryti ir kada privalu važiuoti pas veterinarą.
Taigi aktualiausios šuningų kalyčių problemos yra:
- silpnos stangos gimdymo metu;
- agalaktija (pieno nebuvimas);
- eklampsija;
Visos šios bėdos gana paprastai išsprendžiamos. Kadangi vis daugiau savininkų augintinius šeria sausais pašarais, todėl aptarsiu tik juos. Namuose ruoštu maistu bus nelengva sudaryti tinkamą šuningos kalės racioną.
Šuniukams augant gimdoje, kalytei reikia daugiau maisto medžiagų, daugiau mineralų negu iki tol. Todėl nuo antros nėštumo pusės (nuo 35d.) būtina duoti kuo lengviau virškinamą, geriau įsisavinamą, kaloringą maistą. Tai reiškia, kad gyvūną reikia šerti pašaru kuriame yra bent 60 proc. mėsos. Lengviausiai virškinami ir įsisavinami yra jauniem šuniukams skirti sausi pašarai, todėl dažnai savininkai jį ir renkasi. Tačiau kad ir kokiu geru maistu kalytę šersit, jos racioną būtina papildyti ir mineralais (ypač kalciu).
Būtent kalcis kartu su fosforu ir palaiko reikiamą raumenų tonusą bei skatina pieno liaukos veiklą. Nėštumo metu papildžius racioną tokiais, kalcio turinčiais papildais, gimdos raumenų susitraukimai (stangos) bus stiprūs ir nenusilps gimdymo pabaigoje, taip pat pieno liauka sekretuos pakankamą pieno kiekį. Pirmą mėnesį vienintelis šuniukų maistas yra kalytės pienas, kuo labiau jie auga tuo daugiau jiems jo reikia. Taip kalytei gali imti trūkti kalcio ir pasireikšti eklampsija (traukuliai, parezė), todėl kaloringą maistą ir kalcio turinčius papildus būtina duoti nuo 35-tos nėštumo dienos ir mėnesį po atsivedimo.
Jei kalytė atsivedė daug šuniukų jiems maisto pradės trūkti anksčiau, nepaisant to, kad pieno liaukos pilnos. Patariu kas dieną sverti šuniukus ir stebėti jų svorio prieaugį, jam sumažėjus pradėti juos primaitinti specialiais pieno mišinukais, kurios galima duoti ir kalytei, kad padidėtų pieno kiekis. Taip maitinant šuningą kalytę nebus problemų atsivedimo metu bei po jo.
Kada visgi būtina pasirodyti veterinarui? Šuningumas trunka vidutiniškai trunka 59- 65 dienas, didesnių veislių kalytės šuniukus atsiveda anksčiau 58-61 dieną, mažesnių veislių vėliau. Jei kalytė neatsivedė šuniukų iki 65 dienos kreipkitės į veterinarą, pasitinkslinti ar nėra kokių pakitimų. Savininkai (paskaitę internete) dažnai klaidingai supranta, kad gimdymas gali trukti parą ir laukia pirmo šuniuko laukia nuo stangų pradžios praėjus ir 3-ims, ir 4-ioms, ir 5-ioms, ir t.t. valandoms, tai nevisai tiesa. Taip gimdymas gali trukti apie parą, bet tik didelių veislių šunims kurie veda po 10 ir daugiau šuniukų, kuomet kas pora valandų atvedama po šuniuką. Tai negalioja mažesnių veislių šunims, todėl jei atminkit ir kitiem pasakykit, kad jei nuo stangų pradžios praėjus 2 valandom kalytė neatsivedė šuniuko, BŪTINA kreiptis į veterinarą. Priešingu atveju rizikuojat kalytės ir šuniukų sveikata ar net gyvybe.
Vet. Gyd. K. Vainalavičius UAB „Kaivana“ info@kaivana.lt tel. Nr.: 8 37 337023